Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Britská koloniální správa v Keni a povstání Mau Mau
Název práce v češtině: Britská koloniální správa v Keni a povstání Mau Mau
Název v anglickém jazyce: The British colonial government in Kenya and the Mau Mau uprising
Klíčová slova: kolonialismus, koloniální správa, Afrika, britská kolonie, Keňa, Mau Mau, mimořádný stav, Kikujové
Klíčová slova anglicky: colonialism, colonial government, Africa, British colony, Kenya, Mau Mau, State of Emergency, Kikuyu tribe
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Institut mezinárodních studií (23-IMS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jan Váška, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 04.11.2013
Datum zadání: 04.11.2013
Datum a čas obhajoby: 17.06.2014 00:00
Místo konání obhajoby: FSV UK Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:14.05.2014
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2014
Oponenti: PhDr. Marek Pečenka
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Tato bakalářská práce „Britská koloniální správa v Keni a povstání Mau Mau“ si klade za cíl popsat nejdůležitější kroky koloniální správy v britské kolonii během mimořádného stavu v letech 1952 až 1960, nastínit pohled Britů na Keňany v tomto období a na několika příkladech ukázat, zda a nakolik byla v 50. letech britská administrativa v Keni autonomní na centrální vládě v Londýně. Mimořádný stav vyhlášený v roce 1952 měl přispět k rychlému potlačení povstání protikoloniálního militantního hnutí Mau Mau, jehož většinu tvořil kmen Kikujů, a k ochraně evropských osadníků v Keni. Spor, který byl dříve vnímán jako rasový boj Afričanů proti bílým Evropanům, byl však ve skutečnosti vnitřním sporem v kmeni Kikujů, jehož katalyzátorem byly kroky britské koloniální správy. Tato práce se událostem 50. let v Keni věnuje ve čtyřech hlavních kapitolách. První kapitola nastiňuje vývoj kolonie do roku 1952 a historický úvod úzce navazuje na druhou kapitolu, která odpovídá na otázku, jaké kroky podnikli Britové proti Mau Mau. Tato druhá kapitola se věnuje nejdůležitějším operacím a programům Britů, které ovlivnily průběh mimořádného stavu. Třetí kapitola nabídne stručný exkurs v podobě rozboru britského pohledu na Mau Mau, s důrazem na jeden z fenoménů povstání a na pohled britského tisku a akademiků na celé hnutí. Čtvrtá kapitola odpovídá na výzkumnou otázku, zda a do jaké míry bylo jednání koloniální správy založeno na vlastní iniciativě.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor thesis “British colonial government in Kenya and the Mau Mau uprising” describes the most important measures taken by the British colonial government during the State of Emergency in Kenya (1952-1960), outlines the British point of view on Kenya and through several examples attempts to analyze the extent of autonomy of the British colonial administration in Kenya. The State of Emergency was declared in 1952 in order to protect the white settlers in Kenya and to quickly crush the uprising of the anti-colonial militant Mau Mau movement, which was formed mainly by the members of the Kikuyu tribe. Although the dispute used to be perceived as a racial struggle of Africans against Europeans, it was in fact an internal fight in the Kikuyu tribe incited by the measures taken by the British colonial government. This thesis looks into the events in Kenya during the 1950s in four main chapters. First chapter presents the colony’s development up to 1952 and the historic introduction follows up with the second chapter. Second chapter should answer the question of which measures have been taken against Mau Mau and describes the most important operations and programmes that have influenced the course of the State of Emergency. Third chapter contains a short outline of the British point of view on the Mau Mau movement, one of the uprising’s phenomenon and the perspective of the British press and academics on the movement. Fourth chapter answers the research question – if and to what degree was the conduct of the colonial government based on its own initiative.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK