Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kovem pasivované křemíkové povrchy pro molekulární elektroniku – studium interakcí molekul s povrchem pomocí tunelového mikroskopu (STM)
Název práce v češtině: Kovem pasivované křemíkové povrchy pro molekulární elektroniku – studium interakcí molekul s povrchem pomocí tunelového mikroskopu (STM)
Název v anglickém jazyce: Metal passivated semiconductor surfaces for molecular electronics – study of interaction of single molecules with the surface usin scanning tunneling microscope (STM)
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra fyziky povrchů a plazmatu (32-KFPP)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Pavel Sobotík, CSc.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
1) Detailní seznámení se s metodou STM.
2) Zvládnutí depozice vybraného druhu molekul.
3) Charakterizace deponovaných struktur pomocí STM.
4) Vyhodnocení experimentů.
Seznam odborné literatury
1. Bai C.: Scanning Tunneling Microscopy and its Application, Springer Series in Surf. Sci.32, Berlin-Heidelberg, New York 1992.
2. Methods of experimental physics: Scanning tunneling microscopy, ed.by J. A. Stroscio, W. J. Kaiser, Academic Press Ltd., 1993.
3. Aktuální dostupná časopisecká literatura.
Předběžná náplň práce
Organické molekuly jsou používány pro vytváření organických polovodivých vrstev v OLED diodách, FET tranzistorech i solárních článcích. Pro integraci organických polovodičů do současné polovodičové technologie je stále intenzivněji studována problematika uspořádaného růstu organických molekul (ftalocyanin, ferrocen, pentacen, porfyrin, thiofen ...) na upravených/ pasivovaných polovodičových površích. Velmi zajimavé jsou pokusy o samovolný růst molekulárních drátů a organických sítí použitelných pro kvantové počítaní či pro realizaci neuronových sítí. Pro tyto účely je důležité mít možnost zkoumat lokálně vlastnosti jednotlivých molekul, měnit jejich nábojový stav a charakterizovat transport náboje molekulou. Nezastupitelnou roli v této oblasti sehrávají lokální techniky jako STM a AFM, které umožňují nejen atomární zobrazení zkoumaných struktur a charakterizaci jejich elektronických vlastností, ale umožňují i manipulace s jednotlivými atomy a molekulami.

Cílem práce je definovaná depozice vybraných molekul (ftalocyanin , bis-ferrocen) na kovem pasivovaný povrch křemíku (In/Sn-Si(111)) a následná charakterizace vzniklých molekulárních nanostruktur pomocí tunelové mikroskopie, zahrnující rovněž studium vzájemným interakcí molekul a reakci molekul na přítomnost hrotu STM.


http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/bak-abs.php?id=226
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/bak-abs.php?id=226
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK