Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Překážky efektivnosti práva
Název práce v češtině: Překážky efektivnosti práva
Název v anglickém jazyce: Obstacles to effectiveness of law
Akademický rok vypsání: 2006/2007
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra teorie práva a právních učení (22-KTPPU)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.02.2006
Datum zadání: 13.02.2006
Datum a čas obhajoby: 13.05.2011 11:00
Místo konání obhajoby: PF UK, č. 117
Datum odevzdání elektronické podoby:21.03.2011
Datum proběhlé obhajoby: 13.05.2011
Oponenti: prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M.
  prof. JUDr. PhDr. Miloš Večeřa, CSc.
 
 
Předběžná náplň práce
Disertační práce Překážky efektivnosti práva poukazuje na jevy, procesy a přístupy, které snižují sociální účinnost práva. Transformace evropského státu musí ve XX., resp. XXI. století probíhat právními prostředky. Sám tento fakt narušuje efektivnost práva, neboť právo se stává nestabilním. Paradoxní příčinou neefektivnosti práva je instrumentalismus a myšlenka řízení společnosti pomocí práva. Právo tyto úkoly není schopno splnit, resp. je schopno je splnit jen za cenu vysokých nákladů, jímž neodpovídají dosažené výsledky. Právo se chová sebeprodukující, sebevztažný a sebeorganizující systém (autopoietický systém), který se vzpírá jednoduché manipulaci. Uspokojivá úroveň efektivnosti práva tak nemůže být dosažena tam, kde bylo právo užito bez ohledu na své omezené možnosti a bez ohledu na vlastnosti práva. Právo rovněž musí pracovat s realistickým obrazem skutečného chování a motivů adresátů, interpretů a aplikátorů práva. V opačném případě opět nebude efektivní. Právo je nejmocnějším normativním systémem soudobé společnosti. Ale není nutné, aby právo toto své výsadní postavení samoúčelně posilovalo soutěžením či dokonce hostilitou k ostatním normativním systémům. Citlivý ohled na ostatní normativní systémy a využití jejich působení může zvýšit efektivnost práva jednak snížením náročnosti na zdroje a jednak užitím výsledků působení ostatních normativních systémů v souladu s cíli, stojí v pozadí právní regulace. Nestabilita práva je na první pohled vážnou překážkou jeho efektivnosti. Avšak dvousetleté poznatky o povaze byrokracie a organizované modernity prozrazují, že zvýšená produkce právních předpisů pramení hluboko v povaze soudobé společnosti. Nestabilita práva by v takovém případě byla obtížně odstranitelná. Cesta ke zvýšení efektivnosti práva by v tom případě vedla přes úsilí o zachování stálé podoby strukturálních prvků právního řádu. Cesta ke zvyšování efektivnosti práva vede přes střízlivé vytyčování cílů, respektování povahy práva a vědomí důležitosti základních funkcí práva pro společnost
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The dissertation thesis Obstacles to effectiveness of law points out to the phenomena, processes and approaches which diminish social effectiveness of law. The transformation of a European state in the XX and XXI century must be realized by means of law; however, this fact per se distorts the effectiveness because law is becoming unstable. Paradoxical sources of ineffectiveness of law can be seen in instrumentalism and the idea of managing society by means of law. Law is not able to fulfil such tasks or rather is able to fulfil them only at the price of high expenses which do not correspond to acquired results. Law behaves as self-producing, self-referential and self-organizing system (autopoietic system) which is resistant to simple manipulation. Thus, a satisfactory level of effectiveness of law cannot be reached if law had been used in disregard of its limited possibilities and qualities. Law also needs to operate with realistic image of real behaviour and motives of the addressees, interpreters and applicators of law; otherwise it will not be effective either. Law is the most powerful normative system of contemporary society. Nevertheless, law does not need to purposelessly strengthen its privileged position by competing with other normative systems or by hostility towards them. Sensible respect for other normative systems and the use of their action can enhance effectiveness of law both by reducing demands on resources and by use of the results of action of other normative systems in accordance with the aims of legal regulation.
Instability of law might at first sight seem as a serious obstacle to its effectiveness. However, the bicentenary knowledge about the nature of bureaucracy and organised modernity has proved that increased production of legal enactments originates deeply in the nature of contemporary society. In that case it would be difficult to eliminate instability of law - the path to enhancement of effectiveness of law would have to lead through the effort to maintain a stable form of structural elements of the legal order.
The path to the enhancement of effectiveness of law leads through pragmatic setting of goals, respect for the nature of law and the awareness of the importance of principal functions of law for the society.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK