Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sociálně ekonomické a prostorové determinanty výskytu nemocí z povolání v automobilovém průmyslu v Česku
Název práce v češtině: Sociálně ekonomické a prostorové determinanty výskytu nemocí z povolání v automobilovém průmyslu v Česku
Název v anglickém jazyce: Socioeconomic and Spatial Determinants of Occupational Diseases in the Automotive Industry in Czechia
Klíčová slova: Nemoci z povolání; rizikové faktory; incidence; automobilový průmysl; globální produkční sítě; lékařská geografie; geografie zdraví; efekt zdravého dělníka.
Klíčová slova anglicky: Occupational diseases; risk factors; incidence; automotive industry; global production networks; Health geography; Medical geography; Healthy Worker Effect.
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje (31-340)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.11.2013
Datum zadání: 18.11.2013
Datum a čas obhajoby: 26.06.2017 13:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.05.2017
Datum proběhlé obhajoby: 26.06.2017
Oponenti: prof. RNDr. Jiří Blažek, Ph.D.
  doc. MUDr. Marie Nakládalová, Ph.D.
 
 
Konzultanti: doc. MUDr. Pavel Urban, CSc.
prof. RNDr. Petr Pavlínek, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Zdraví a snižování rozdílů ve zdraví mezi zeměmi a uvnitř zemí patří mezi základní globální cíle udržitelného rozvoje pro období let 2016–2030. Výskyt nemocí z povolání se vyznačuje velmi výraznou diferenciací jak regionální, tak i odvětvovou a vykazuje i značnou dynamiku v čase a místě. Vzhledem ke skutečnosti, že Česko z pohledu zaměstnanosti v automobilovém průmyslovém odvětví i produkcí nových vozidel představuje špičku v rámci členských zemí Evropské unie, nabývá nově výzkum nemocí z povolání v automobilovém průmyslu na významu.

Disertační práce je koncipována jako ekologická korelační studie zaměřující se na studium determinantů výskytu nemocí z povolání v automobilovém průmyslu. Vlastním jádrem práce je analýza souboru 32 tisíc případů nemocí z povolání (za období 20 let) a souboru dat ze šetření ve 247 firmách automobilového průmyslu (zaměstnávajících téměř 110 tisíc zaměstnanců, tj. 78 % všech ekonomicky aktivních obyvatel pracujících v tomto odvětví). V předložené práci jsou využita dostupná data z rutinních statistik, data ze základních zdravotních a hygienických registrů a data z vlastního dotazníkového šetření. Inovativně se v disertační práci propojuje výzkum globálních produkčních sítí s medicínsko-geografickým přístupem.

V závěru disertační práce jsou představeny konkrétní výstupy pro praxi a diskutovány možné náměty dalšího výzkumu v této oblasti. Současný stav poznání výskytu nemocí z povolání v automobilovém průmyslu ukazuje, že další výzkum je nutný a potřebný, jelikož jde o závažný problém nejen zdravotní, ale také sociální.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Health and reducing disparities in health between and within countries are among the principal global sustainable development objectives for the period 2016–2030. The incidence of Occupational Diseases (OD) is characterized by very distinct differentiation, both regional and sectoral, and has considerable dynamics in time and place. Given that Czechia is at the top among all EU member states in terms of employment in the automotive industry and production of new vehicles, new research on OD in the automotive industry acquires importance.

The Ph.D. Thesis is conceived as an ecological correlation study focusing on the study of the determinants of OD in automotive industry. Its own core work is to analyze 32,646 cases of OD (in the past 20 years) and a set of data from a survey of 247 companies of the automotive industry (employing nearly 110,000 employees, i.e. 78 % of the economically active population working in this sector). In the present work are used available data from routine statistics, data from registers and basic sanitation data from a questionnaire survey. The study innovatively links research of Global production networks and medical-geographical approach.

At the end of the Ph.D. Thesis, specific outcomes for praxis and discusses possible topics for further research in this area are presented. The current state of knowledge of OD in the automotive industry shows that more research is needed and required because it is a serious problem, not only medical but also social.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK