Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Domácí násilí a jeho prevence
Název práce v češtině: Domácí násilí a jeho prevence
Název v anglickém jazyce: Domestic violence and its prevention
Klíčová slova: domácí násilí, prevence, oběť
Klíčová slova anglicky: domestic violence, prevention, victim
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.11.2012
Datum zadání: 02.11.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 10.04.2015
Datum a čas obhajoby: 10.04.2015 11:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 342
Datum odevzdání elektronické podoby:16.02.2015
Datum proběhlé obhajoby: 10.04.2015
Oponenti: JUDr. Marie Vanduchová, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem předkládané diplomové práce je „Domácí násilí a jeho prevence“. Domácí násilí je celospolečenský problém provázející společnost odedávna. Dlouhou dobu byl tento jev chápan společností jako ryze soukromá záležitost, kterou by stát měl řešit pouze v extrémních případech. Tento stav se začal měnit v posledních dvou dekádách. Jak odborná, tak i laická veřejnost začala postupně přijímat názor, že domácí násilí je problém veřejný, kde ingerence státu je nutná. K domácímu násilí je nutno přistupovat interdisciplinárně, jelikož se jedná o velice komplexní problematiku.

V úvodní části jsou předkládány definice domácího násilí a dalších pojmů s ním souvisejících.

Následující kriminologická část je věnována popisu domácího násilí jako takového, jeho dynamiky, zákonitostí a specifik, které jej odlišují od ostatních forem násilí. Jsou zde rozebrány jednotlivé aspekty tohoto jevu, jako je neveřejnost, opakování a dlouhodobost, jasné a neměnné vymezení rolí apod. Dále je domácí násilí rozděleno podle jeho druhů a forem, které jsou blíže charakterizovány. Poslední pasáž kriminologické části nahlíží na téma z pohledu viktimologie, která se zabývá oběťmi trestných činů. Cílem této části je rozdělit a popsat domácí násilí a jeho jednotlivá specifika v závislosti na oběti. Lze jej tak dělit na násilí partnerské, násilí na seniorech a násilí páchané na dětech.

Další kapitoly jsou věnovány právním aspektům domácího násilí. Nejdříve je popsán vývoj právní úpravy, který dokazuje, že této problematice bylo v posledních letech věnováno relativně hodně úsilí, které přineslo vcelku dobré výsledky. Následně je rozebrána aktuální právní úprava a právní instituty vztahující se k tématu, především právo trestní, občanské a správní.

Cílem poslední kapitoly bylo přiblížit problematiku prevence, která je u nás opomíjena a jeví se jako nedostačující, a porovnat domácí stav se zahraničím. V závěru je shrnut obsah práce a zhodnocena situace v České republice.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of the submitted diploma thesis is “Domestic violence and its prevention“. Domestic violence is a societal problem accompanying the society since time immemorial. For a long time this phenomenon has been understood by society only as a private matter and government should intervene only in extreme cases. This state has been changing for the last two decades. Both professional and general public has begun to accept the opinion that domestic violence is a public issue that requires a state intervention. Domestic violence must be perceived interdisciplinary because it is a very complex problem.

In the introductory part there is presented a definition of domestic violence and some other terms related to it.

The following criminological part describes domestic violence itself, its dynamics, principles and specifics that make it different from other forms of violence. In this chapter, various aspects of this phenomenon are analysed, such as private nature, repetition and longevity, clearly defined constant roles, etc. Further, domestic violence is divided according to its types and forms that are specified in details. The last section of the criminology part looks at the topic from the perspective of victimology which studies victims of a crime. The aim of this section is to divide and describe domestic violence and its particular specifics in relations tothe victims. It can thus be divided into partner violence, violence against seniors and violence against children.

The following chapters are dedicated to the legal aspects of domestic violence. Firstly, evolution and history of legal regulations is described; it shows that efforts to change the status of domestic violence were relatively successful. Secondly, current legislation and legal institutes related to the topic, especially criminal law, civil law and administrative law, are analysed.

The last chapter introduces prevention of domestic violence, which is comparatively ignored in our country and appears to be insufficient, and compares our prevention of domestic violence with other states. Lastly, in the conclusion the whole thesis is summarized and situation in the Czech Republic is assessed.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK