Cílem práce je získat základní informace o fyzice kosmického gama záření o vysokých energiích. Student se seznámí se současným stavem poznání jeho zdrojů ve vesmíru a s jeho detekcí pozemními detektory. Podrobně se bude věnovat připravovanému experimentu CTA (Cherenkov Telescope Array). Porovná jeho uspořádání s jinými pracujícími detektory kosmického gama záření a kriticky zhodnotí jeho možnosti. Na základě vybraných dat naměřených experimentem H.E.S.S. vyhodnotí další možná pozorování zajímavých zdrojů gama záření.
Seznam odborné literatury
The CTA Consortium, Introducing the CTA concept, Astroparticle Physics 43, 3-18, 2013.
T.Stanev, High Energy Cosmic Rays, Praxis Publishing Ltd, Chichester (2010).
Předběžná náplň práce
Cherenkov Telescope Array (CTA) je nově připravovaný pozemní detektor kosmického gama záření o vysokých energiích, který využívá známou detekční techniku registrace sekundárních spršek částic v atmosféře Země, viz http://www.cta-observatory.org. Tento exeperiment je plánován tak, aby výrazně rozšířil naše znalosti o astrofyzice vysokých energií a představoval základní zařízením při pozorování vysokoenergetických netermálních částic ve vesmíru. Jedním z témat, kterým se bude CTA moci v budoucnosti zabývat, jsou vlastnosti urychlování částic v oblastech kolem různých astrofyzikálních objektů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The proposed CTA detector (Cherenkov Telescope Array) is a large array of Cherenkov telescopes based on a proven technology to detect high-energy cosmic gamma rays due to secondary particles in showers developed in the Earth atmosphere, see http://www.cta-observatory.org. It is designed to allow significant extension of our current knowledge aiming in high-energy astrophysics to become a cornerstone in a multimessenger exploration of the high-energy non-thermal universe. The nature and properties of particle acceleration near different astrophysical objects is one of the theme the CTA is able to study in the near future.