Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postavení válečných uprchlíků v mezinárodním právu
Název práce v češtině: Postavení válečných uprchlíků v mezinárodním právu
Název v anglickém jazyce: Position of war refugees in international law
Klíčová slova: váleční uprchlíci, doplňková ochrana, dočasná ochrana, hromadný příliv
Klíčová slova anglicky: war refugees, subsidiary protection, temporary protection, mass influx
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Věra Honusková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.01.2014
Datum zadání: 06.05.2014
Datum a čas obhajoby: 20.01.2015 12:30
Místo konání obhajoby: PF UK, místnost č. 219
Datum odevzdání elektronické podoby:30.09.2014
Datum proběhlé obhajoby: 20.01.2015
Oponenti: JUDr. Martin Faix, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem diplomové práce na téma Postavení válečných uprchlíků v mezinárodním právu je analyzovat jednotlivé druhy ochrany válečných uprchlíků, interpretovat nejasná právní ustanovení a zhodnotit vhodnost možných řešení. Diplomová práce se zaměřuje na specifika postavení válečných uprchlíků a na možnosti jejich ochrany. Výzkumnou otázkou je určení, kdo je válečným uprchlíkem a jak je jeho situace řešena v mezinárodním právu. Důvodem pro výběr toho tématu je můj velký zájem o uprchlické právo a existující nestabilita v postavení válečných uprchlíků. Při psaní práce jsem využila metodu analýzy, metodu komparativní a deskriptivní.

Diplomová práce je rozdělena na tři hlavní části, každá se zabývá jinými aspekty postavení a ochrany válečných uprchlíků. První Kapitola vymezuje charakteristické znaky válečných uprchlíků a rozebírá problematiku ozbrojených konfliktů. Druhá Kapitola se zabývá možnostmi individuální ochrany válečných uprchlíků v mezinárodním právu. Tato část se zaměřuje zejména na otázky související s rozšířenou definicí uprchlíka, vnitrostátním azylem a institutem doplňkové ochrany. V jejím rámci je subsidiární ochrana rozebrána jak z obecného hlediska, tak v souvislosti s ustanoveními konkrétních právních instrumentů. Velká pozornost je dále věnována právu Evropské unie. V této části diplomové práce jsou zkoumány podmínky nezbytné pro získání doplňkové ochrany na základě kvalifikační směrnice a vyložena právní ustanovení. Důraz je kladen na koncept vážné újmy v kontextu postavení válečných uprchlíků. Vedle daných témat se druhá kapitola zabývá obsahem doplňkové ochrany, jejím vyloučením a ukončením. Třetí Kapitola se věnuje možnostem skupinové ochrany válečných uprchlíků. Soustředí se na postavení prima facie uprchlíků, přiznání ochrany skupině ad hoc a zejména na dočasnou ochranu. Tato část se zaměřuje na obecnou charakteristiku jednotlivých prvků dočasné ochrany a na její praktickou aplikaci státy. V neposlední řadě se třetí část týká návratu válečných uprchlíků po skončení dočasné ochrany a na princip solidarity. Tato kapitola zároveň zkoumá dočasnou ochranu v rámci Evropské unie. V závěru diplomové práce jsou vytyčeny zásadní body a poznatky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of my thesis Position of war refugees in international law is to analyze particular types of protection of war refugees, to construe unclear legal provisions and to evaluate suitability of possible solutions. The thesis focuses on specifics of the position of war refugees and on options of their protection. The research question relates to the determination who a war refugee is and how his situation is solved in international law. The reason for this research is my great interest in refugee law and the current instability of the position of war refugees. The methodology used during writing the thesis was the analysis, comparison and description.

The thesis is composed of three chapters, each of them dealing with different aspects of the position and the protection of war refugees. Chapter One defines characteristics of war refugees and addresses the issue of armed conflicts. Chapter Two concerns individual options of protection of war refugees in international law. This part concentrates primarily on issues related to the broader refugee definition, asylum and subsidiary protection. Within this chapter subsidiary protection is examined from a general point of view, as well as in relation to provisions of particular legal instruments. Furthermore, it pays close attention to the law of the European Union. This part of the thesis scrutinises conditions necessary for gaining subsidiary protection on basis of the Qualification Directive and construes legal provisions. The emphasis is put on the concept of serious harm in the context of the position of war refugees. Additionally, the second chapter deals with the content, cessation and exclusion of subsidiary protection. Chapter Three explores group options of protection of war refugees. It concerns the position of prima facie refugees, granting protection on an ad hoc basis and temporary protection. This chapter focuses on general characteristics of particular elements of temporary protection and on its practical application by states. Last but not least, the third part refers to the return of war refugees after the termination of temporary protection and the principle of solidarity. Moreover, the chapter investigates temporary protection in the framework of the European Union. In conclusion of the thesis, the crucial points and findings are addressed.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK