Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právo na město a územní plán
Název práce v češtině: Právo na město a územní plán
Název v anglickém jazyce: Right to the city and spatial plan
Klíčová slova: sociologie města, kritická geografie, právo na město, Harvey, Lefebvre, neoliberalismus, kapitalismus, new urban sociology
Klíčová slova anglicky: urban sociology, critical geography, right to the city, Harvey, Lefebvre, neoliberalism, capitalism, new urban sociology
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Jan Balon, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.06.2015
Datum zadání: 18.06.2015
Datum a čas obhajoby: 01.02.2017 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, J2019, Jinonice - místn. č. 2019
Datum odevzdání elektronické podoby:05.01.2017
Datum proběhlé obhajoby: 01.02.2017
Oponenti: Mgr. Jan Maršálek, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Výchozím teoretickým rámcem práce je pohled kritické geografie a urbánní sociologie, kterou představuje koncept práva na město Henriho Lefebvra, dále rozpracovaný Davidem Harveym a dalšími autory. Zvolená optika uchopuje komplexní problematiku územního plánování na příkladu Prahy, kde se formou kvalitativního dotazování zástupců občanských spolků snaží ukázat relevanci konceptu pro účast veřejnosti v rozhodování o stavebním rozvoji města. Práce jednak představuje základní kritický rámec teorií přistupujících ke stavu společnosti ve fázi pozdního neoliberalismu, od kterého se odpichuje k analýze prostoru města s přesvědčením, že jsou to právě jeho obyvatelé, kteří by měli mít právo rozhodovat o jeho podobě na úkor kapitálu. Teoretické vymezení výchozích konceptů a představení situace pražského územního plánování aplikuje v kvalitativní analýze, jež míří zejména za vysvětlením hlavních problémů občanů při snahách spoluutvářet své okolí.


Seznam odborné literatury
Adorno, T., Horkheimer, M. Dialektika osvícenství. Praha: Oikoymenh. 2009.
Beck, Ulrich. Riziková společnost. Praha: SLON. 2004.
Castells, M. The Rise of the Network Society. Wiley-Blackwell. 2009.
Ferenčuhová, Slavomíra. Sociologie města 20. a21. století. Brno: Masarykova univerzita & Praha: SLON. 2013.
Harvey, D. – výběr z literatury
Horak, Martin. Governing the Post-Communist City. Institutions and Democratic Development in Prague. Toronto, Buffalo, London: University of Toronto Press. 2007.
Lefebvre, Henri. The Production of Space. Oxford: Blackwell Publishers. 1991.
Lefebvre, H. Writings on Cities. Oxford: Blackwell Publishers. 1996 (+ další výběr z literatury)
Melucci, Alberto. Nomads of the Present: Social Movements and Individual Needs in Contemporary Society. Philadelphia: Temple University Press. 1989.
Musil, Jiří. Sociologie soudobého města. Praha: Svoboda. 1967.
Soja, Edward. Postmodern Geographies: The Reassertion of Space in Critical Social Theory. London, New York: Verso Books. 1990.
Standing, G. The Precariat. The New Dangerous Class. London: Bloomsbury Acadaemic. 2011.
Touraine, Alain. Think differently. Cambridge ; Malden, MA: Polity Press. 2009.
Wallerstein, I. Utopistika. Historické rozhodování ve 21. století. Praha: Intu. 2006.
Wacquant, Loïc. Urban Outcasts. Cambridge: Polity Press. 2008.
Předběžná náplň práce
Územní plánování představuje klíčový soubor regulativních norem pro utváření prostoru města. Pohled na město optikou konceptu práva na město, který pochází od filosofa Henri Lefebvrea, a který dále rozvinul David Harvey a další autoři, přináší novou perspektivu i na územní plánování a v zásadě souzní se současnými snahami občanských iniciativ o zapojení veřejnosti do rozvoje města. Práce přináší kvalitativní analýzu pražských spolků, která si klade za cíl představit koncept práva na město jako relevantní přístup k občanské participaci.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Spatial planning is a key aggregate of regulation of the city space creation. The view to the city using the optics of the concept "right to the city" by philospher Herni Lefebvre, which was later developed by David Harvey and other authors, brings us a new perspective on spatial planning and also agrees with current efforts of citizen initiatives for involvment of the public into the urban development. The paper brings a qualitative analysis of civic organizations in Prague, which aims to present the concept of right to the city as a relevant approach to public participation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK