Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Plánování sociálních služeb optikou sociální konstrukce cílových populací
Název práce v češtině: Plánování sociálních služeb optikou sociální konstrukce cílových populací
Název v anglickém jazyce: Social service planning in the perspective of social construction of target populations
Klíčová slova: sociální služby, sociální konstrukce cílových populací, strategické plánování, rozvoj sociálních služeb, uživatelé drog
Klíčová slova anglicky: social service, social construction of target populations, strategical planning, evidence based policy, drug users
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: Mgr. Martin Nekola, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.06.2015
Datum zadání: 03.06.2015
Datum a čas obhajoby: 01.02.2017 09:00
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, J3019, Jinonice - místn. č. 3019
Datum odevzdání elektronické podoby:03.01.2017
Datum proběhlé obhajoby: 01.02.2017
Oponenti: PhDr. Vilém Novotný, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
V první fázi výzkumu proběhne komparace jednotlivých krajských SPRSS pomocí analýzy veřejně politických dokumentů a literatury, která byla SPRSS doposavad věnována. Na základě komparace krajských střednědobých plánů budou určeny kritéria, podle kterých budou ve druhé fázi výzkumu vybrány kraje dva, jež budou předmětem případových studií. V těchto případových studiích budou analyzovány všechny dosavadní střednědobé plány zvolených krajů, tj. plány od roku 2007. Kromě SPRSS však bude třeba analyzovat i další veřejně politické dokumenty, jejichž přehlédnutí by mohlo narušit jistotu získaných dat. Výhodou případových studií dle Yina [viz 2004] je možnost kombinování kvalitativních a kvantitativních metod. Podle výsledků analýzy dokumentů tedy budou v další fázi výzkumu stanoveny takové metody, které se budou z hlediska dosavadních zjištěných výsledků a výzkumných otázek zdát vhodné.
Seznam odborné literatury
BAREŠ, Pavel. Cíle, priority a opatření plánu rozvoje sociálních služeb Moravskoslezského kraje. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. 2011. ISBN 978-80-7416-090-5.
BAREŠ, Pavel. Cílové skupiny v krajských střednědobých plánech rozvoje sociálních služeb zpracovaných v období 2006-2007. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. 2008. ISBN 978-80-7416-009-7.
PIERCE, J. Jonathan. SIDDIKI, Saba. JONES, Michael D. SCHUMACHER, Kristin. PATTISON, Andrew. PETERSON, Holly. Social construction and policy design: A review of past applications. In The Policy Studies Journal. Vol. 42, No. 1. 2014.
RADAELLI, Claudio. The role of knowledge in the policy process. In Journal of European public policy. Vol. 2, No. 2. 1995. Pp 159-183.
SCHNEIDER, Anne. INGRAM, Helen. Policy design for democracy. University of Kansas. 1997. ISBN 0-7006-0843-5.
SCHNEIDER, Anne. INGRAM, Helen. Social construction of target populations: Implications for politics and policy. In The American Political science review. Vol. 87, No 2. 1993. Pp 334-347.
SCHNEIDER, Anne. INGRAM, Helen. Deserving and entitled: Social construction and public policy. State University of New York. 2005. ISBN 0-7914-6342-7.
YIN, Robert K. Case study methods. 2004.
Předběžná náplň práce
Střednědobé plány rozvoje sociálních služeb (dále jen SPRSS) byly v českém kontextu předmětem několika výzkumů. Zkoumání SPRSS se věnuje např. VÚPSV (Výzkumný ústav práce a sociálních věcí), který se zabýval cílovými skupinami sociálních služeb a jejich definicemi ve střednědobých plánech (viz Bareš, 2008) nebo procesem, na základě kterého jsou definovány cíle a priority sociálních služeb (viz Bareš, 2011). Tématu se věnovalo i několik diplomových prací, jako např. Vitásková (2012), jež se zabývala SPRSS na základě teoretického rámce strategického plánování nebo Pospíšil (2013), jehož práce měla za cíl zjistit, jakým způsobem jsou identifikovány potřeby cílových skupin v SPRSS a jak je proces plánování propojen se systémem financování sociálních služeb. Pospíšil použil jako teoretická východiska pro svou práci teorii komunity a zkoumal SPRSS s důrazem na principy demokracie a vládnutí. Tato práce má za cíl podívat se na již částečně probádanou oblast SPRSS pomocí teoretického rámce sociální konstrukce cílových populací. Teoretický rámec sociální konstrukce cílových populací vychází z interpretativistického paradigmatu a hlavním předpokladem tohoto přístupu je tvrzení, že sociální konstrukce různých cílových populací významně ovlivňují podobu politik, které jsou na tyto skupiny cíleny. Strategické krajské plány by měly vycházet z analýzy reálného stavu potřeb jednotlivých cílových populací na území daného kraje a na základě této analýzy by měl být následně plánován další rozvoj sociálních služeb. Vedlejším cílem této práce je na příkladu dvou vybraných krajů, které budou podrobeny případovým studiím, zjistit, zdali se střednědobé plány rozvoje sociálních služeb mění v závislosti na zjištěných informacích, tedy zdali se v případě rozvoje sociálních služeb dá mluvit o tzv. evidence based policy. Vzhledem k vysokému počtu a různé metodice stanovení cílových skupin sociálních služeb [viz Bareš, 2008] budou zvoleny dvě cílové skupiny. Aby bylo možno aplikovat teorii SKCP na rozvoj sociálních služeb, je vhodné, aby byly v práci porovnávány dvě odlišně definované cílové populace bez politické moci; jedna pozitivně konstruovaná, tj. závislí a druhá, konstruovaná negativně, tedy devianti. Na základě porovnávání a analýzy postavení těchto dvou odlišně konstruovaných skupin budou v závěru formulovány odpovědi na výzkumné otázky.

B. Cíle diplomové práce (jejich přímá souvislost s formulovaným výzkumným problémem)

Cílem diplomové práce je zjistit, zdali lze pomocí teoretického přístupu sociální konstrukce cílových populací vysvětlit strategické plánování rozvoje sociálních služeb na úrovni krajů.

C. Výzkumné otázky
SKCP Hypotéza č. 1.
Distribuce benefitů pozitivně konstruované skupině je politicky více přijatelná, než přidělování benefitů skupině konstruované negativně.

Výzkumná otázka č. 1: Lze ve SPRSS vybraných krajů vysledovat rozdíly v přístupu k odlišně konstruovaným cílovým populacím?

SKCP Hypotéza č. 2.
Sociální konstrukce a veřejné politiky (jež jsou v recipročním vztahu) mají tendenci spíše přetrvávat, nežli podléhat změně.
Výzkumná otázka č. 2: Proměňuje se postavení vybraných cílových populací ve SPRSS mezi roky 2007-2015? (tj. mění se strategie a priority na základě analýzy potřeb sociálních služeb-evidence based policy)


SKCP Hypotéza č. 3.
Důvodem závislosti alokace benefitů na povaze konstrukce cílové populace je nutnost legitimizovat veřejné politiky ve vztahu k veřejnému zájmu.

Dodatečná výzkumná otázka č. 3: Jakým způsobem jsou politiky rozvoje sociálních služeb legitimizovány? Lze nalézt rozdíl v legitimizaci priorit rozvoje mezi vybranou pozitivně a negativně konstruovanou cílovou skupinou?

Dodatečná výzkumná otázka č. 4: Jakou roli hraje evidence based policy v plánování rozvoje sociálních služeb? Jsou odpovědi na tuto otázku v souladu s teorií sociální konstrukce cílových populací? Hraje vědění roli v legitimizaci politik rozvoje sociálních služeb?
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK