Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Cílené likvidace jako prostředek boje proti terorismu
Název práce v češtině: Cílené likvidace jako prostředek boje proti terorismu
Název v anglickém jazyce: Targeted liquidations as a means of fight against terrorism
Klíčová slova: cílené likvidace, právo lidských práv, humanitární právo, právo na život
Klíčová slova anglicky: targeted killing, human rigths law, humanitarian law, right to life
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Věra Honusková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.04.2011
Datum zadání: 15.09.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.12.2011
Datum a čas obhajoby: 01.12.2011 11:45
Místo konání obhajoby: PF UK místnost č. 222
Datum odevzdání elektronické podoby:19.09.2011
Datum proběhlé obhajoby: 01.12.2011
Oponenti: prof. Dr. iur. Harald Christian Scheu, Mag. phil., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
V rámci boje proti terorismu mohou vyvstat konflikty mezi zájmem státu na maximální účinnosti metod boje proti terorismu a mezi mezinárodním standardem ochrany lidských práv. Jednou z metod, které některé státy v rámci ozbrojených akcí k potlačení terorismu provádějí jsou cílené likvidace.V tomto světle nabývá na zvláštním významu ochrana lidských práv. Legitimní snaha států o potlačení terorismu a zajištění bezpečnosti nesmí ve svých důsledcích vést k porušování lidských práv. Hlavním výzkumným problémem této diplomové práce je analýza přípustnosti cílených likvidací v současném lex lata práva lidských práv, humanitárního práva a pravidel pro použití síly mezi státy. Práce hledá odpověď na otázku: „Jsou cílené likvidace přípustnou metodou boje proti terorismu, a to z pohledu lex lata práva lidských práv, humanitárního práva a práva mezinárodní bezpečnosti?“
Pro volbu metodologie práce mi byly inspirací knihy „Vědecká propedeutika pro právníky“ od Viktora Knappa, „Metodologie vědy“ od Františka Ochrany a „Jak zkoumat politiku“ od Petra Druláka.
Stať se skládá ze čtyř kapitol. Cíl první kapitoly je deskriptivní povahy a je jím objasnění použité terminologie a obsahu klíčových pojmů. Toto je ovšem cíl jen dílčí, jehož úkolem je připravit půdu pro cíl analytický, kterému se věnuje druhá, třetí a čtvrtá kapitola. Náplní druhé kapitoly je analýza legality cílených likvidací v rámci úpravy lidskoprávní. Třetí kapitola zkoumá podmínky legality cílených likvidací v mezích úpravy humanitárněprávní. Kapitola čtvrtá se věnuje přípustnosti cílených likvidací v rámci práva mezinárodní bezpečnosti.
Právní režim je vymezen právem lidských práv, mezinárodním humanitárním právem a potažmo právním rámcem, který určuje kritéria dovoleného použití síly ve vztazích mezi státy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Within the fight against terrorism, conflicts may arise between the interest of the state to maximize the effectiveness of methods of combating terrorism and the international standard of human rights. One of the methods that some states carry out to combat terrorism is targeted killing. Legitimate effort of states to suppress terrorism and may not lead to violations of human rights.
The thesis aims to answer the question: "Is targeted killing a permissible method of combating terrorism, in terms of the lex lata of human rights law, humanitarian law and rules for the use of force between states?"
Regarding the methodology of the thesis I was inspired by the books: "Vědecká propedeutika pro právníky" by Viktor Knapp," Metodologie vědy" by František Ochrana and "Jak studovat politiku" by Peter Drulák.
The thesis consists of four chapters.
The objective of the first chapter is descriptive. The first chapter should clarify the terminology and content of key concepts.
The content of the second chapter is an analysis of the legality of targeted killings under human rights law.
The third chapter examines the conditions of legality of targeted killings in humanitarian law.
Chapter Four deals with the admissibility of targeted killings in the light of law of interstate force.
Through an analysis of treaties, custom, jurisprudence and doctrine, this thesis shows in what circumstances targeted killings may be considered as internationally lawful.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK