Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zhodnocení vybraných datových zdrojů využití krajiny
Název práce v češtině: Zhodnocení vybraných datových zdrojů využití krajiny
Název v anglickém jazyce: Evaluation of the selected data sources of land use/land cover
Klíčová slova: využití krajiny, změny využití krajiny, land use, land cover, Česko, Praha, Urban Atlas, katastrální evidence
Klíčová slova anglicky: land use, land cover, land use/land cover change, Czechia, Prague, Urban Atlas, cadastre of real estate
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie (31-370)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Přemysl Štych, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.12.2014
Datum zadání: 18.12.2014
Datum odevzdání elektronické podoby:02.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 02.06.2017
Oponenti: RNDr. Tomáš Chuman, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Jednou z hlavních úloh geoinformatiky je podávat přesnou a relevantní informaci o krajině. V této souvislosti nemá geoinformatika roli „pouhého“ dodavatele informace, avšak má též za úkol distribuované informace validovat, vyhodnocovat jejich přesnost a v interakci s koncovými uživateli tvořit a harmonizovat klasifikační systémy a na nich vytvořené databáze land use/land cover.
V souvislosti s výše jmenovaným je hlavním tématem práce hodnocení informací o land use/cover obsažených v datech katastru nemovitostí ČR a databáze Urban Atlas v oblasti pražské metropole v letech 2006 a 2012. Hlavní přínos práce spočívá v ověření informace o stavu a změnách v krajině, kterou poskytují různé, běžně používané datové zdroje a vyhodnocení jejich schopnosti poskytování korektní geoinformace.
Hlavním cílem této práce je porovnání databáze Urban Atlas s daty katastru nemovitostí ČR ze stejné lokality za účelem zjištění jejich vzájemné tematické podobnosti a zhodnocení jejich poskytované informace. Neméně důležitým cílem je určení prostorového rozmístění oblastí s vysokou mírou odlišností. Vybrané oblasti, ve kterých budou nalezeny významné odchylky, budou detailněji prozkoumány a budou vyvozeny hlavní příčiny a důvody tohoto stavu.
Pro účely stanovení vhodné metodiky poslouží rozbor odborné literatury a datových zdrojů. Použité budou jednak metody vyhodnocení sémantické podobnosti tříd použitých klasifikačních systémů, dále pak metody pro zpracování dat bilančního charakteru. Toho bude docíleno pomocí geo-statistických nástrojů umožňujících zkoumání míry podobnosti v LU/LC datech. Ověření výsledků porovnání nad ortofoty bude provedeno vizuální interpretací.
V práci bude využito těchto typů dat: vektorová databáze Urban Atlas 2006 a 2012, bilanční data katastru nemovitostí ČR 2006–2012, digitální verze map katastru nemovitostí, archivní orotofota z geodatabáze ČÚZK, databáze ArcČR 500.

Seznam odborné literatury:
Bičík, I., et al (2010): Vývoj využití ploch v Česku. Česká geografická společnost, Praha, 2010, 250 s.
Copernicus (2016): Mapping Guide for an European Urban Atlas. European Union, 2016, 38 s.
Jansen, L. (2005): Harmonisation of land-use class sets to facilitate compatibility and comparability of data across space and time. 12th CEReS International Symposium, Chiba, Japan. 29 s.
Pérez-Hoyos, A., García-Haro, F.J., San-Miguel-Ayanz, J. (2012): Conventional and fuzzy comparisons of large scale land cover products: Application to CORINE, GLC2000, MODIS and GlobCover in Europe. ISPRS Journal of Photogrammetry and Remote Sensing 74, 185–201.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK