Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Diskursy vedení porodu v českých internetových článcích
Název práce v češtině: Diskursy vedení porodu v českých internetových článcích
Název v anglickém jazyce: Discourses of Birth Management in Czech web articles
Klíčová slova: Porod, porodní péče, diskurs, diskursivní analýza, přirozený porod, lékařsky vedený porod, porod doma, internet, rizika.
Klíčová slova anglicky: Birth, care for childbearing women, discourse, discourse analysis, natural birth, medical model of childbirth, home birth, internet, risk.
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jiří Kabele, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 12.06.2013
Datum zadání: 15.07.2013
Datum a čas obhajoby: 26.01.2015 00:00
Místo konání obhajoby: U Kříže 8, Praha 5 - Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:06.01.2015
Datum proběhlé obhajoby: 26.01.2015
Oponenti: doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
V práci budu využívat diskursivní analýzu. „Ústřední součástí diskurzivní analýzy textu je identifikace diskurzů“ (Zábrodská 2009: 89). V internetových článcích budu vymezovat opakující se vzorce vytváření významů, a to pomocí opakovaného čtení a kódování. U zjištěných diskursů se zaměřím na odlišné způsoby, kterými je podoba vedení porodu zdůrazňována. Identifikuji rozdíly mezi jednotlivými konstrukcemi a zaměřím se na jejich vztah. Dále pro diskursivní analýzu Willigová navrhuje analyzovat vztah diskursů a možností jednání, které diskurs otevírá, nebo uzavírá. Budu analyzovat, jaké jednání diskurs legitimizuje. Dalším předmětem diskursivní analýzy je zkoumání možných důsledků jednotlivých diskursů na subjekty (Willigová in Zábrodská: 2009).
Předpokládaná struktura diplomové práce
1) Úvod
2) Výzkumné cíle a otázky
3) Metody
4) Teoretická východiska
5) Deskriptivní část
6) Závěry
Seznam odborné literatury
HAŠKOVÁ, Hana. Názorové diferenciace k současným změnám v českém porodnictví. praha: Sociologický ústav AV ČR, 2001. ISBN 80-85950-97-9.
HREŠANOVÁ, Ema. Genderovanost porodu jako příklad antropologického zkoumání lidské reprodukce: přehled klíčových konceptů. AntropoWebzin. 2012, č. 3.
MCQUAIL, Denis. Úvod do teorie masové komunikace. 4., rozš. a přeprac. vyd. Praha: Portál, 2009, 639 s. ISBN 9788073675745.
SCHULZ, Winfried, Lutz M HAGEN, Helmut SCHERER a Irena REIFOVÁ. Analýza obsahu mediálních sdělení. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 1998, 134 s. ISBN 8071845485.
STREIT, Vincenc. Média a jejich význam v životĕ. Kniznica [online]. 2009, roč. 2009, č. 10, s. 51-53. ISSN 13357026. [cit. 2013-05-16].
TRAMPOTA, Tomáš a Martina VOJTĚCHOVSKÁ. Metody výzkumu médií. Vyd. 1. Praha: Portál, 2010, 293 s. ISBN 9788073676834.
Waldenström. Normal childbirth and evidence based practic. Women and birth. 2007.
ZÁBRODSKÁ, Kateřina. Variace na gender: poststrukturalismus, diskurzivní analýzy a genderová identita. Vyd. 1. Praha: Academia, 2009, 197 p. ISBN 80-200-1752-6.



Předběžná náplň práce
Porod je důležitou součástí lidského života, je vnímán jako vyvrcholení celého reprodukčního procesu. Porod je biologickým i sociálním procesem, který je kulturně a sociálně podmíněný.
Kromě lékařských znalostí, na které se ženy spoléhají, jsou pro mnohé dalším zdrojem informací média. V médiích nalezneme diskuze o tom, jaký porod je správný, nebo zda jsou lékařské praktiky vedeny z vědeckých důvodů, nebo má vliv více faktorů a lékařské zásahy nejsou vždy založeny na důkazech. Ženy jsou dnes vystaveny velkému množství informací a musí dělat mnoho rozhodnutí, a proto si samy často vyhledávají další informace. Těhotné ženy navštěvují internetová fóra a blogy o těhotenství a porodu. Zejména pro prvorodičky, které získávají pouze zprostředkované zkušenosti, mohou být média velice významným zdrojem informací a mohou ovlivnit průběh jejich porodu blaze i neblaze. Internet je médiem zprostředkující informace, které v moderní informační době zaujímá významnou roli ve vývoji společnosti. Rozvojem internetu se zvyšují možnosti k šíření a sdělování informací k co nejširší veřejnosti. Média dokáží usměrňovat pozornost veřejnosti a ovlivňují priority.
Výzkumné cíle
V diplomové práci se zaměřím na to, co se lidé mohou na českém internetu dočíst o podobách vedení porodu. Budu zkoumat, jaké internetové servery a jak informují o různých možnostech porodu a jejich výhodách i nevýhodách, respektive rizicích, která se u daných alternativ vedení porodu vyskytují. Zaměřím se na diskursy o vedení porodu. Budu se orientovat na jazykové prostředky, které představitelé diskursů využívají k vytváření a transformování sociální reality. Zaměřím se na analýzu způsobů, kterými jsou různé podoby porodu konstruovány v diskursu. Dále se zaměřím na vztah mezi představiteli diskursů. Budu zkoumat, zda a případně jak na sebe představitelé odlišných diskursů odkazují, zda se vymezují od druhých a jak o ostatních informují.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
I will focus on the nature of the discourses of childbirth themselves and on the form of their controversies, which are tied to their confrontations in Czech internet. I will describe the form of the childbirth discourses and their conflict in Czech web articles.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK