Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Analýza médií jako nástroj systémů včasného varování - případ Mali
Název práce v češtině: Analýza médií jako nástroj systémů včasného varování - případ Mali
Název v anglickém jazyce: Media analysis as an Early Warning System tool - the case of Mali
Klíčová slova: Systémy včasného varování, Mali, predikce konfliktu, analýza mediálního diskurzu
Klíčová slova anglicky: Early Warning Systems, Mali, conflict prediction, media discourse analysis
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodních vztahů (23-KMV)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. RNDr. Nikola Hynek, Ph.D., M.A.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 06.02.2013
Datum zadání: 06.02.2013
Datum a čas obhajoby: 28.01.2014 00:00
Místo konání obhajoby: IPS FSV UK, U kříže 8/661 158 00 Praha 5 – Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:06.01.2014
Datum proběhlé obhajoby: 28.01.2014
Oponenti: doc. PhDr. Vít Střítecký, M.Phil., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Obecné zdroje a primární literatura

• Factiva (rešerše syrských médií, monitorování médií).
• Al-Baath Newspaper (Oficiální média syrské vlády). http://www.albaath.news.sy/user/
• Montreal Institute for Genocide and Human Rights Studies.

Sekundární literatura

• Adelman, Howard - Suhrke, Astri. 1996. The International Response to Conflict and Genocide: Lessons from the Rwanda Experience Steering Committee of the Joint Evaluation of Emergency Assistance to Rwanda Press.
• Bailes, Alyson J. K. (2007) ‘Introduction: A World of Risk’, in SIPRI (ed.) SIPRI Yearbook 2007: Armaments, Disarmament and International Security. Oxford: Oxford University Press: 1-20.
• Beck, Ulrich (2002) ‘The Terrorist Threat: World Risk Society Revisited’, Theory, Culture & Society, 19 (4): 39-55.
• Dallaire, Roméo; Shake Hands with the Devil: The Failure of Humanity in Rwanda (Vintage Canada 2004)
• Eriksson, John. 1996. The International Response to Conflict and Genocide: Lessons from the Rwanda. Experience Synthesis Report.
• FAO/GIEWS. 2003. Integrating Early Warning into Disaster Risk Reduction Policies. Second International Conference on Early Warning, 16-18 October, 2003, Bonn, Germany.
• Goldstone, Jack A. 2008. Using Quantitative and Qualitative Models to Forecast Instability.
• Hagmann, Jonas and Myriam Dunn Cavelty (2012) ‘National Risk Registers: Security Scientism and the Propagation of Permanent Insecurity’, Security Dialogue, 43 (1): 79-96.
• Human Righs Watch. 1999. Leave None to Tell the Story: Genocide in Rwanda. Online na: http://www.hrw.org/legacy/reports/1999/rwanda/
• Meier, Patrick. 2012. New Information Technologies and their Impact on the Humanitarian Sector. International Review of the Red Cross, 93(883).
• Meier, Patrick. 2011. Early Warning Systems and the Prevention of Violent Conflict. In Peacebuilding in the Information Age: Sifting Hype from Reality,ed. Daniel Stauffacher et al.Geneva: ICT4Peace.
• Meier, Patrick. 2006. Conflict Early Warning and Resource Related Conflicts. In Resource-Related Conflicts in Southeast Asia. Southeast Asian Conflict Studies. Canada: CIDA.
• Mercy Corps. 2010. Establishing Community Based Early Warning Systém: Practitioner’s handbook. Mercy Corps and Practical Action Press.
• OECD. 2009. Conflict and Fragility Preventing Violence, War and State Collapse The Future of Conflict Early Warning and Response: The Future of Conflict Early Warning and Response. OECD Publishing.
• Rupesinghe, Kumar. 2009a. Third generation early warning. Colombo: The Foundation for Co-Existence, Sri Lanka.
• Rupesinghe, Kumar. 2009b. FCE Citizen-based Early Warning and Early Response System: A New Tool for Civil Society to Prevent Violent Conflict. Colombo: The Foundation for Co-Existence, Sri Lanka.
• The United States Institute of Peace’s Center for Conflict Analysis and Prevention, Special Report 204.
• The United States Holocaust Memorial Museum. 2008. Preventing Genocide: A Blueprint for U.S. Policymakers. The American Academy of Diplomacy, and the Endowment of the United States Institute of Peace Press.
• Thompson, Allan (Ed.). 2007. The Media and the Rwanda Genocide. London: Pluto Press.
• Tuckwood, Christopher – Sullivan, Collin. Tapping into the “Smart Crowd” to Predict Genocide Leveraging Group Intelligence for Risk Assessment.
• Woocher, Lawrence. 2006. Developing a Strategy, Methods and Tools for Genocide Early Warning. Center for International Conflict Resolution, Columbia University.
Předběžná náplň práce
Systém včasného varování je jedním z klíčových pilířů mezinárodních snah o předpovídání a prevenci konfliktů. Jeho úkolem by mělo být dokázat včas upozornit na rostoucí nebezpečí a na základě důvěryhodně podložených obav pak vyzvat příslušné aktéry k zamezení humanitárních katastrof. Zvláště po zkušenostech genocidních politik a válek v devadesátých letech se tématu včasného odhalení blížící se humanitární katastrofy věnuje rostoucí počet iniciativ na úrovni OSN, nevládních organizací i akademických prací. Důraz na prevenci a její přednost před reaktivním zásahem na již probíhající krizi je přítomen ve vládních politikách i v mezinárodních úmluvách či např. doktríně Responsibility to Protect. Důvodů pro vytvoření efektivního systému včasného varování je mnoho: od normativních (záchrana životů) po ekonomické (prevence je levnější než zásah a následná rekonstrukce země).

Přesto však neexistuje konsenzus na metodě ani na prostředcích, které jsou nejlépe uplatnitelné a nejúčinnější pro dosažení daného cíle. OECD dokonce v roce 2009 ve svém prohlášení o tomto tématu prohlásila, že mezinárodní společenství nemá žádné lepší prostředky jak zabránit další rwandské tragédii, než mělo v roce 1994. Proto je jak v rámci akademické sféry, tak co do praktického uplatnění nezbytné zkoumat, jakým způsobem lze nastupující nebezpečí nejlépe identifikovat.

Cílem této práce bude zkoumání výše zmíněných možností a limitů předvídatelnosti konfliktů skrz analýzu médií. Ve své diplomové práci se proto budu snažit odpovědět na otázku Je analýza tradičních médií účinný nástroj předvídání konfliktů? Metodologickým vodítkem v této oblasti bude obsahová analýza mezinárodních médiích před vypuknutím malijského konfliktu v lednu 2012. Mnoho výzkumů již dokázalo propojenost mezi rwandskou genocidou a vlivem médií, která mobilizovala velkou část společnosti k hromadným etnickým čistkám. Rwandský případ zde nabízí výchozí hypotézu, která bude ukotvovat celý výzkum: nástup hromadného násilí je možné sledovat v závislosti na rostoucím počtu projevů agresivity v médiích. Analýzou situace v Mali by měla tato hypotéza stejně jako užitá metodologie projít testem, který potvrdí či vyvrátí jejich uplatnitelnost i v mezinárodních médií. Lze zachytitit tento sekuritizační proces v projevech hlavních mezinárodních tiskových agentur, které poskytováním primárního obsahu formují diskurz médií po celém světě?

V úvodu uvedu celé zkoumání do kontextu širších snah mezinárodního společenství vytvořit model, který by byl schopný předvídat přicházející konflikty. V první kapitole tento projekt teoreticky zakotvím v existujících teoriích a pracích zaměřených na risk-management a systém včasného varování. Ukáži zde tři generace systémů včasného varování, jak se objevují v literatuře. Dále představím model obsahové analýzy a jeho využití v konkrétních případech. Ve druhé kapitole provedu obsahovou analýzu mezinárodních médií před vypuknutím konfliktu v Mali. Ve třetí části vyhodnotím získané výsledky s ohledem na využitelnost dané metodologie na zkoumání tohoto typu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Early Warning System is one of the key cornerstones of the international efforts of conflict prediction and prevention. It should be able to signal a growing threat in an early manner and then based on sufficient evidence, call on relevant actors to prevent a humanitarian catastrophe from happening. Especially after the experience of the 1990s genocidal politics and wars, a growing number of UN, NGO as well as academic initiatives focuses on the topic of how to anticipate a coming tragedy. The emphasis on conflict prevention is present in governmental politics, international treaties or norms such as the doctrine of Responsibility to Protect. There are many reasons speaking in favor of a creation of an efficient EWS: from normative(saving lives) to economic ones (prevention is cheaper than intervention and subsequent reconstruction of the country).

Nevertheless, there is still no consensus on the methods or tools that would be most efficient for reaching this goal. The OECD said in 2009 that the international community is no closer to have instruments that could prevent another Rwandan tragedy from happening than it was in 1994. It is therefore an issue of utmost importance to search ways how to identify a lurking threat in the best possible way.

The aim of this thesis is to research the possibilities of reaching the above mentioned goal through media analysis. The diploma thesis will try to answer the main research question: Is an analysis of traditional media an efficient instrument of conflict prediction? Methodologically, a quantitative analysis of international media before the outbreak of the conflict in 2012 will be the main analytical tool. A connection between the Rwandan genocide and media that mobilized a large part of public to commit the mass killings has been proven by many researches in the past. The Rwandan case offers a hypothesis, that will anchor the whole research - the coming of the mass killings was possible to be monitored by a growing agressivity in media. Applying this analysis to the Malian case should test the methodology and show its applicability in international media. Is it possible to see this process of securitization in the case of international media that shape the media discourse around the world?

In the introduction, i will contextualize EWS in the efforts of the international community to create a model that would be able to predict upcoming conflicts. In the first chapter, I will ground the project theoretically by analyzing the existing theories and research on risk-management and EWS. Here I will present three distinct generations of EWS. Then, I will present a model of quantitative analysis and its application on the international media before the conflict in Mali. In the final chapter, I will evaluate the research results by the usefulness of its methodology.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK