Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
„Kdo jsem?“ AIDA hodnocení vývoje identity v adolescenci
Název práce v češtině: „Kdo jsem?“ AIDA hodnocení vývoje identity v adolescenci
Název v anglickém jazyce: "Who am I?" AIDA Assessment of Identity Development in Adolescence
Klíčová slova: Adolescence, Identita, Psychometrické vlastnosti, Kulturní adapatace
Klíčová slova anglicky: Adolescence, Identity, Psychometric Properties, Culture Adaptation
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.12.2013
Datum zadání: 09.12.2013
Datum a čas obhajoby: 18.01.2016 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:30.11.2015
Datum proběhlé obhajoby: 18.01.2016
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: PhDr. Tereza Soukupová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce se zabývá vývojem identity v adolescenci, a to odlišením harmonického a dysharmonického vývoje. Hlavní náplní se stal převod, kulturní adaptace a testování zahraničního sebe-posuzovacího dotazníku AIDA (Hodnocení Vývoje Identity v Adolescenci), který byl doplněn další výzkumnou metodou – otázkou na volný sebepopis. Dotazník AIDA cílí na detekci rozpoznání rizikového vývoje identity v období adolescence. Vedoucím cílem bylo rovněž ověřování psychometrických vlastností uvedených metod, včetně jejich porovnání. Zohledňována byla mimo jiné různá věková období (11-18 let) a pohlaví, resp. gender respondentů/tek.
V roce 2012 Goth, Foelsch, Schlüter-Müller and Schmeck představili reliabilní a validní sebe-posuzovací dotazník AIDA pro hodnocení s patologií pojícího se vývoje identity u intaktních a hospitalizovaných adolescentů. V rámci české kulturní adaptace byla provedena série beta-testů, pilotních testů a hlavní studie, na základě nichž byly sestaveny kulturně uzpůsobené formulace pro každou originální položku. Zvažovány byly specifické kulturní idiomy a kulturně-specifické aspekty. Hlavní test, finální česká verze dotazníku AIDA byla testována na smíšeném vzorku intaktních adolescentů ze škol (N=258) a adolescentů s psychiatrickou diagnózou z nemocnic (N=29). V případě adolescentů s diagnózou šlo o nápadné projevy dysharmonického vývoje osobnosti (převážně emočně nestabilní poruchy, výrazné afektivní poruchy, úzkosti). Celkem se tedy studie zúčastnilo 287 adolescentů. Na základě analýzy vyplynuly dobré psychometrické vlastnosti celkové škály (Difúze= 0,94), primárních škál (Diskontinuity= 0,87; Inkoherence= 0,90) a subškál (= 0,71 - 0,80) reliability Cronbachovy α. Obě primární škály signifikantně rozlišovaly mezi intaktními adolescenty ze škol a adolescenty s psychiatrickou diagnózou z nemocnic, s požadovanou velikostí rozměrového efektu (d= 1,78), což je znakem dobré kriteriální validity. Navíc byla k české verzi dotazníku AIDA doplněna jedna otázka týkající se sebe-popisu. Adolescenti se měli volně vyjádřit k otázce, kdo jsou. Odpovědi byly hodnoceny pomocí kvalitativní analýzy u vybraných adolescentů za pomocí mnou sestavené “typologie” identity. Přidaná metoda volného sebe-popisu ukázala možnost, jak získat více informací o jedinečnosti adolescentů, a umožnila porovnat obě použité metody. Klíčovou metodou se ukázal být standardizovaný dotazník AIDA, jehož výsledky umožňovaly lépe vnímat i obsahy volných sebe-popisů.
Celý proces ukázal na nezbytnost precizního kulturně-adaptoveného překladu. Výsledky české populace ukazují na vhodnost zabývání se konceptem identity u adolescentů a nabízejí obohacení jak v teoretické, tak praktické oblasti psychologie.
Seznam odborné literatury
GOTH Kirstin, Pauline FOELSCH, S. SCHLÜTER-MÜLLER. & K. SCHMECK. AIDA: A self report questionnaire for measuring identity in adolescence – Short manual. Department of Child and Adolescent Psychiatry, Psychiatric University Clinics (UPK) Basel, 2012.

KASSIN et al. Psychometric properties of culture-adapted Spanish version of AIDA (Assessment of Identity Deveopment id Adolescence) in Mexico. Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health, 2013, 7:25.

KAST, Verena. Být sám sebou: pocit vlastní hodnoty a zkušenost identity. Vyd. 1. Brno: Emitos, 2012, 185 s. ISBN 978-80-87171-35-6. LANGMEIER, Josef a Dana KREJČÍŘOVÁ. Vývojová psychologie. 2., aktualiz. vyd. Praha: Grada, 2006, 368 s. Psyché (Grada). ISBN 80-247-1284-9.

MACEK, Petr. Adolescence. Vyd. 2., upr. Praha: Portál, 2003, 141 s. ISBN 80-7178-747-7

JANOŠOVÁ, Pavlína. Dívčí a chlapecká identita: vývoj a úskalí. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008, 285 s. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-2284-9.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá vývojem identity v adolescenci, a to odlišením harmonického a dysharmonického vývoje. Hlavní náplní se stal převod, kulturní adaptace a testování zahraničního sebe-posuzovacího dotazníku AIDA (Hodnocení Vývoje Identity v Adolescenci), který byl doplněn další výzkumnou metodou – otázkou na volný sebepopis. Dotazník AIDA cílí na detekci rozpoznání rizikového vývoje identity v období adolescence. Vedoucím cílem bylo rovněž ověřování psychometrických vlastností uvedených metod, včetně jejich porovnání. Zohledňována byla mimo jiné různá věková období (11-18 let) a pohlaví, resp. gender respondentů/tek.
V roce 2012 Goth, Foelsch, Schlüter-Müller and Schmeck představili reliabilní a validní sebe-posuzovací dotazník AIDA pro hodnocení s patologií pojícího se vývoje identity u intaktních a hospitalizovaných adolescentů. V rámci české kulturní adaptace byla provedena série beta-testů, pilotních testů a hlavní studie, na základě nichž byly sestaveny kulturně uzpůsobené formulace pro každou originální položku. Zvažovány byly specifické kulturní idiomy a kulturně-specifické aspekty. Hlavní test, finální česká verze dotazníku AIDA byla testována na smíšeném vzorku intaktních adolescentů ze škol (N=258) a adolescentů s psychiatrickou diagnózou z nemocnic (N=29). V případě adolescentů s diagnózou šlo o nápadné projevy dysharmonického vývoje osobnosti (převážně emočně nestabilní poruchy, výrazné afektivní poruchy, úzkosti). Celkem se tedy studie zúčastnilo 287 adolescentů. Na základě analýzy vyplynuly dobré psychometrické vlastnosti celkové škály (Difúze= 0,94), primárních škál (Diskontinuity= 0,87; Inkoherence= 0,90) a subškál (= 0,71 - 0,80) reliability Cronbachovy α. Obě primární škály signifikantně rozlišovaly mezi intaktními adolescenty ze škol a adolescenty s psychiatrickou diagnózou z nemocnic, s požadovanou velikostí rozměrového efektu (d= 1,78), což je znakem dobré kriteriální validity.
Navíc byla k české verzi dotazníku AIDA doplněna jedna otázka týkající se sebe-popisu. Adolescenti se měli volně vyjádřit k otázce, kdo jsou. Odpovědi byly hodnoceny pomocí kvalitativní analýzy u vybraných adolescentů za pomocí mnou sestavené “typologie” identity. Přidaná metoda volného sebe-popisu ukázala možnost, jak získat více informací o jedinečnosti adolescentů, a umožnila porovnat obě použité metody. Klíčovou metodou se ukázal být standardizovaný dotazník AIDA, jehož výsledky umožňovaly lépe vnímat i obsahy volných sebe-popisů.
Celý proces ukázal na nezbytnost precizního kulturně-adaptoveného překladu. Výsledky české populace ukazují na vhodnost zabývání se konceptem identity u adolescentů a nabízejí obohacení jak v teoretické, tak praktické oblasti psychologie.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis deals with the development of identity in adolescence, especially the differentiation between the disharmonic and harmonious development. The main focus was the translation and cultural adaptation as well as the testing of the foreign self-report questionnaire AIDA (Assessment of Identity Development in Adolescence), which was accompanied by another research method - an open question asking the respondents for self-description. The AIDA questionnaire is aimed at detecting and recognition of the dangers of identity development in adolescence. One of the chief goals of the thesis is also checking the psychometric properties of these methods and their comparison. Among other determinants, age groups (11-18 years) and sex, or, gender of the respondents were taken into account.
In 2012 Goth, Foelsch, Schlüter-Müller and Schmeck introduced the reliable and valid self-report questionnaire AIDA (Assessment of Identity Development in Adolescence), to assess pathology-related identity development in healthy and disturbed adolescents. The culture-adequate formulations for every original item were developed in a series of beta-tests, pilot tests, and a main testing to establish the Czech version of AIDA. Specific cultural idioms and culture-specific aspects were considered. During the main testing, the final version of the Czech AIDA questionnaire was tested on a sample of mixed intact adolescents from ordinary schools (N=258) and adolescents with psychiatric diagnoses from clinics (N=29). Adolescents from the clinical sample showed marked signs of disharmonic personality development (emotional instability disorders, severe affective disorders, anxiety). In total, there were in 287 adolescents in the study. Based on the analysis, good psychometric properties were found with total scale (Diffusion=.94), primary scales (Discontinuity=.87; Incoherence=.90) and subscales (=.71 - .80) reliability of Cronbach’s α. Both primary scales differentiated significantly between intact adolescents from ordinary schools and adolescents with psychiatric diagnoses from clinics with the required size effect (d= 1.78), which is sign of good criterion validity.
Furthermore, one more question concerning self-description was added to the Czech version of the AIDA questionnaire. The adolescents were asked to freely answer the question of “who am I.” The answers were assessed by qualitative analysis of a selected sample of adolescents. The typology of identity devised by the author of this thesis was used to process these answers.The added method of self-description showed a possibility of gaining more information about the uniqueness of each adolescent, and facilitated the comparison of both methods. However, the standardized questionnaire AIDA proved to be the key method, as its results provided a better understanding of the contents of the open self-descriptions.
The whole process pointed to the need for precise culturally adapted translation. Results of the Czech population demonstrate the suitability of dealing with the concept of identity in adolescents and offer enrichment in both the theoretical and practical field of psychology.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK