Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Gay Pride: mediální obraz homosexuality v českých médiích na příkladu pochodu homosexuálů
Název práce v češtině: Gay Pride: mediální obraz homosexuality v českých médiích na příkladu pochodu homosexuálů
Název v anglickém jazyce: Gay pride: the media portrait of homosexuality in czech media based on the example of gay marches
Klíčová slova: homosexualita, bisexualita, transsexualita, sodomité, homosexuální chování, homoerotické cítění, genderová identita, gay pride, stigma
Klíčová slova anglicky: homosexuality, bisexuality, transsexuality, bestiality, homosexual behavior, homoerotic feelings, gender identity, gay pride, stigma
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Barbora Osvaldová
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.06.2012
Datum zadání: 21.06.2012
Datum a čas obhajoby: 19.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: FSV Praha 1.
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 19.06.2013
Oponenti: Mgr. Tereza Hronová
 
 
 
Předběžná náplň práce
Základní charakteristika tématu a předpokládaný cíl práce (max. 1000 znaků):
Cílem mé bakalářské práce je ukázat jakým způsobem se česká média staví k tématu homosexuality v České republice. Téma jsem si zúžila na období pochodů homosexuálů, tzv. Gay Pride, které se v našem prostředí konaly v letech 2008 až 2011.
Gay Pride jsou pochody oslavující gay, lesbickou, bisexuální a transgender kulturu. Tyto akce též slouží jako demonstrace za práva neheterosexuálních menšin, především registrovaného partnerství. Řada takových událostí se ve světě koná každoročně a mnoho z nich probíhá v měsíci červnu, stejně jako v několika případech v České republice. Červen je vybrán jako připomenutí Stonewallských nepokojů, prvního impulsu k novodobému hnutí za práva těchto lidí.
Má práce by měla přinést rekonstrukci toho, jak se změnil postoj českých médií k tématu homosexuality v rozmezí čtyř let pořádání pochodů homosexuálů.

Předpokládaná struktura práce (rozdělení do jednotlivých kapitol a podkapitol se stručnou charakteristikou jejich obsahu):
1) Úvod
2) Teoretická východiska - homosexualita jako sociální jev
3) Metody – obsahová analýza a její zásady
4) Deskriptivní část - historie pochodů Gay Pride v České republice před rokem 2008, pochody Gay Pride v zahraničí
5) Analytická část - vlastní analýza tištěných médií
6) Závěry
7) Seznam použité literatury
Vymezení zpracovávaného materiálu (např. konkrétní titul periodika a období jeho analýzy):
tištěná média – MF Dnes, Lidové noviny, Právo
sledované období – vždy celý kalendářní měsíc před i po pochodu Gay Pride v ČR
květen, červen, červenec 2008
květen, červen, červenec 2009
květen, červen, červenec 2010
červenec, srpen, září 2011

Postup (technika) při zpracování materiálu:
Jako techniku zpracování jsem zvolila obsahovou analýzu veškerých článků a reportáží, které se budou jakkoliv dotýkat událostí spojených s pochody homosexuálů Gay Pride v období května až července let 2008, 2009 a 2010, pro rok 2011 jsem zvolila měsíce červenec až září. Budu sledovat nejen to, na jaké straně a v jaké rubrice se článek nachází a kolik zpráv celkem bylo o události v daném období napsáno, ale i jakým způsobem je formulován obsah zprávy. Nakonec bude následovat souhrn hlavních shodných a rozdílných rysů mezi jednotlivými deníky a časovými obdobími.

Základní literatura (nejméně 5 nejdůležitějších titulů k tématu a způsobu jeho zpracování; u všech titulů je nutné uvést stručnou anotaci na 2-5 řádků):

Schulz, W. a kolektiv. Analýza obsahu mediálních sdělení. Z německého originálu přeložila Barbara Köpplová, Praha: Karolinum, 2004. ISBN 80-246-0827-8
První část publikace uvádí do problematiky vztahu médií a veřejné sféry, ukazuje způsoby kvantitativního rozboru masově mediovaných sdělení a vyhodnocování zpravodajství. Druhá část knihy přináší konkrétní výsledky projektu, který se zabýval zobrazováním tzv. vánoční krize v České televizi na přelomu let 2000 a 2001 ve zpravodajství Českého rozhlasu.

Spencer C. Dějiny homosexuality. Z anglického originálu přeložila Jana Melcerová. Bratislava: Slovart, 1999. ISBN 80-7145-302-1
Kniha pojednává o dějinách homosexuality od pravěku po současné uznání rovnoprávnosti citových vztahů mezi osobami téhož pohlaví.

Oakleyová, A. Pohlaví, gender a společnost. Z anglického originálu přeložil Martin Poláček, Praha: Portál, 2000. ISBN 80-7178-403-6
Základní stěžejní otázkou práce Ann Oakleyové je původ odlišností mezi muži a ženami. Je rozdíl mezi pohlavím a především mužskými a ženskými rolemi dán pouze biologicky, anebo zde podstatnou roli hraje kultura? Autorka se snaží vyvrátit některé časté stereotypy a mýty, které jsou v nás zažité a které spojujeme s biologickou determinací. Kniha vznikla před 28 lety a představuje klasický text z oboru gender studies.

Fanel J. Gay historie. Praha: Dauphin, 2000. ISBN 80-7272-010-4
Kniha sleduje projevy homosexuality od pravěku a života přírodních národů až po současnost. Soustřeďuje se především na postavy slavných gayů - vladařů, učenců, umělců. Zvláštní pozornost je věnována českým dějinám homosexuality až do konce 20. století. Cílem knihy je ukázat, že i lidé s odlišnou sexuální orientací měli vždy své místo, leckdy více než významné, v západní kultuře.

Brzek, A; Pondělíčková-Mašlová, J. Třetí pohlaví? Praha: Scientia Medica, 1992. ISBN 80-85526-03-4
Kniha informuje o homosexualitě, jejích příčinách, projevech, poradenství pro homosexuály i možné léčbě.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In this bachelor thesis I would like to analyze the problematics of homosexuality in the Czech Republic, focusing on the marches of homosexuals called Gay Pride. Firstly I clarify the main terms related to this topic. It is very important to distinguish homosexuality as the clear mental and sexual favouring of the same sex; bisexuality - when people can be attracted to both males and females; and homosexual behaviour or homoerotic way of thinking, when the homosexual intercourses occur only ocasionally or they never happen at all. The history of homosexuality both in the Czech Republic and the rest of the world shows the changes in perception of homosexuals. I would like to analyse three periodicals: Právo, Lidové noviny and Mladá fronta DNES in following periods: May – July 2008, 2009 and 2010 and July – September 2011. I would like to dicribe four marches in the Czech Republic, their presentation in media. One of the hypothesis says that the size of the articles about homosexuality is affected by the number of visitors and the place where the event is held – the more visitors and the bigger city causes the more attention of media.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK