Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Péče řádného hospodáře jako kritérium pro posouzení právní odpovědnosti (právně komparativní analýza)
Název práce v češtině: Péče řádného hospodáře jako kritérium pro posouzení právní odpovědnosti (právně komparativní analýza)
Název v anglickém jazyce: Due managerial care and diligence as a criterion for the determination of liability (a legal and comparative analysis)
Klíčová slova: Péče řádného hospodáře, povinnost loajality, povinnost péče znalostí a pečlivosti, fiduciární povinnost.
Klíčová slova anglicky: Care of a prudent manager, duty of loyalty, duty of care skill and diligence, fiduciary duty.
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra teorie práva a právních učení (22-KTPPU)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Karel Beran, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.06.2011
Datum zadání: 14.06.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.06.2013
Datum a čas obhajoby: 24.06.2013 12:30
Místo konání obhajoby: č.240
Datum odevzdání elektronické podoby:13.06.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2013
Oponenti: prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové je kritické zhodnocení výkladu pojmu péče řádného hospodáře a požadavků, které je třeba splnit, aby tato péče byla naplněna. Metoda zpracování diplomové práce je právně komparativní analýza. Za základ práce je zvolen britský koncept fiduciárních povinností a povinnosti péče, jež je srovnáván s českým konceptem péče řádného hospodáře.
Diplomová práce obsahuje pět kapitol, přičemž každá z nich se zabývá odlišnými aspekty konceptu péče řádného hospodáře. První kapitola je úvodní a definuje základní terminologii používanou v diplomové práci jako reprezentant, péče řádného hospodáře, povinnost loajality, fiduciární povinnosti a povinnost péče, znalostí a pečlivosti.
Druhá kapitola zkoumá britský koncept fiduciárních povinností. Kapitola se skládá z pěti podkapitol. Část první se zabývá úvodem do systematiky obecných povinností reprezentantů obchodních společností. Část druhá vysvětluje fiduciární pozici reprezentanta obchodní společnosti. Část třetí a čtvrtá se zabývá hlavními aspekty povinnosti loajality, tj. povinností jednat v zájmu obchodní společnosti a povinností vyhnout se konfliktu zájmů. Část pátá se zaměřuje na následky porušení obecných povinností reprezentantů obchodní společnosti.
Třetí kapitola je rozdělaná do třech částí a poskytuje přehled o britském konceptu povinnosti péče, schopnosti a pečlivosti. První část ilustruje změnu od tradičního nahlížení k modernímu pojetí povinnosti péče britskými soudy. Část druhá a třetí se zabývá obsahem a kombinovaným standardem povinnosti péče.
Čtvrtá kapitola je soustředěna na český koncept péče řádného hospodáře. Je rozdělena do pěti částí a poskytuje analýzu relevantní právní úpravy obchodního zákoníku, nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích. Tato kapitola obsahuje přehled české akademické diskuze ohledně péče řádného hospodáře a povinnosti loajality.
Komparativní analýza českého konceptu péče řádného hospodáře a tomu odpovídajících konceptů britských je provedena v kapitole páté. Je zaměřena na společné a rozdílné rysy těchto dvou právních systémů a přináší návrhy založené na britské judikatuře pro českou právní úpravu na prahu rekodifikace.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of this thesis is to critically analyse the interpretation of the concept of the due managerial care and diligence and consider the requirements that a director must comply with. The method used in this paper is the comparative analysis. As a basis of the comparative analysis it is chosen the British concept of fiduciary duties and duty of care, skill and diligence which is compared with the Czech concept of the care of a prudent manager.
The thesis is composed of five chapters, each of them dealing with different aspects of the concept of the due managerial care and diligence. Chapter One is introductory and defines basic terminology used in the thesis such as the director, the care of a prudent manager, the duty of loyalty, fiduciary duties and the duty of care, skill and diligence.
Chapter Two examines the British concept of fiduciary duties. The chapter consists of five parts. Part One focuses on introduction into the system of general duties of directors. Part Two explains the fiduciary position of a director. Part Three and Four address the two aspects of the duty of loyalty, i.e. the duty to act in the interest of the company and the duty to avoid conflicts of interest. Part Five focuses on the remedies provided in case of breach of the duty by a director.
Chapter Three is subdivided into three parts and provides an outline of the British concept of the duty of care skill and diligence. Part One illustrates the shift from the traditional to the modern understanding of the duty of care by the British courts. Part Two and Three deals with the content and combined standard of the duty of care.
Chapter Four concentrates on the Czech concept of the care of the prudent manager. It is subdivided into five parts and provides an analysis of the relevant statutory provisions according to the Commercial Code and New Civil Code and Act on Business Corporations. This chapter reviews the Czech academic discussions as to the care of the prudent manager and duty of loyalty.
The comparative analysis of the Czech and British concept the due managerial care and diligence is done in Chapter Five. It is focused on the similarities and differences of those two legal systems and aims to provide suggestions based on the British judicature for the Czech legislation on the edge of the recodification.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK