Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Dohled nad zadáváním veřejných zakázek
Název práce v češtině: Dohled nad zadáváním veřejných zakázek
Název v anglickém jazyce: Supervision over public tenders
Klíčová slova: Dohled nad zadáváním veřejných zakázek, veřejná zakázka, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Klíčová slova anglicky: Supervision over public tenders, public procurement, Office for the Protection of Competition
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.11.2011
Datum zadání: 14.11.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 14.01.2014
Datum a čas obhajoby: 13.01.2014 16:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 210
Datum odevzdání elektronické podoby:14.11.2013
Datum proběhlé obhajoby: 13.01.2014
Oponenti: doc. JUDr. Petr Liška, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Resumé

Tato diplomová práce se soustředí na vymezení a zhodnocení činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jako státního orgánu oprávněného posuzovat dodržování zákona v procesu zadávání veřejných zakázek. Práce hodnotí úroveň právní úpravy dohledu nad veřejnými zakázkami a snaží se o definování problematických bodů a návrh jejich řešení.
Práce se po úvodu dělí do tří hlavních kapitol. Účelem kapitoly první je poskytnout nezbytný základní přehled o terminologii, kterou používá zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, včetně klíčového pojmu dohledu nad zadáváním veřejných zakázek, o zásadách a podstatných aspektech předcházejících právních úprav stejně jako té současné a o zařazení práva veřejných zakázek do systému práva
V kapitole druhé jsem se podrobně zabýval způsobem fungování dohlédací činnosti nad veřejnými zakázkami. Především bylo třeba postihnout jednotlivé typy uspořádání dohledu, které se v praxi vyskytují, a to včetně jejich výhod a nedostatků. Dále se tato kapitola soustředí na vymezení působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které se dočkalo díky novelizaci zákonem č. 55/ 2012 významného zpřesnění. Následující část kapitoly se věnuje námitkám proti úkonům zadavatele a jejich posouzení zadavatelem, jako klíčovému předpokladu pro podání návrhu na zahájení správního řízení. Závěr kapitoly je pak věnován řízení, které vede Úřad za účelem posouzení, zda došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách. Jsou zde rozebírány způsoby, jakými může být řízení zahájeno, nástroje, jimiž Úřad disponuje pro rozhodování o uložení nápravných či sankčních opatření a jejich zhodnocení. Součástí této kapitoly je také výklad o opravných prostředcích, které mají účastníci řízení před Úřadem k dispozici.
Část třetí obsahuje analýzu možností soudní obrany v případech, kdy rozhodnutí, k němuž Úřad v řízení dospěje, je v rozporu s právními předpisy. Jsou zde rozebírány podmínky, za jakých se mohou oprávněné osoby obracet na obecné správní soudy a Nejvyšší správní soud.
V závěru práce přistupuji ke shrnutí celé práce. Je zde obsaženo závěrečné zhodnocení právní úpravy a závěrů, k nimž tato práce dospěla.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract

Supervision over public tenders

This diploma thesis focuses on explanation and evaluation of the activity of the Office for the Protection of Competition as the authority entitled to assess complience with the Act no. 137/2006 Coll., on Public Contracts, during the process of public procurement. The thesis evaluates quality of legislative regulation on the supervision over public tenders and atempts to define problematic aspects of the matter and tries to suggest their solution.
After an introductory part the thesis is devided into three main chapters. The goal of the first chapter is to provide necessary outline of terminology used by the Act no. 137/2006 Coll., on Public Contracts, including the key term of supervision over public tenders and the outline of the basic principles which the whole system of public procurement proceedings stands on. The first chapter also considerates important aspects of previous and current legislation.
In chapter two I deal with the functioning of supervising activity over public tenders. It was necessary to outline general concepts of supervision including their advantages and disadvantages. Furthermore, this chapter focuses on outlining the scope of activities by which the Office for the Protection of Competition provided and which have been significantly clarified thanks to amendment to the Act on Public Contracts (no. 55/2012 Coll.). Following part of the chapter is devoted to the procedue of objections against the actions of contracting authorities and their consideration by these authorities, as it is the key prerequisite of filing a proposal for the initiation of proceedings. Throughout the final part of the second chapter, the proceeding provided by the Office for the Protection of Competition to evaluate whether the Act on Public Contracts has been breached are being followed. The ways of initiation of administrative proceeding are being concerned and evaluated along with the corrective and punitive measures at the supervising body´s disposal. This chapter also includes an outline of appeal measures that are available to subjects of the administrative proceedings.
The third chapter consists of an analysis of appeal measures against decisions of the supervising body, in case a decision is unlawful. The conditions under which the relevant subjects can initiate proceeding at general administrative coutrs and the supreme administrative court.
The aim of the final chapter is to summarise the whole thesis. The chapter consists of evaluation of current legislation and the conclusions reached by this thesis.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK