Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ochrana oběti trestného činu
Název práce v češtině: Ochrana oběti trestného činu
Název v anglickém jazyce: Protection of victims of crime
Klíčová slova: Oběť trestného činu, Viktimizace, Práva oběti, Pomoc obětem
Klíčová slova anglicky: Crime victim, Victimization, Victims'rights, Assistance for crime victims
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.11.2014
Datum zadání: 11.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.09.2016
Datum a čas obhajoby: 26.09.2016 17:00
Místo konání obhajoby: Místnost č. 342
Datum odevzdání elektronické podoby:02.06.2016
Datum proběhlé obhajoby: 26.09.2016
Oponenti: doc. JUDr. Lukáš Bohuslav, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá tématem ochrany oběti trestného činu. Jedná se o téma poměrně rozsáhlé, proto se práce zaměřuje především na pomoc obětem trestného činu a její formy. Práce je rozdělena do tří částí, které se dále dělí na kapitoly a podkapitoly.
První část lze nazvat obecně viktimologickou a skládá se ze čtyř kapitol. První kapitola obsahuje úvodní informace o vědním oboru viktimologie, jehož znalost je pro problematiku obětí trestného činu stěžejní. Tato kapitola se věnuje především jevům, které viktimologie zkoumá. Stručně je zmíněn i historický vývoj této vědy. Druhá kapitola definuje základní pojmy, se kterými viktimologie pracuje. Je zde rozebrán pojem oběť, viktimnost, újma a faktory, které rozsah újmy ovlivňují. Třetí kapitola se podrobněji zaměřuje na proces viktimizace a jeho specifické problémy. Obsaženy jsou i podkapitoly zvláště se věnující primární, sekundární, terciární vitimizaci a reviktimizaci. Čtvrtá kapitola, která uzavírá obecně viktimologickou část práce, pojednává o zdrojích, ze kterých lze čerpat informace o obětech trestných činů. Konkrétně se zabývá oficiálními statistickými údaji a viktimologickými výzkumy.
Druhá část práce je obsažena v kapitole páté a v jejích podkapitolách. Zaměřuje se na pomoc obětem trestného činu z pohledu teoretického. Podrobněji jsou zde popsány možnosti formy pomoci. Jedná se o pomoc laickou, psychologickou, sociální, peněžitou a právní. Tato kapitola obsahuje doporučení, jak by jednotlivé formy pomoci měly v ideálním případě vypadat a čeho se naopak vyvarovat.
Třetí část práce se zabývá platnou právní úpravou České republiky a čerpá především ze zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů. Kapitola šestá rozebírá právní úpravu postavení obětí v České republice. Obsahuje rozlišení pojmů oběti a poškozeného, které je důležité od sebe odlišovat, a jednotlivá práva oběti. Pozornost je věnována hlavně zákonné úpravě a formám poskytování odborné a peněžité pomoci. Předmětem sedmé kapitoly jsou nestátní subjekty, které poskytují pomoc obětem trestné činnosti. Zde je obsažena právní úprava vztahu mezi těmito poskytovateli pomoci a státem. Podrobněji je pak rozebráno fungování Bílého kruhu bezpečí, jako nejvýznamnějšího poskytovatele služeb obětem na území České republiky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the topic of protection of victims of crime. The topic is quite broad therefore the main focus is at the assistance for victims of crime and forms of such assistance. The thesis is divided into three main parts which are further divided into chapters and subchapters.
The first part is concerned with victimology in general. It contains four chapters. First chapter describes the science of victimology. The knowledge of basic principles of victimology is fundamental for further understanding of the topic of crime victims. Brief overview of the evolution of victimology is also mentioned. The second chapter defines the basic concepts of victimology, such as the term victim, victimity, harm and factors that influence the extent of the harm caused by a crime to the victim. The third chapter is closely focused on the process of victimization and its specific issues. It contains more detailed subchapters on primary, secondary, terciary victimization and on repeated victimization. The fourth chapter concludes this part. It is concerned with sources of information about crime victims that are available. Particularly it deals with official statistics and victimology researches and studies.
The second part is contained in chapter number five and its subchapters. Its main focus is on assistance for victims of crime in theoretical perspective. Possible forms of the assistance are described in detail. Particularly laic, psychological, social, financial and legal assistance is concerned. There are some recommendations included as to how the assistance should look like and, conversely, what to avoid.
The third part describes the legal regulations in Czech Republic. The main source of information is the Act No. 45/2013 Coll., on victims of crime. The chapter six contains further definition of the term victim and individual rights assigned to victims. The main focus is on legal regulations and forms of assistance for crime victims. The subject matter of the chapter number seven is nongovernmental agencies that provide assistance for victims of crime. Legal regulations of the relationship between those organisations and the state are analysed. More detailed focus is on the operation of the organisation called Bily kruh bezpeci as it is the most prominent of organisations providing assistance for victims in Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK