Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Adaptační proces sester pracujících na oddělení intenzivní péče
Název práce v češtině: Adaptační proces sester pracujících na oddělení intenzivní péče
Název v anglickém jazyce: adaptation process of nurses working in intensive care unit
Klíčová slova: Adaptační proces, adaptace, intenzivní péče, vnitřní předpisy, nastupující zaměstnanci, doba zapracování, celoživotní vzdělávání
Klíčová slova anglicky: Adaptation process, adaptation, intensive care, internal regulations, new employees, lifelong learning
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teorie a praxe ošetřovatelství 1. LF UK (11-00250)
Vedoucí / školitel: Mgr. Eva Prošková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 31.10.2014
Datum zadání: 31.10.2014
Datum a čas obhajoby: 16.06.2015 00:00
Místo konání obhajoby: ÚTPO
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2015
Datum proběhlé obhajoby: 16.06.2015
Předmět: Obhajoba diplomové práce (B01602)
Oponenti: Mgr. Veronika Di Cara, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je prokázat schopnost písemně formulovat výsledky samostatné odborné práce, prováděné pod dohledem vedoucího práce. Obsah závěrečné práce má odpovídat nárokům kladeným na odborný text. Práce je teoreticko-praktického charakteru; důraz práce bude kladen na výzkumnou část. Styl musí být odborný, věcný, stručný a používající přesně definované pojmy, bez gramatických a stylistických chyb. Struktura závěrečné práce odpovídá v podstatě struktuře původního článku.Vypracování práce se řídí Pokyny pro vypracování diplomové práce ÚTPO, Opatřením děkana č. 10/2008 a Pokyny pro napsání práce na závěr bakalářských, magisterských nebo doktorských studií k získání titulu Bc., Mgr. nebo PhD. na 1. lékařské fakultě UK v Praze.
Seznam odborné literatury
Hušák, V. Radiační ochrana pro radiologické asistenty. Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2009
SÚJB: Zásady tvorby traumatologických plánů jaderných zařízení a pracovišť se zdroji ionizujícího záření : radiační ochrana - doporučení. Praha : SÚJB, 2008
Malý, S. Prevence pracovních rizik. Praha : Výzkumný ústav bezpečnosti práce, 2009
Bořivoj Šubrt, Milan Tuček: Pracovnělékařské služby : povinnosti zaměstnavatelů. Olomouc : ANAG, 2013
Galvas, M.: Pracovní právo. Brno : Masarykova univerzita, 2012
Předběžná náplň práce
Úvod do problematiky:
V teoretické části práce se řešitelka zaměří na základní pojmy spojené s adaptačním procesem, jednotlivé role a faktory ovlivňující pracovní adaptaci. Poté analyzuje právní a metodické předpisy související s adaptačním procesem, včetně pracovně-právní úpravy.
V empirické části řešitelka formou kvantitativního výzkumu zjistí průběh adaptačního procesu sester na různých typech pracovišť a názory sester na tuto problematiku. Formou dotazníkového šetření nejméně tří poskytovatelů zdravotních služeb zhodnotí kvalitu adaptačního procesu v jednotlivých typech pracovišť.


Význam tématu:
Toto téma jsem si zvolila především díky nezbytnosti, aby adaptační proces na odděleních intenzivní péče probíhal kvalitně. Významem tématu je zjistit, zda probíhá adaptační proces správně a dostatečně nejen z hlediska řídících pozic, ale i z pohledu nastupující sestry. Dále je třeba zjistit, zda jsou dostatečně propracované vnitřní předpisy, podle kterých by se adaptační proces měl řídit, a zda se podle nich skutečně řídí. V neposlední řadě je zajímavé zjistit, jak se adaptační proces liší v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Na oddělení intenzivní péče je na nově nastupující zaměstnance kladen velký tlak, proto je toto téma zajímavé a aktuální.


Výzkumné otázky:
1. Jsou nově nastupující sestry spokojené s průběhem adaptačního procesu?

2. Probíhal adaptační proces podle sester dostatečně dlouhou dobu?

3. Jsou s vedením adaptačního procesu spokojené staniční a vrchní sestry?

4. Co ovlivňuje spokojenost zaměstnanců s adaptačním procesem?

5. Probíhá adaptační proces podle vnitřních předpisů?

6. Je adaptační proces sester v akreditovaných pracovištích zajišťován kvalitněji než na pracovištích bez akreditace?


Metodologie:
Práce bude teoreticko-empirická. Pro dosažení výsledků bude použito kvantitativního výzkumného šetření. Pro nově nastupující sestry na oddělení intenzivní péče a pro vrchní sestry budou vytvořeny dotazníky. Výsledky budou statisticky zpracovány a zhodnoceny.


Předpokládaná implementace:
Výsledky diplomové práce budou využity k informovanosti o kvalitě průběhu adaptačního procesu v různých zařízeních. Může se využít k zlepšení vnitřních předpisů jednotlivých pracovišť a ke zkvalitnění dohledu na adaptační proces nově nastupujících sester na oddělení intenzivní péče.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Basic introduction:
In the theoretical section, researcher will focus on the basic concepts associated with the adaptation process, on individual roles and factors influencing adaptation to work. She will then analyze legal and methodological regulations in relation with the adaptation process, including labor legislation.

In the empirical section, the researcher will examineusing quantitative research the process of adaptation of nurses on various types of workplaces and also their opinions on this issue. By examining appropriate documents, she will analyze internal regulations concerning the adaptation process of at least three providers of health services.


Importance of the topic:
I have chosen this topic primarily because it is vital the adaptation processes in the intensive care units are carried out at high quality. The goal of my work is to study, if the adaptation process is carried out correctly a sufficiently not only from the management’s point of view, but also from the perspective of nurse. Furthermore, it is necessary to determine whether the internal regulations are sophisticated enough so the adaptation process could be led by them and whether they are used in reality. Finally, it would be interesting to compare the adaptation process between different healthcare facilities. Great pressure is placed on new employees in the intensive care units, so this topic is interesting and current.


Research questions:
1. Are new nurses satisfied with the adaptation process?

2. Does the adaptation process take long enough according to the nurses?

3. Are the ward and head nurses satisfied with the adaptation process?

4. What influences employee satisfaction with the adaptation process?

5. Does it happen according to the internal regulations?

6. Is the adaptation process of nurses working at the accredited workplaces carried out more diligently than at the workplaces without accreditation?


Methodology:
Study will be theoretical-empirical. To attain results, quantitative survey will be used. Questionnaires will be created for head nurses and for new nurses working in the intensive care units. The results will be. The results will be statistically analysed and evaluated.


Expected implementation:
Results of this study will be used to increase awareness about quality of the adaptation process in various facilities. They will be able to be used to improve internal regulations and to improve the quality of supervision on the adaptation process of the new nurses working in the intensive care units.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK