Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Produkce jetů s velkou příčnou hybností na LHC
Název práce v češtině: Produkce jetů s velkou příčnou hybností na LHC
Název v anglickém jazyce: Production of high pT jets at LHC
Klíčová slova: QCD, jet, standardní model
Klíčová slova anglicky: QCD, jets, standard model
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Ústav částicové a jaderné fyziky (32-UCJF)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Alexander Kupčo, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 04.10.2012
Datum zadání: 30.10.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 19.12.2012
Datum a čas obhajoby: 01.09.2014 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2014
Datum odevzdání tištěné podoby:31.07.2014
Datum proběhlé obhajoby: 01.09.2014
Oponenti: Roman Lysák
 
 
 
Zásady pro vypracování
Rešeršní část diplomové práce by se týkala pochopení a zavedení pojmu jet, shrnutí nejnovějších výsledků z urychlovačů LHC a pochopením, co nám tyto výsledky říkají o struktuře protonu na velmi malých vzdálenost. Vlastní část diplomové práce se bude týkat studia vlastností jetů v datech nabraných experimenten ATLAS na urychlovači LHC v CERN.
Seznam odborné literatury
[1] F. Halzen, A.D. Martin: "Quarks and Leptons: An Introductory Course in Modern Particle Physics", Wiley 1985
[2] M. Veltman: "Facts and mysteries in elementary particle physics", World Scientific, 2003
[3] R. K. Ellis , W. J. Stirling , B. R. Webber: "QCD and Collider Physics", Cambridge University Press, 2003
Předběžná náplň práce
Podle Heisenbergova principu neurčitosti, chceme-li zkoumat vlastnosti látky na malých vzdálenostech, je potřeba k tomu vyvolat procesy s velkou změnou hybnosti. Ty největší přenosy hybností, které jsme schopné v laboratoři vyvolat, nastávají ve vysokoenergetických srážkách částic na urychlovačích. Na urychlovač LHC v CERN se tak dá nahlížet jako na největší mikroskop na světě. Dochází, zde k přenosu hybnosti až v řádu teraelektronvoltů (TeV) a v těchto procesech lze zkoumat strukturu hmoty na vzdálenostech až desettisíckrát menších než je samotný rozměr protonu. Srážky s největším přenosem hybností jsou charakterizovány tvorbou kolimovaných spršek částic, tzv. jetů. V rámci diplomové práce se student seznámí s nejnovějšími výsledky v oblasti produkce jetů s velkou příčnou hybností a zapojí se do studia jejich vlastností na datech z experimentu ATLAS na LHC.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
According to Heisenberg relation of uncertainty, the smallest distance we want to probe, the higher momentum transfer is needed. Events, in which we observe the highest momentum transfers, are coming from energetic collisions of accelerated particles. Colliders, like LHC in CERN, thus represent the most powerful microscopes available in laboratories. In those collisions, we observe events with momentum transfer above one teraelectrovolt which means that in those processes we can study and directly probe the structure of matter at distances ten thousand times smaller than the actual size of proton. These events are characterized by prodiction of energetic collimated sprays of particles, jets. In this diploma work, the student will investigate the latest measurements from LHC on production of jets with high transverse momentum and will study their properties on the data collected by experiment ATLAS in CERN.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK