Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Inuité a Severní strategie Kanady
Název práce v češtině: Inuité a Severní strategie Kanady
Název v anglickém jazyce: Inuit and the Northern Strategy of Canada
Klíčová slova: Kanada, Inuité, Arktida, Severní strategie
Klíčová slova anglicky: Canada, Inuits, Arctic, Nothern strategy
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra severoamerických studií (23-KAS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Ing. Magdalena Fiřtová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.09.2015
Datum zadání: 21.09.2015
Datum a čas obhajoby: 14.06.2016 00:00
Místo konání obhajoby: FSV UK Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:12.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 14.06.2016
Oponenti: prof. PhDr. Svatava Raková, CSc.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Cílem této práce je analyzovat postoje původních obyvatel a federální vlády ke kanadské suverenitě v Arktidě a zvážit potenciální kanadské možnosti, jelikož současná kanadská strategie se ukazuje jako neefektivní. Práce bude směřovat k zodpovězení otázky, zda je podpora, a především spolupráce s původními obyvateli tou správnou cestou, kterou by se Kanada měla vydat při obhajování svých zájmů a suverenity.
Seznam odborné literatury
1. GRANT D. Shelagh, Polar Imperative: A History of Arctic Sovereignty in North America (Vancouver, Toronto, Berkeley: Douglas and McIntyre, 2010).
2. BYERS Michael, Who Owns the Arctic? Understanding Sovereignty Disputes in the North (Vancouver: Douglas & McIntyre, 2009).
3. EMMERSON Charles. The future history of the Arctic (New York: PublicAffairs, 2010).
4. SALE Richard and POTAPOV Eugene, The scramble for the Arctic: Ownership, Exploitation and Conflict in the Far North (London: Frances Lincoln, 2010).
5. JOHNSON William, Stephen Harper and the Future of Canada (Quebeck city: Douglas Gibson Books, 2006).
6. CLARK Leek,“Canada’s Oversight of Arctic Shipping: The Need for Reform,” Tulane Maritime Law Journal (2008).
7. YOUNG R. Oran, “Arctic Governance - Pathways to the Future,” Arctic Review on Law and Politics 1, no. 2 (2010): 164-185.
8. CANADA, Canada´s Northern Strategy. Our North, Our Heritage, Our Future (Ottawa: Government of Canada, 2009) available at http://www.northernstrategy.gc.ca/cns/cns.pdf (staženo 30.5.2015).
9. „Circumpolar Inuit Declaration on Arctic Sovereignty“, Official Site of the National Inuit Organization in Canada, https://www.itk.ca/ (staženo 30.5.2015).
10. Official Site of the Arctic Council, http://www.arctic-council.org/index.php/en/ (staženo 30.5.2015)
Předběžná náplň práce
Práce bude zahájena obecným objasněním pojmů, důležitých při zpracovávání tohoto tématu. Bude zmíněna definice státní suverenity, vymezení arktické oblasti nebo charakteristika původních obyvatel. Následovat bude úvod do problematiky Arktidy, kde je nutno stručně zmínit klimatické změny a nejdůležitější teritoriální nároky jednotlivých států. V návaznosti se budu zabývat politikou současného kanadského premiéra Stephena Harpera, jeho současné strategie v Arktidě a nedostatky této vize. Další část již bude věnována původním obyvatelům, jejich pohledu na kanadskou suverenitu a jejich požadavkům na federální vládě. Bude zmíněn tzv. Nunavut Land Claims Agreement, který je považován za jeden z nevýznamnějších mezníků v historii původních obyvatel. Dodnes však tato dohoda nebyla zcela naplněna. Důvody proč tomu tak je, spolu s překážkami v úspěšné spolupráci mezi Inuity a federální vládou, budou analyzovány v další části. V závěru bude zahrnuto shrnutí všech poznatků a odpověď na danou tezi.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK