Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právní úprava ad hoc a institucionálního mezinárodního rozhodčího řízení v České republice a Portugalsku
Název práce v češtině: Právní úprava ad hoc a institucionálního mezinárodního
rozhodčího řízení v České republice a Portugalsku
Název v anglickém jazyce: Legal regulation of ad hoc and institutional international
arbitration in the Czech Republic and Portugal
Klíčová slova: mezinárodní rozhodčí řízení, ad hoc, Portugalsko
Klíčová slova anglicky: international arbitration, ad hoc, Portugal
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Květoslav Růžička, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.02.2014
Datum zadání: 18.02.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.02.2014
Datum a čas obhajoby: 27.05.2014 15:00
Místo konání obhajoby: PF UK m. 316
Datum odevzdání elektronické podoby:18.02.2014
Datum proběhlé obhajoby: 27.05.2014
Oponenti: prof. JUDr. Zdeněk Kučera, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předmětná rigorózní práce se zabývá analýzou právní úpravy ad hoc a institucionálního mezinárodního rozhodčího řízení v České republice a Portugalsku. Zpracovává jednotlivé prvky (mezinárodního) rozhodčího řízení, jako jsou arbitrabilita sporu, náležitosti rozhodčí smlouvy, funkce rozhodce, procesní úpravu řízení, rozhodčí nálezy a jejich vykonatelnost, jakož i další skutečnosti, které jsou ve vztahu k mezinárodnímu rozhodčímu řízení relevantní.
Tato práce současně podrobněji rozebírá rozhodčí řády stálých rozhodčích soudů, které jsou v České republice a v Portugalsku oprávněny řešit mezinárodní spory. V této souvislosti je vhodné poznamenat, že pokud jde o řády portugalských arbitrážních center, tyto byly z českého pohledu oblastí téměř neprobádanou. To byl ostatně i jeden z důvodů, proč volba práce padla právě na toto téma.
Sledovaným záměrem této práce není pouze „hrubý“ popis, resp. citace příslušných ustanovení, ale detailní rozbor problematiky tam, kde by se mohly, s ohledem na nejednoznačnou dikci, nekonstantní nebo neexistentní judikaturu či z jiných důvodů, v praxi objevit problémy. Cílem této práce je tudíž poskytnout čtenáři komplexní náhled na ad hoc a institucionální mezinárodní rozhodčí řízení v České republice a Portugalsku a umožnění pochopení relevantních souvislostí v širším kontextu.
Z důvodu přehlednosti je předmětná rigorózní práce rozdělena do pěti hlavních částí, jež se zabývají povahou rozhodčího řízení obecně, analýzou české právní úpravy, analýzou portugalské právní úpravy, představením právní úpravy společné a komparací právních úprav včetně kapitoly věnované rozhodčímu řízení de lege ferenda z pohledu českého práva.
Předmětná rigorózní práce kromě vnitrostátních právních norem, dále zpracovává též právní prameny mezinárodní, tj. dvoustranné i vícestranné mezinárodní smlouvy a úmluvy, kterými jsou Česká republika a Portugalsko signatáři.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This rigorous work deals with the analysis of legal regulation of ad hoc and institutional international arbitration in the Czech Republic and Portugal. It processes individual elements of (international) arbitration, such as the dispute arbitrability, prerequisites of the arbitration agreement, the function of an arbitrator, arbitration proceedings, arbitration awards and their enforcement, as well as other facts relevant to the international arbitration.
The work also analyses the rules of arbitration of the permanent arbitration courts, which are in the Czech Republic and Portugal authorized to solve international disputes. In this context, it is worth noting that in terms of rules of arbitration of the Portuguese arbitration centres, these were from the Czech point of view almost unexplored areas. This was indeed one of the reasons for the choice of such subject.
The aim of this work is not to provide only a "rough" description, respectively to quote the relevant legal provisions, however to provide detailed analysis of problems where they could occur due to the ambiguous wording, non-constant or non-existing judicial decisions or from other reasons. Therefore, the goals of the work are to provide the reader a comprehensive view on ad hoc and institutional international arbitration in the Czech Republic and Portugal and allow him to understand the problematic in the whole context.
From the clarity reasons is the rigorous work divided into five main sections, dealing with the nature of arbitration in general, analysis of Czech legislation, analysis of the Portuguese legislation, an introduction to legislation in common and comparison of Czech and Portuguese regulations, including a chapter providing a view de lege ferenda from the Czech perspective.
In addition to the domestic legal regulation the work also handles with the international legal sources, i.e. with bilateral and multilateral international treaties and conventions whose are the Czech Republic and Portugal signatories.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK