Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Právní postih nekalé soutěže
Název práce v češtině: Právní postih nekalé soutěže
Název v anglickém jazyce: Legal Penalty for Unfair Competition
Klíčová slova: právní postih, nekalá soutěž
Klíčová slova anglicky: legal penalties, unfair competition
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Daniel Patěk, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 03.12.2013
Datum zadání: 31.03.2015
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.05.2015
Datum a čas obhajoby: 18.05.2015 15:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 230
Datum odevzdání elektronické podoby:31.03.2015
Datum proběhlé obhajoby: 18.05.2015
Oponenti: JUDr. Marie Zahradníčková, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá právním postihem nekalé soutěže z pohledu soukromého práva. Cílem této práce je provést rozbor jednotlivých soukromoprávních prostředků ochrany proti nekalé soutěži, které jsou upraveny v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a zákoně č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád. Dále je pozornost v práci věnována také legitimaci subjektů ve sporech z nekalé soutěže a soukromoprávní ochraně proti nekalé soutěži na sociální síti.
Diplomová práce je rozdělena do čtyř kapitol. Úvod první kapitoly je věnován právu proti nekalé soutěži obecně. První podkapitola blíže rozvádí generální klauzuli nekalé soutěže upravené v § 2976 občanského zákoníku, a to zejména stran jejího historického vývoje. Druhá podkapitola se věnuje nové skutkové podstatě dotěrného obtěžování, která byla mezi speciální skutkové podstaty nekalé soutěže upravené v občanském zákoníku zařazena v důsledku rekodifikace soukromého práva v České republice.
Druhá kapitola této diplomové práce je zaměřena na legitimaci subjektů ve sporech z nekalé soutěže. Tato kapitola pojednává o aktivně a pasivně legitimovaných subjektech, jež ve sporech z nekalé soutěže vystupují, a snaží se také tyto jednotlivé subjekty podrobně specifikovat. Zvláštní pozornosti se v podkapitolách dvě a tři dostává zejména soutěžiteli a zákazníkovi, jakožto aktivně legitimovaným subjektům ve sporech v oblasti nekalé soutěže.
Ve třetí kapitole, která je zásadní kapitolou této diplomové práce, je pozornost věnována jednotlivým soukromoprávním prostředkům ochrany proti nekalé soutěži. Prvních pět podkapitol se věnuje prostředkům, které jsou upraveny v občanském zákoníku. Podkapitoly šest a sedm pak upravují prostředky upravené v občanském soudním řádu. Osmá podkapitola se věnuje tzv. mimosoudní ochraně proti nekalé soutěži a v poslední podkapitole se nachází úvaha de lege ferenda nad opravnou reklamou jakožto možným prostředkem ochrany proti nekalé soutěži.
Čtvrtá a poslední kapitola se v úvodu blíže zabývá podmínkami užívání sociální sítě Facebook za účelem účasti na hospodářské soutěži. Závěr této kapitoly patří zhodnocení možnosti ochrany proti nekalé soutěži na sociální síti, zejména stran její efektivnosti.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This diploma thesis deals with the issue of legal penalty for unfair competition from the perspective of private law. The goal of this thesis is to analyze the respective private law means of protection against unfair competition, which are governed by Act no. 89/2012 Coll., The Civil Code and the Law no. 99/1963 Coll., The Civil Procedure Code. Attention is also paid to the legitimation of subjects in disputes arising from unfair competition and private law protection against unfair competition on the social network.
The thesis is divided into four chapters. The introduction to the first chapter is dedicated to law against unfair competition in general. The first subchapter expands in detail on the general clause governed by § 2976 of the Civil Code, especially its historical development. The second subchapter deals with the facts of the case of the intrusive harassment, which was newly included among the special facts of unfair competition regulated by the Civil Code due to the recodification of private law in the Czech Republic.
The second chapter of this thesis focuses on the legitimation of the subjects in disputes arising from unfair competition. This chapter deals with actively and passively legitimized subjects that appear in disputes of unfair competition; it attempts to specify these individual entities in detail. In subchapters two and three special attention is paid to competitors and customers, as the actively legitimized subjects in disputes arising from unfair competition.
In the third chapter, which is the key chapter of this thesis, attention is paid to individual private law means of protection against unfair competition. The first five subchapters deal with means which are regulated by the Civil Code. Subchapters six and seven focus on means regulated by the Civil Procedure Code. The eighth subchapter deals with the so-called extrajudicial protection against unfair competition, and the last subsection provides a consideration de lege ferenda on corrective advertising as a possible means of protection against unfair competition.
The introduction to the fourth and final chapter offers a closer look at the terms of use of the social network Facebook for participating in the competition. The conclusion of this chapter includes the evaluation of the possibility of protection against unfair competition on the social network, particularly in regard to its effectiveness.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK