Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Princip non-refoulement v mezinárodním právu a právu Evropské unie: srovnání
Název práce v češtině: Princip non-refoulement v mezinárodním právu a právu Evropské unie: srovnání
Název v anglickém jazyce: The non-refoulement principle in international law and the law of the European Union: a comparison
Klíčová slova: Non-refoulement, Mezinárodní právo, Právo Evropské unie
Klíčová slova anglicky: Non-refoulement, International law, European Union law
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Věra Honusková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.12.2011
Datum zadání: 18.06.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.09.2012
Datum a čas obhajoby: 24.09.2012 12:30
Místo konání obhajoby: PF UK, místnost č. 219
Datum odevzdání elektronické podoby:20.08.2012
Datum proběhlé obhajoby: 24.09.2012
Oponenti: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tato diplomová práce se zabývá klíčovým principem mezinárodního uprchlického práva, kterým je princip non-refoulement. Tato zásada znamená zákaz nuceného přesunu či navrácení osoby do země, kde by jí hrozilo porušení jejích základních lidských práv. Prvním cílem diplomové práce je zjištění přesného obsahu principu nenavracení s ohledem na jeho vývoj a současný výklad v mezinárodním právu. Druhým cílem práce je analýza obsahu téhož principu v právu Evropské unie a posouzení souladu této úpravy s mezinárodním právem. Práce se dělí na dvě kapitoly.
První kapitola zkoumá obsah principu v Úmluvě o právním postavení uprchlíků a přihlíží také k jeho vývoji v oblasti mezinárodního práva lidských práv. Dospívá k poznatku, že rozsah principu je dnes širší než v době přijetí Úmluvy. Druhá kapitola se zabývá postavením principu non-refoulement v právu Evropské unie a srovnává tuto úpravu s vyjádřením principu v mezinárodním právu. V práci je tvrzeno, že evropské azylové právo v některých otázkách popírá mezinárodněprávně zakotvený princip non-refoulement.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the key principle of international refugee law which is the principle of non-refoulement. This rule forbids the forced removal or ‘refoulement’ of an individual to the territories where he would run a risk of being subjected to the violation of his basic human rights. The first goal of the thesis is to find out the precise content of the non-refoulement principle with regard to its development and current interpretation in international law. The second aim of the study is to analyze the same principle in the context of European Union law and to assess the compliance of this system with international law. The thesis consists of two main chapters.
Chapter One examines the meaning of the principle in the Convention Relating to the Status of Refugees and takes into consideration its development in the field of international human rights law. It comes to conclusion that the scope of the principle is larger today. Chapter Two deals with the meaning of the principle in European union law and compares it to the expression of the principle in international law. It is argued that European asylum law contradicts in some aspects the international rule of non-refoulement.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK