Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postoje zdravotníků na jednotce intenzivní péče k pacientům po sebevražedném pokusu
Název práce v češtině: Postoje zdravotníků na jednotce intenzivní péče k pacientům po sebevražedném pokusu
Název v anglickém jazyce: Attitudes of health care professionals in intensive care to patients after suicide attempt
Klíčová slova: sebevražedný pokus, deprese, postoj, zdravotnický pracovník, syndrom vyhoření
Klíčová slova anglicky: suicide attempt, depression, attitude, healthcare worker, burnout syndrome
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: Mgr. Václav Kukol
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.05.2015
Datum zadání: 22.05.2015
Datum a čas obhajoby: 06.09.2016 08:00
Datum odevzdání elektronické podoby:09.06.2016
Datum proběhlé obhajoby: 06.09.2016
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B01602)
Oponenti: Mgr. Veronika Di Cara, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Úvod do problematiky a význam tématu: Zdravotničtí pracovníci jsou v průběhu poskytování zdravotních služeb vystavováni fyzickému i psychickému stresu. Na KARIM ÚVN se bohužel stále častěji setkáváme s pacienty po sebevražedném pokusu. Opakovaně jsem svědkem dilemat, která právě péči o tyto pacienty provázejí. Ať už se jedná o pocit marnosti poskytované péče nebo potřeba pochopit čin, který k nám pacienta přivedl. Bojujeme zde o životy pacientů polytraumatizovaných, po rozsáhlých operačních výkonech či s onkologickou diagnózou. Často tak v nás, zdravotnících, vzniká vnitřní konflikt v případech, že si jiný chce vzít život dobrovolně a my mu v tom svou péčí naopak bráníme.
Seznam odborné literatury
Kelnarová, J., Matějková, E. (2014). Psychologie 2. díl. Praha: Grada.
Koutek, J., Kocourková, J. (2003). Sebevražedné chování. Praha: Portál
Křivohlavý, J., Pečenková, J. (2004). Duševní hygiena zdravotní sestry. Praha: Grada.
Kulísková, O. (2000). Postoje studentů lékařské fakulty k suicidiu. Trendy v medicíně, 2(3), 45-47.
Lilly, M., Hermanns, M., Crawley, B. (2012). Psychiatric nursing emergency. Journal of psychosocial nursing, 50(2), 35-41.
Marková, E., Venglářová, M., Babiaková, M. (2006). Psychiatrická ošetřovatelská péče. Praha: Grada.
Pavlica, K. (2006). Postoje studentů k sebevraždě. Kontakt, 8(1), 72-80.
Petr,T., Marková, E. a kol. (2014). Ošetřovatelství v psychiatrii. Praha: Grada.
Pompili, M., Girardi, P., Ruberto, A., Kotzalidis, G., Tatarelli, R. (2005). Emergency staff reactions to suicidal and self-harming patients. European Journal of Emergency Medicine, 12(4), 169-178.
Procházková, A. (2002). Suicidální pacient. Urgentní medicína, 4, 33-35.
Ptacek, R., Stefano, G., Kuzelova, H., Raboch, J., Harsa, P., Kream, R. (2013). Burnout syndrome in medical professionals: a manifestation of chronic stress with counterintuitive passive characteristics. Neuroendocrinology Letters Volume, 34(4). 259-264.
Samuelsson, M., Sunbring, Y., Winell, I., Asberg, M. (1997). Nurses´Attitudes to Attempted Suicide Patients. Scandinavian Journal of Caring Sciences, 11(4), 232-237. DOI: 10.1111/j.1471-6712.1997.tb00461.x.
Sun, F., Long, A., Boore, J. (2007). The attitudes of casualty nurses in Taiwan to patients who have attempted suicide. Journal of Clinical Nursing, 16(2), 255-263. DOI: 10.1111/j.1365-2702.2005.01479.x
Špatenková, N. a kol. (2004). Krizová intervence pro praxi. Praha: Grada.
Předběžná náplň práce
Cíl práce a výzkumné otázky: Cílem diplomové práce je zjistit, jaké jsou postoje zdravotníků k pacientům po sebevražedném pokusu na KARIM ÚVN Praha. Dále zjistit, zda a v jakém smyslu je pro zdravotníky péče o tyto pacienty psychicky náročnější než o pacienty hospitalizované pro jinou diagnózu.
Metodologie (metoda, výzkumný vzorek): Při tvorbě závěrečné práce bude použito metody kvalitativního výzkumu formou semistrukturovaných rozhovorů. Interview budou zachycena záznamovou technikou. Získaná data budou analyzována a zpracována metodou otevřeného kódování. Výzkumný vzorek budou tvořit lékaři a sestry oddělení ICU a RES KARIM ÚVN Praha.
Předpokládaná implementace: Všichni zdravotničtí pracovníci na KARIM ÚVN Praha absolvují kurz/ seminář, kde budou seznámeni s technikami komunikace s pacienty postiženými psychiatrickým onemocněním- deprese, úzkostná porucha, schizofrenie aj. Osvojí si relaxační uvolňovací techniky a postupy k zvládání stresu. Seznámí se s programem Zdravé nemocnice v ÚVN, který je orientován nejen na podporu zdraví zaměstnanců. Budou informováni o možnostech krizové pomoci a psychologickém poradenství.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Aim of the work and research questions: The aim of this thesis is to find out what are the attitudes of KARIM health professionals towards patients after suicide attempt. Furthermore, to determine whether and in what sense is this care mentally demanding for health professionals in comparison to providing care to patients brought to the unit for other reasons.
Methodology (method, research sample): When creating the final work qualitative research methods will be used in the form of semi-structured interviews. The interview will be recorded and the data will be analyzed and processed by open coding. The research sample will consist of physicians and nurses and ICU departments RES KARIM Central Military Hospital in Prague.
Estimated Implementation: All KARIM health care professionals will attend a seminar where they will be taught the techniques of communication with patients suffering from psychiatric illness – such as depression, anxiety disorder, schizophrenia and others. They will learn relaxation techniques and techniques of stress management. They will become familiar with the program Healthy Hospital in CMH, which is focused on employee health support. They will be informed about the possibilities of emergency assistance and psychological counseling.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK