Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium vlivu hydrofobicity povrchu na zasychání vzorku pro Ramanovu spektroskopii kapkově nanášených povlaků
Název práce v češtině: Studium vlivu hydrofobicity povrchu na zasychání vzorku pro Ramanovu spektroskopii kapkově nanášených povlaků
Název v anglickém jazyce: Study of the surface hydrophobicity on the sample drying for drop coating deposition Raman spectroscopy
Akademický rok vypsání: 2024/2025
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce:
Ústav: Fyzikální ústav UK (32-FUUK)
Vedoucí / školitel: RNDr. Eva Kočišová, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
1/ Prostudovat literaturu a seznámit se s Ramanovským spektrometrem Horiba Jobin Yvon HR800 a technikou kapkově nanášených povlaků.
3/ Zvládnout přípravu vzorků vybraných molekul a proměřit sérii Ramanovych spekter.
4/ Charakterizovat studované vyschlé vzorek a vyhodnotit spektrální změny, kterými by bylo možné je charakterizovat.
Seznam odborné literatury
1/ P. R. Carey, Biochemical Applications of Raman and Resonance Raman Spectroscopies, Academic Press, Inc., 1982, New York (vybrané kapitoly).
2/ Soubor vybraných původních prací.
Předběžná náplň práce
Ramanova spektroskopie je optická vibrační technika používaná mimo jiné i ke studiu biomolekul a jejich interakcí. Metoda kapkově nanášených povlaků (DCDR-drop coating Raman spectroscopy) umožňuje díky zkoncentrování vzorku v obvodovém prstýnku kapky vyschlé na speciálním hydrofobním povrchu získat kvalitní spektra za podmínek řádově nižších výchozích koncentrací než pomocí klasické Ramanovy spektroskopie. DCDR metoda je doposud dobře aplikována na vzorky aminokyselin, proteinů, proteinových směsí, lipidů, kyseliny hyaluronové, atd. Ve spolupráci s Oddělením makromolekulární fyziky MFF UK jsou navrhovány a připravovány povrchy s různou hydrofobicitou na bázi polymerních vrstev s kovovými nanočásticemi. Náplní práce bude studium vlivu hydrofobicity povrchu na proces zasychání nanesené kapky vybraných vzorků biomolekul (lipidy, porfyriny, malé biologicky významné látky) a následně na možnosti získání Ramanova spektra z co nejnižších výchozích koncentrací.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK