Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Nástroje investování
Název práce v češtině: Nástroje investování
Název v anglickém jazyce: Investment instruments
Klíčová slova: nástroje investování, spořicí produkty
Klíčová slova anglicky: investment instruments, saving products
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra ekonomie a empirických právních studií (22-KNH)
Vedoucí / školitel: Ing. Jan Pokorný
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.04.2013
Datum zadání: 09.04.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 09.01.2015
Datum a čas obhajoby: 07.01.2015 13:00
Místo konání obhajoby: PF UK míst. 331
Datum odevzdání elektronické podoby:17.12.2014
Datum proběhlé obhajoby: 07.01.2015
Oponenti: JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem této práce je analyzovat různé nástroje investování, jejich trhy a jejich vhodnost jakožto alternativy ke spořicím produktům. Dalším cílem této práce je definovat modelového investora, vytvořit pro něj vhodnou a racionální investiční strategii a představit příklady investičních portfolií, která tuto strategii naplňují. Práce je rozdělena do dvou hlavních kapitol, přičemž každá z nich analyzuje nástroje investování z různé perspektivy. První kapitola představuje nástroje investování obecně a popisuje jejich klíčové charakteristiky, jejich právní regulaci a stručnou historii. Jedna podkapitola je věnována vysvětlení motivů, které účastníci finančních trhů ke své účasti mají. Další podkapitola kategorizuje nástroje a zařazuje je do různých skupin. Poslední podkapitola zkoumá finanční trhy samotné a popisuje jejich typy, strukturu a funkce. Kapitola druhá představuje modelového investora a popisuje jeho konkrétní motivy pro investování. Dvě podkapitoly analyzují historický vývoj některých vybraných nástrojů investování a spořicích produktů a porovnává jejich výkonnost. V poslední podkapitole jsou vyvozeny závěry ohledně vhodnosti zkoumaných produktů a nástrojů pro modelového investora. Taktéž je v ní navržena specifická investiční strategie pro modelového investora a jsou představeny příklady investičních portfolií, vhodných pro různé fáze zvolené strategie. V poslední kapitole jsou představeny závěry celé práce. Hlavním smyslem bylo prozkoumat vhodnost nástrojů investování jakožto alternativy ke spořicím produktům pro malé, neprofesionální investory. Provedená analýza dokazuje, že vybrané nástroje investování takovouto vhodnou alternativu skutečně představují. Nadto tato analýza také prokázala, že ve většině případů půjde o alternativu pro investora výhodnější.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main purpose of this thesis is to analyze various investment instruments, their markets and their feasibility as an alternative to saving products. Secondary purpose of this thesis is to define a model investor, create reasonable and fitting investment strategy for them and introduce examples of investment portfolios that fulfill the strategy. The thesis is divided into two main chapters, each of which analyzes investment instruments from different perspectives. Chapter One introduces the instruments in general and describes their key characteristics, their legal regulation and brief history. One subchapter is dedicated to explaining motives driving the participants of financial markets. Another subchapter categorizes the investment instruments and divides them into distinct groups. Last subchapter investigates the financial markets themselves and describes their types, structure and functions. Chapter Two introduces a model investor and describes their particular motives for investing. Two subchapters analyze historical development of selected instruments and saving products and then compare the results. In the last subchapter assumptions are made about various products’ feasibility for the model investor. Specific investment strategy for the model investor is then drawn and examples of investment portfolios fitting various phases of the strategy are introduced. Conclusions are drawn in the last chapter. The main purpose of this thesis is to investigate the feasibility of investment instruments as an alternative to saving products for small, non-professional investors. The conducted analysis does in fact prove that selected investment instruments pose a viable alternative. Besides that the analysis has shown that investment instruments will in most cases be the strictly better alternative.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK