Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Taxonomická studie rodu Zygnema (Zygnematophyceae, Viridiplantae)
Název práce v češtině:
Název v anglickém jazyce: Taxonomic study of the genus Zygnema (Zygnematophyceae, Viridiplantae)
Klíčová slova: konfokální mikroskopie, konjugace, molekulární fylogenetika, ontogeneze chloroplastu, polyploidie, taxonomie, zygospory, Zygnema
Klíčová slova anglicky: confocal microscopy, conjugation, molecular phylogeny, chloroplast ontogeny, polyploidy, taxonomy, zygospores, Zygnema
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra botaniky (31-120)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jan Šťastný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 01.10.2014
Datum zadání: 01.10.2014
Konzultanti: doc. Mgr. Pavel Škaloud, Ph.D.
RNDr. Martina Pichrtová, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Kosmopolitně rozšířený a druhově bohatý rod Zygnema, patřící mezi zelené vláknité spájivé řasy (Zygnemataceae), tvoří mnohdy dominantní část biomasy v různých sladkovodních biotopech. I přes jeho značný ekologický význam není ovšem jeho taxonomie doposud uspokojivě vyřešena. Jeho tradiční morfologický druhový koncept je založen na znacích asociovaných s charakteristickým způsobem pohlavního rozmnožování (tzv. konjugací), jako jsou např. typ spájení, poloha, ornamentace či barva zygospor. Bohužel však tento tradiční koncept nebyl v rámci existujících studií vůbec (či pouze velmi slabě) vztažen k moderním fylogenetickým datům. Primárním cílem práce bude tedy propojit tradiční morfologické znaky s fylogenetickými daty a zjistit, které z nich korelují s fylogenezí a jsou proto evolučně významné, a které naopak sdílejí zástupci napříč jednotlivými liniemi.
Tradiční morfologická taxonomie u spájivých zelených řas je mnohdy (např. u blízce příbuzného rodu Spirogyra) dále komplikována častou polyploidií, přičemž různé ploidní úrovně mohou vykazovat např. různou šířku vegetativních buněk či velikost zygospor, jež jsou též pomocnými determinačními znaky. U rodu Zygnema ovšem prozatím konkrétní důkazy o vlivu tohoto fenoménu chybí. Dalším dílčím cílem práce bude tedy v rámci vhodných, morfologicky diverzifikovaných populací (tj. s podezřením na to, že by se mohlo jednat pouze o směs různých ploidních úrovní téhož genotypu), zjistit s využitím průtokového cytometru rozsah možné polyploidie a její morfologické projevy.
Třetím cílem projektu bude využití konfokální mikroskopie pro detailní studium morfologie a ontogeneze chloroplastů vybraných kmenů za účelem odlišení a charakterizace jednotlivých fylogenetických cladů právě na základě tohoto znaku. Konfokální mikroskopie byla již v minulosti podobným způsobem úspěšně využita například v taxonomii zelených kokálních řas a je tudíž slibným a perspektivním nástrojem i pro studium diverzity v rámci rodu Zygnema.
Vzhledem k tomu, že práce bude primárně zaměřena na studium přírodních populací, bude posledním dílčím cílem co nejpřesnější ekologická charakterizace zjištěných druhů / fylogenetických cladů.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK