Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Mateřské centrum jako příprava dítěte na vstup do mateřské školy
Název práce v češtině: Mateřské centrum jako příprava dítěte na vstup do mateřské školy
Název v anglickém jazyce: Family Centre as a child` s preparation for attending the kindergarten
Klíčová slova: mateřské centrum, matka, dítě předškolního věku, rodina, potřeby předškolního dítěte, potřeby rodiny, mateřská škola, socializace, adaptace, předškolní výchova, dětská skupina, slaďování rodinného a pracovního života
Klíčová slova anglicky: Family center, mother, child of preschool age, family, needs of preschool child, family needs, kindergarten, socialization, adaptation, preschool raising of child, child group, coordination of family and work life
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra preprimární a primární pedagogiky (41-KPPP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jana Kropáčková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.01.2014
Datum zadání: 03.02.2014
Datum a čas obhajoby: 10.09.2018 08:30
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R128, 128, divadlo, 1. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:12.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2018
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (UMŠ) (OSZD004MS)
Oponenti: PhDr. Barbora Loudová Stralczynská, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: doc. PhDr. Eva Opravilová, CSc.
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se bude věnovat problematice výchovy dítěte v rodině a možnostem využití činností mateřského centra. Obsahem teoretické části bude analýza současného stavu možností podpory a sladění rodinného a pracovního života mladých rodin. Autorka se zaměří na problematiku dětí mladší tří let v regionu Rudná (Praha západ). Praktická část bude realizována formou rozhovorů, pozorování a kazuistik. Cílem práce bude sledování a naplňování potřeb dítěte i matky v mateřském centru Rudňáček a zjištění, zda využívání pravidelných volnočasových aktvit v mateřské centru je přínosné pro dítě z hlediska jeho adaptace na vstup do mateřské školy a případně i přínos pro matky.
Seznam odborné literatury
BAĎURÍKOVÁ, ZUZANA. Inštitucionálna výchova a vzdelavanie detí od narodenia do troch rokov v európskom kontexte. Predškolská výchova. 2010/2011, roč. 65(č. 3), 1-12.
GAVORA,P. Úvod do pedagogického výzkumu. Brno: Paido, 2000.
HAŠKOVÁ, H., SAXONGER, S. MUDRÁK J. Péče o nejmenší boření mýtů. Praha : Slon 2012.
HELUS, Z. Dítě v osobnostním pojetí. Praha : Portál 2009
KOLÁŘOVÁ, J. Klíč k jeslím. Praha : Gender Studies 2007.
KOŤÁTKOVÁ, S. Hry v mateřské škole v teorii a praxi. Praha : Grada, 2005.
KUCHAŘOVÁ, V. Péče o děti předškolního a raného školního věku. Praha: VÚPSV, 2009.
MATĚJČEK, Z. Dítě a rodina v psychologickém poradenství. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992.
MATĚJČEK, Z. Mýtus prvních tří let. Československá psychologie. 2002, roč. 46(č. 4), 347-357.
PRŮCHA, J. Vzdělávání a školství ve světě. Praha: Portál, 1999.
Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání. Praha : VÚP 2004.
STROUHAL, M. Teorie výchovy. Praha : Grada 2013.
ŠULOVÁ L. Raný psychický vývoj dítěte. Praha: Karolinum, 2010.
VÁGNEROVÁ, M. Vývojová psychologie. Praha : Portál 2000.
Předběžná náplň práce
Hlavním tématem bakalářské práce je činnost mateřského centra a jeho nabídka aktivit, která napomáhá rodinám s dětmi k postupné adaptaci dítěte a socializaci při začleňování dítěte do kolektivu vrstevníků. Na základě svých činností řeší potřeby dnešních rodin a napomáhá tak rodinám při slaďování pracovního a rodinného života a tím napomáhá dítěti při vstupu do mateřské školy.

První kapitola se zaměřuje na téma rodiny, její význam a charakteristiku, zachycuje problematiku rodinné politiky konkrétně možnosti slaďování rodinného a pracovního života na základě zájmu a potřeb dnešních rodin a podpora rodiny v rámci nabídky služeb v péči o dítě. Druhá kapitola se věnuje dítěti, analyzuje jeho vývoj v období dvou let, se zaměřením na jeho potřeby. S ohledem na praktickou část se zabývá problematikou adaptace a socializace v kolektivu vrstevníků a hrou, jako spontánní přirozenou dětskou činností. Poslední kapitola se zaměřuje na činnost mateřského centra, jeho význam a cíle.

Praktická část je realizována jako případová studie v konkrétním mateřském centru. Výzkumné šetření je zaměřeno na analýzu aktuální nabídky služeb mateřského centra v oblasti péče o dítě a prostřednictvím kazuistik a sleduje, jak mateřské centrum připravuje dítě na vstup do mateřské školy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main topic of the thesis is the activity of the family center and its activities. These activities help families with children in gradual adaptation and socialization into the collective. On the basis of these activities, the family center solves problems of modern families and helps in coordinating work and family life and thus helps children in entering the kindergarten.

The first chapter is focusing on family and its characteristics. It also depicts the family politics specifically the possibilities of coordinating family and work life based upon the interests and needs of the families and support within the framework of services regarding the childcare. Second chapter focuses on the child, its development at two years of age and its needs. With regards to the methodological part of the thesis, it also focuses on adaptation and socialization into the collective and games as a spontanneous and natural child activity. The last chapter looks at the family center, its mission and goals.

The methodological part of the thesis is realised as a case study in the specific family center. The research focuses on analysis of current services of the family center with regards to childcase and looks at how the center prepared a child for entering the kindergarten by using case studies as an example.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK