Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Number Field Sieve for Discrete Logarithm
Název práce v češtině: Síto v číselném tělese pro diskrétní logaritmus
Název v anglickém jazyce: Number Field Sieve for Discrete Logarithm
Klíčová slova: Síto v číselném tělese, diskrétní logaritmus
Klíčová slova anglicky: Number field sieve, discrete logarithm
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Katedra algebry (32-KA)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Přemysl Jedlička, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.11.2012
Datum zadání: 06.11.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 23.11.2012
Datum a čas obhajoby: 11.02.2016 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:04.12.2015
Datum odevzdání tištěné podoby:04.12.2015
Datum proběhlé obhajoby: 11.02.2016
Oponenti: doc. Mgr. Pavel Příhoda, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Síto v číselných tělesech je algoritmus používaný v rozkladech velkých čísel na prvočísla. V posledních letech se ovšem objevily práce uvádějící, jak je možno tento algoritmus použít pro řešení problému diskrétního logaritmu.
Úkolem této práce je porozumět, jak funguje síto v číselných tělesech u problému diskrétního logaritmu, s důrazem na rozdíly oproti jeho použití při faktorizaci.
Seznam odborné literatury
Oliver Schirokauer: "The impact of the number field sieve on the discrete logarithm problem in finite fields", Algorithmic Number Theory 44, (2008), 397-420

Antoine Joux, Reynald Lercier: "Improvements to the general number field sieve for discrete logarithms in prime fields. A comparison with the Gaussian integer method”, Math. Comp. 72:242 (2003), 953–967

Arjen Lenstra, Hendrik Lenstra (editors): The development of the number field sieve, Lecture Notes in Mathematics 1554, Springer, Berlin, 1993
Předběžná náplň práce
Diskrétní logaritmus je problém, na němž je založeno mnoho kryptografických postupů, např. protokol Diffieho a Hellmanna. Síto v číselných tělesech je algoritmus, který se používá pro rozklad velkých čísel, ale ukazuje se, že jej lze použít i pro diskrétní logaritmus, kde je jedním z mála známých subexponenciálních algoritmů.

Jak popsat síto v číselných tělesech pro diskrétní logaritmus?
Výhodou při vypracovávání práce bude, pokud by diplomant měl zároveň metodu naprogramovánu, neboť by měl i praktické zkušenosti s chováním algoritmu. Nicméně, takto velký program není možno naprogramovat během dvou let v plné šíři, proto je doporučeno využít algoritmu síta pro faktorizaci, který už byl pro katedru algebry naprogramován dříve kolektivem autorů (školitel byl mezi nimi). Proto je v zásadách práce výslovně uvedeno, že klíčové je porozumění rozdílům mezi sítem pro faktorizaci a sítem pro diskrétní logaritmus.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The discrete logarithm is a problem on which many cryptographical aproaches are based, i.e. the Diffie-Hellmann protocol. The number field sieve is an algorithm used for factorising large integers but it can be used for the discrete algorithm too; it is one of few known sub-exponential algorithms.

How to describe the number field sieve for the discrete logarithm?
When tackling it, an advantage would be having the method written down - it would give some experience with the behaviour of the algorithm. Nevertheless, such a huge programme cannot be written in two years and it is thus recommended to use the number field sieve algorithm for the factorization that was developped a few years ago by a group of authors (the supervisor included). Therefore we require explicitely the comprehension of the difference between the sieve for factorisation and for the discrete logarithm.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK