Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Prolegomena k hledání ekleziologických inspirací v životě a díle Tomáše Bavorského (+1562)
Název práce v češtině: Prolegomena k hledání ekleziologických inspirací
v životě a díle Tomáše Bavorského (+1562)
Název v anglickém jazyce: Prolegomena to the finding of ekklesiological
inspirations in the life and work of Tomáš Bavorovský (+1562)
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra systematické teologie a filosofie (do 2023) (26-KST)
Vedoucí / školitel:
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.11.2008
Datum zadání: 05.11.2008
Datum a čas obhajoby: 06.09.2010 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:01.06.2010
Datum odevzdání tištěné podoby:01.06.2010
Datum proběhlé obhajoby: 06.09.2010
Oponenti: prof. Ctirad Václav Pospíšil, Th.D.
  doc. Ota Halama, Th.D.
 
 
Zásady pro vypracování
Kazatel a spisovatel Tomáš Bavorovský je dosud nezpracovanou osobností české renesance. Pro výzkum jeho ekleziologických postojů vznikla tato historická práce, jež je rozdělena do tří hlavních bloků. První, obecná část, uvádí čtenáře do obtížné nábožensko-politické situace v západních a jižních Čechách v první polovině 16. století. Druhá část se týká osobnosti kazatele Tomáše Bavorovského, třetí se věnuje jeho dílu.
První část nejprve představuje specifika české reformace, která se lišila od sousedních evropských zemí svojí husitskou tradicí a utrakvistickou církví. V Čechách se německá reformace šířila zprvu silněji mezi katolíky než kališníky. Zvláštní kapitulu si zasluhuje církevní správa a školství nebo knihtisk a jeho censura. Tomáš Bavorovský působil zejména v katolických městech jižních Čech a v Plzni. Proto následuje stručný popis jejich náboženských dějin. Nejdelší kapitola se pak věnuje vztahu českých zemí k Erasmovi Rotterdamskému, který zastával velmi pokrokové postoje, k reformaci se však nepřipojil. Kapitola upozorňuje na opomíjený fakt, že čeští katolíci (včetně Bavorovského) se řadili mezi stoupence tohoto knížete humanistů po celé 16. století.
Část o Tomášovi Bavorovském začíná kapitolou popisující druhý život kazatele. Chronologicky představuje spisovatele, kteří o Bavorovském něco napsali – od 17. století do současnosti. Zajímavou osobností přitom byl František Hek, který roku 1820 vydal Bavorovského velkopáteční rozjímání o umučení Páně, v němž parafrázoval špatné poměry panující mezi představiteli městské správy v Dobrušce a napsal tak údajně první literární pamflet v dějinách novočeského písemnictví. Dva roky poté Josef Dittrich, profesor církevních dějin, vydal sedm knížek obsahujících výbor z Bavorovského díla. Následující století se kazatel stal poměrně čteným autorem, ale 20. století na tuto osobnost pozapomnělo.
Tomáš Bavorovský se narodil jako syn rychtáře v Bavorově. Není známé, kde studoval a zda získal vysokoškolský titul. Jeho bratr však studoval na „luteránské“ univerzitě ve Wittenberku. Nejprve snad působil v Jindřichově Hradci, pak přešel do Plzně, kde se stal farářem a arcijáhnem. Zde proslul zejména svými postními kázáními. Proto jej Vilém z Rožmberka získal pro kostel v Českém Krumlově a zaplatil náklad na vydání jeho obsáhlé Postily české. Jako představený jihočeských duchovních Bavorovský řídil reformu zdejší církve. Roku 1558 se stal děkanem svatovítské kapituly v Praze, ale po třech letech se pro nemoc úřadu vzdal. Zemřel v Plzni roku 1562 jako zdejší arcijáhen. Do druhé části je zařazena ještě kapitola o dedikantech, kteří jako adresáti předmluv Bavorovského knih podporovali jejich vydání i samotného autora (Anna z Hradce, Jáchym z Hradce, Vilém z Rožmberka, Jindřich ze Švamberka).
Poslední část popisuje dílo Tomáše Bavorovského a jeho historické souvislosti. První jeho kázání byla otištěna v překladu Hoffmeistrovy postily do češtiny (Prostějov 1551) v úpravě Jana Straněnského. Roku 1552 následují postní Kázání o svatém pokání a Rozjímání o umučení Páně. Nejrozsáhlejší je Postila česká (Olomouc 1557) obsahující homilie na neděle a některé svátky celého liturgického roku. Posledním dílem je teologický traktát Zrcadlo onoho věčného života, kterým Bavorovský hájil posmrtný život v nebi a kult svatých.
Důležitou součástí práce jsou také přílohy, které obsahují jednak výbor z korespondence a dokumentů týkajících se Bavorovského, jednak předmluvy k jeho knihám.
Seznam odborné literatury
Seznam literatura
VI.1. Archiválie a rukopisy
Český Krumlov
Státní oblastní archiv v Třeboni, pracoviště Český Krumlov
fond Velkostatek Český Krumlov, sign. I 3P 6; I 6C alfa 31c. (criminalia)
fond Vrchní úřad Český Krumlov, sign. IIA 3P 9
Státní okresní archiv Český Krumlov
fond Archivu města Český Krumlov K-1, sign. C IV 3a, karton 430, II A 7 b
Plzeň
Archiv města Plzně
listiny
Kronika arciděkanství, č.inv. 2, sign. 33a 1, č.rkp. 32 308
fond J. Strnad, inv. č. 144, sign. LP 210/144
Kartotéka regest z úředních knih města Plzně od Jiřího Zykmunda
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Dominikánský klášter v Plzni, 1300–1950. Inventář, Plzeň: AMP, 1960
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Františkáni v Plzni, 1336–1950. Inventář, Plzeň: AMP, 1960
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Archív města Plzně (Městská správa). Inventář II. Listiny 1293–1879, Praha: TEPS místního hospodářství, 1976
Praha
Archiv Pražského hradu
fond Knihovna pražské metropolitní kapituly: cod. VI. 10; cod. XXIV
fond Archiv pražské metropolitní kapituly: listina č. 1580
Knihovna Národního muzea
SCRIBONIUS Jindřich: Kázání přes celej rok, 1564, sign. III H 13
Národní archiv
fond Archiv pražského arcibiskupství I: rukopis B1/2
Národní knihovna České republiky v Praze
VODŇANSKÝ Jan Bosák: Satanášova věž, sign. XVII G 13.
Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta
CERRONI Jan Petr: Lexicon scriptorum Regni Bohemiae, tomus II., kopie rukopisu se nachází v Příruční knihovně pro český jazyk a literaturu starší a střední doby.
Strakonice
Státní okresní archiv Strakonice
fond Archiv města Bavorova
fond Děkanský úřad Bavorov
Osobní fond Marie Jakší
KOTĚŠOVEC František: Osobní fond Marie Jakší 1900–1965, Inventář, Prachatice – Strakonice 1999–2005
SEBERA Pavel: Bavorov (strojopis – Bavorov 1999)
TEPLÝ František: Hrad Helfenburk. Dějiny a popis hradu dle archivních pramenů, opis
WAGNER Theodor: Helfenburk, pamětihodnosti jeho panství, (z něm. přeložil Ruda Kohout), [před r. 1892], srojopis

VI.2. Staré tisky
BALBÍN Bohuslav: Bohemia docta, Pars II.–III., Karel Rafael UNGAR ed., Pragae: per Joan. Adamum Hagen, 1778–1780.
BALBÍN Bohuslav: Bohemia docta, Tractatus I.–II, CANDIDUS a S. Theresia (ed.), Pragae Veteris charactere Joannis Caroli Hraba, 1777.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Kázaní o svatém pokání z mnohejch kněh učiteluov svatých věrně sebraná a se vší pilností sepsaná skrze kněze Thomáše Bavorovského na ten čas kazatele v Plzni, Praha – Malá Strana: Bartoloměj Netolický, 5. července 1552.
BAVOROVSKÝ Tomáš: [O umučení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista křesťanské a pobožné rozjímání], [Prostějov: Jan Günther] nebo [Praha: B. Netolický] nebo oba, předmluva z roku 1552. Knihovna Národního muzea, sign. 36 G 4, přívazek.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Postila česka aneb kázaní a vejklady na euangeliá, kteráž se v nedělské dny přes celej rok čtou, věrně sepsána i kázána, Olomouc: Jan Günther, 1557.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Zrcadlo onoho věčného a blahoslaveného života, v kterémž se vedlé jisté zprávy Písma svatého spatřiti a viděti muože, jakým životem, a v kterých místech svatí po smrti zuostávají, kterak a v jakém zpuosobu za nás se přimlouvají a jaký jest rozdíl mezi orodováním Kristovým a svatých jeho. Všem věrným, kteříž se onomu nesmrtelnému životu těší, ku potěšení vydáno skrze kněze Tomáše Bavorovského, Praha – Staré Město: Jiří Melantrich z Aventýna, 1561.
BERGHAUER Jan Tomáš Vojtěch, Proto-martyr poenitentiae eiusque sigilli custos semper fideli divus Joannes Nepomucenus, S. metropolitanae ecclesiae Pragensis ad S. Vitum M., Augustae Vindelicorum et Graecii: sumptibus fratrum Veith, Bibliopolarum, 1736.
CERVUS Matthaeus: Carmen de natali Domini nostri Iesu Christi / Scriptum à Matthaeo Cervo, nato in Valle Ioachimica, ad venerabilem Dominicum Thomam Bavorovinum, Witebergae: [Veit Kreutzer], 1552 (Zwickau, Ratsschulbibliothek: Sig. 6.5.5., přív. č. 27).
CERVUS Matthaeus Ioachimicus: Elegiarum liber, Vinnae Austriae excudebat Michael Zimmerman 1557.
DOBROVSKÝ Josef: Corrigenda in Bohemia docta Balbini juxta editionem P. Raphaelis Ungar, Pragae: [s.n.], 1779.
ERASMUS Desiderius Rotterdamský: Paraphrasis in evangelium Matthaei, Basileae: J. Frobenius, 1522.
ERASMUS Desiderius: Vdova křesťanská, překlad Jan Kherner Plzeňský, Praha: Jiří Jakubův Dačický, 1595.
HOFFMEISTER Johannes: Drei christliche und vast nützliche Predigen, Ingolstat: durch Alexander Weissenhorn, 1547. (Přístupné na http://books.google.cz/).
HOFFMEISTER Johannes: Homiliae in evangelia, quae in dominicis et aliis festis diebus leguntur per totum annum, plaeraeque omnes in comitiis Imperialibus Wormatiae et Ratisbonae nuperrime celebratis, depraedicatae per V. P. Johannem Hofmeisterum, F. Eremitarum D. Augustini per utramque Germaniam Vicarium Generalem, Ingolstadii: typ. Weissenhorn, 1548.
HOFFMEISTER Johannes: Postila česka. Totiž kázaní na euangeliá, kteráž se v nedělské a jiné sváteční dny přes celej rok čtou a téměř všecka na řížských sněmích v Bormsu a Řezně, kteříž nedávno držáni byly, kázaná. Skrze velebného otce Jana Hoffmejstra bratra pousteníkúv řádu svatého Augustýna v obojí Germanii obecného vikaře. Přitom sou epištoly s krátkými summami z kněh křestianských učitelúv Písma svatého sebrány a k těmto kázaním přidány, Prostějov: Jan Günther, 2. května 1551.
Index librorum prohibitorum, Pragae: Typis Venceslai Marini a Genczio, 1596.
JÍLEK Z DOUBRAVY Jan: Sylvula carminum Ioannis Gilconis Dubravii, patricii Pelsnensis, CROPACIUS Jan (ed.), Witebergae 1558.
KONIÁŠ Antonín: Clavis haeresim claudens et aperiens. Klíč kacířské bludy k rozeznání otevírající, k vykořenění zamykající aneb Registřík některých bludných, pohoršlivých podezřelých neb zapověděných kněh, Hradec Králové: Jan Václav Tibelli, 1729.
KONIÁŠ Antonín: Clavis haeresim claudens et aperiens. Klíč kacířské bludy k rozeznání otevírající, k vykořenění zamykající aneb Registřík některých bludných, pohoršlivých podezřelých neb zapověděných kněh, Hradec Králové: Jan Kliment Tibelli, 21749.
[KONIÁŠ Antonín]: Index bohemicorum librorum prohibitorum et corrigendorum ordine alphabeti digestus, Pragae: Jan Karel Hraba, 1770.
KROPÁČ Kašpar: Cropacii Poemata, Noribergae: Leonhardus Heusler, 1581.
SCRIBONIUS Jindřich: Kázaní anebo řeč přikazující a napominající, kteráž učiněna a mluvena jest řečí latinskú k osobám stavu duchovního v hlavním kostele na Hradě Pražském na připomínáni večeře Páně a umývání noh, Olomouc: Jan Günther, 1554. KNM: III H 13, přívazek; Knihopis č. 15242a
SCRIBONIUS Jindřich: Catechismus aneb Naučení člověka křesťanského, Praha: Jan Kantor Had, 1556. Knihopis č. 15242.
TANNER Jan Bartoloměj: Geschichte derer helden von Sternen oder dess Uhralten und Ruhmwürdigsten Geschlechtes von Sternberg […], Prag: Carl Johann Hraba, 1732.

VI.3. Novodobé edice
AGRICOLA Georgius: Bermannus aneb Rozmluva o hornictví, KETTNER Radim (ed.), překlad Jan Reiniš, Praha: Československá akademie věd, 1957.
ALLEN Percy Stafford, ALLEN Helen Mary, GARROD Heathcote William (ed.): Opus epistolarum Des. Erasmi Roterodami, I–XII, Oxford 1906–1958.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Desatero kázaní o svatém pokání z mnohých kněh učitelův svatých před třemi sty lety věrně sebraných, a se vší pilností sepsaných skrze kněze Tomáše Bavorovského na ten čas kazatele v Plzni, nyní pro jich výbornost znovu vydaných skrze kněze Jozeffa Klíče, (ed.) Josef Klíč [Dittrich], Praha: Joz[efa] vdova Fetterlová z Wildenbrunu – arcibiskupská knihtiskárna v Seminárium, 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Dvoje kázání při slavnosti nové (první, kterouž nový kněz slouží) mše psané a vydané před třemi takměř sty lety, (ed.) Josef Dytrych [Dittrich], Praha: Ant. Straširypka, 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Kázaní na Evangelium, kteráž se čte v církvi Boží na den Božího Těla, věrně sepsané i kázané skrze kněze Tomáše Bavorovského … nyní pro svou výbornost znovu vydané skrze kněze Jozefa Klíče, (ed.) J. Klíč [Dittrich], Praha 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Kázaní na Evangelium svatého Jana, kteráž se čte na den svatosvaté a přeblahoslavené Trojice, (ed.) J. Klíč [Dittrich], Praha: A. Straširypka, 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Kázání o svatém manželství na Evangelium svatého Jana v II. kap. 1–12, z Postilly kněze Tomáše Bavorovského vzaté a vydané skrz kněze Jozefa Klíče profesora pražského, (ed.) Josef Klíč [Dittrich], Praha: Antonín Straširypka, 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Výklad svatého čtení Na Veliký Pátek, (ed.) J. Klíč [Dittrich], Hradec Králové: Jan František Pospíšil, 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Zrcadlo věčného a blahoslaveného života, v kterém se vedlé jisté zprávy Písma svatého spatřiti a viděti může, […] všem věrným, kteříž se onomu životu nesmrtelnému těší, ku potěšení vydáno léta Páně 1561 skrze Tomáše Bavorovského znovu na světlo vydáno skrze Jozefa Dytrycha, (ed.) J. Dittrich, Praha: Jozefa vdova Fetterlová z Wildenbrunnu, 1822.
BAVOROVSKÝ Tomáš: Zrcadlo onoho věčného a blahoslaveného života, […], in: HALAMA Ota: Otázka svatých v české reformaci, Brno: L. Marek, 2002, 181–219.
BECKOVSKÝ Jan [František]: Poselkyně starých příběhův českých, díl II/1, Antonín Rezek (ed.), Praha: Dědictví sv. Prokopa, 1879.
BITNAR Vilém (ed.): Zrození barokového básníka. Antologie z přírodní lyriky českého baroku, Praha: Edice Jitro, 1940.
BOROVÝ Klement (ed.): Jednání a dopisy konsistoře katolické i utrakvistické, I. díl, Akta konsistoře utrakvistické, II. díl, Akta konsistoře katolické, Praha: I. L. Kober, 1868–1869.
BOROVÝ Klement (ed.): Libri erectionum archidiocesis Pragensis saeculo XIV. et XV., I–V, Pragae: J. G. Clave, 1875–1889.
BŘEZAN Václav: Václava Březana Posloupnost krumlovských farářů, HEJNIC Josef (ed.), in: Archivum Trebonense, Sborník studií pracovníků archívu a jeho badatelů (1973) 217–247.
BŘEZAN Václav: Životy posledních Rožmberků 1, Život Viléma z Rožmberka, PÁNEK Jaroslav (ed.), Praha: Svoboda, 1985.
GALL Franz, SZAIVERT Willy (ed.): Die Matrikel der Universität Wien, Bd. III, 1518/II-1579/I, Wien – Köln – Graz: Böhlaus Nachfolger, 1971.
ERASMUS ROTTERDAMSKÝ: O svobodné vůli, SANETRNÍK David (ed.), překlad Karla Korteová, Praha: OIKOYMENH, 2006.
CHMIEL Adam (ed.): Album studiosorum Universitatis Cracoviensis. Tomus 2 (ab anno 1490 ad annum 1551), Cracoviae: Universitatis Jagellonicae, 1892.
MARTINEZ DE BUJANDA Jésus (ed.): Index de Rome, 1557, 1559, 1564. Les premiers index romains et ľindex du Concile de Trente (Index des livres interdits; 8), Sherbrooke (Québec) – Genève: Éditions de l’Université de Sherbrooke – Droz, 1990.
MARTINEZ DE BUJANDA Jésus (ed.): Index de Rome, 1590, 1593, 1596. Avec étude des index Parme 1580 et Munich 1582 (Index des livres interdits; 9), Sherbrooke (Québec) – Genève: Éditions de l’Université de Sherbrooke – Droz, 1994.
PLACHÝ Z TŘEBNICE Šimon: Paměti Plzeňské M. Šimona Plachého z Třebnice [† 1609], STRNAD Josef (ed.), Plzeň: Spolek přátel vědy a literatury české, 1883.
ROTHKEGEL Martin (ed.): Der lateinische Briefwechsel des Olmützer Bischofs Stanislaus Thurzó. Eine ostmitteleuropäische Humanistenkorrespondenz der ersten Hälfte des 16. Jahrhunderts (Hamburger Beiträge zur Neulateinischen Philologie; 5), Hamburg: Lit, 2007.
ŠIMÁK Josef Vítězslav (ed.): Prameny dějin českých. Díl 6., Kronika pražská Bartoše písaře. Paměti o bouři pražské roku 1524, Praha: Nadání Františka Palackého, 1907.
TANNER Jan Bartoloměj: Alte Chronik von Pilsen, přel. Josef Stanislav Zauper, Pilsen: Michael Schmidt, 1835.
VOIT Petr (ed.): Moravské prameny z let 1567–1568 k dějinám bibliografie, cenzury, knihtisku a literární historie (Příspěvky ke knihopisu; 5), Praha: Státní knihovna ČSR – SNTL, 1987.

VI.4. Literatura
ADAM Petr: Němečtí rytíři, Svitavy: Trinitas, 1998.
BAĎUROVÁ Anežka, BOHATCOVÁ Mirjam, HEJNIC Josef: Frekvence tištěné literatury 16. století v Čechách a na Moravě, in: FHB 11 (1987) 321–335.
BAHLCKE Joachim, LAMBRECHT Karen, MANER Hans-Christian (ed.): Konfessionelle Pluralität als Herausforderung. Koexistenz und Konflikt in Spätmittelalter und Früher Neuzeit. Winfried Eberhard zum 65. Geburtstag, Leipzig: Leipziger Univ.-Verl., 2006.
BARTOŠ František Michálek: Erasmus a česká reformace, in: Theologická příloha Křesťanské revue 23 (1956) 7–12, 34–41.
BAUTZ Friedrich Wilhelm: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon. Band II., Hamm: Traugott Bautz, 1990.
BEDŘICH Martin: Mohla se stát Postylla česká Tomáše Bavorovského jazykovým vzorem?, písemná práce z jazyka, II. cyklus, Praha: Katedra české literatury a literární vědy FF UK, 2005.
BEDŘICH Martin: Dílo Jana Straněnského. Alternativa křesťanského humanismu, diplomová práce, Praha: Katedra české literatury a literární vědy FF UK, 2005.
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Dominikánský klášter v Plzni, 1300 (recte 1335)–1785, 1910–1950 (recte 1951). Inventář, Plzeň: AMP, 1960.
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Františkáni v Plzni, 1336–1950. Inventář, Plzeň: AMP, 1960.
BĚLOHLÁVEK Miloslav (a kol.): Dějiny Plzně I. Od počátků do roku 1788, Plzeň: Západočes. nakl., 1965.
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Archív města Plzně (Městská správa). Inventář II. Listiny 1293–1879, Praha: TEPS místního hospodářství, 1976.
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Antihusitská tradice v Plzni a boj proti ní (Nový svátek), Husitský tábor 4 (1981) 197–202.
BĚLOHLÁVEK Miloslav: Plzeň – obraz města předbělohorské doby, in: FHB 15 (1991) 101–138.
BIETENHOLZ Peter G. (ed.): Contemporaries of Erasmus. A biographical register of the Renaissance and Reformation, Toronto – Buffalo – Londonj: University of Toronto Press, 22003.
BLÁHOVÁ Marie: Historická chronologie, Praha: Libri, 2001.
BOHATCOVÁ Mirjam: Erasmus Rotterdamský v českých tištěných překladech 16.–17. století, in: ČNM, řada historická 155 (1986) 37–58.
BOHATCOVÁ Mirjam: Obecné dobré podle Melantricha a Veleslavínů, Praha: Karolinum, 2005.
BOROVÝ Klement: Antonín Brus z Mohelnice, arcibiskup pražský. Historicko-kritický životopis, Praha: Dědictví sv. Prokopa, 1873.
BOUBÍN Jaroslav: Petr Chelčický. Myslitel a reformátor, Praha: Vyšehrad, 2005, 158–163.
BRÁNSKÝ Jaroslav: Čtyři z Boskovic, Boskovice: Albert, 2008.
BUBEN Milan: Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích, I. díl, Řády rytířské a křižovnické, Praha: Libri, 2002.
BUBEN Milan M.: Encyklopedie řádů, kongregací a řeholních společností katolické církve v českých zemích, díl II/1, Řeholní kanovníci, Praha: Libri, 2003.
BŮŽEK Václav: Manželky a děti Jana mladšího Popela z Lobkovic (1510–1570), in: Vlast a rodný kraj v díle historika. Sborník prací žáků a přátel věnovaný profesoru Josefu Petráňovi, Pánek Jaroslav (ed.), Praha: Historický ústav AV ČR, 2004, 261–283.
BŮŽEK Václav: Ferdinand Tyrolský mezi Prahou a Innsbruckem. Šlechta z českých zemí na cestě ke dvorům prvních Habsburků, České Budějovice: Historický ústav FF JU, 2006.
BŮŽEK Václav, HRDLIČKA Josef a kol.: Dvory velmožů s erbem růže. Všední a sváteční dny posledních Rožmberků a pánů z Hradce, Praha: Mladá fronta, 1997.
BŮŽEK Václav, HRDLIČKA Josef: Rodinný život posledních pánů z Hradce ve světle jejich korespondence, in: BŮŽEK Václav (ed.): Poslední páni z Hradce, České Bdějovice: Jihočeská univerzita, 1998, 145–271.
CEKOTA Vojtěch: Z názorů olomouckých humanistů v první polovině 16. století, in: Studia Comeniana et Historica 13 (1983) č. 26, sborník, s. 163–168.
CIRONISOVÁ Eva: Vývoj správy rožmberských panství ve 13.–17. století, in: SAP 31/1 (1981) 105–178.
ČORNEJ Petr: Velké dějiny zemí Koruny české V., Praha – Litomyšl: Paseka, 2000.
ČORNEJ Petr, BARTLOVÁ Milena: Velké dějiny zemí Koruny české VI., Praha – Litomyšl: Paseka, 2007.
ČORNEJOVÁ Ivana: Tovaryšstvo Ježíšovo (Jezuité v Čechách), Praha: Mladá fronta, 1995.
DAVID Zdeněk V.: Celistvost církve pod obojí a otázka novoutrakvismu, in: ČČH 101 (2003) č. 4, 882–910.
DAVID Zdeněk V.: Finding the Middle Way. The Utraquists’ Liberal Challenge to Rome and Luther, Washington – Baltimore – London: Woodrow Wilson Center Press, 2003.
DAVID Zdeněk V.: Utraquism’s Liberal Ecclesiology, in: BRRP 6 (2007) 165–188.
DOMORÁZEK František: Dějiny města Bavorova a hradu Helfenburka, Bavorov: Sbor dobrovolných hasičů, 1906.
DOUCHA František: Knihopisný slovník česko-slovenský, Praha: I. L. Kober: 1865.
DOUŠA Jaroslav: Městské rady v Plzni a na Starém Městě pražském v letech 1550–1650. Sociální složení rad v letech 1560–1590, in: SAP 32/2 (1982) 321–418.
DOUŠA Jaroslav: Udělení práva nosit biskupské odznaky plzeňským farářům v roce 1534, in: BOBKOVÁ Lenka, KAISEROVÁ Kristina (ed.): Vindemia. Sborník k 60. narozeninám Ivana Martinovského, Ústí nad Labem: Albis international, 1997, s. 75–85.
ECKERT František: Bavorovský (Bavorinus) Tomáš, in: OSN 3, Praha: J. Otto, 1890.
ELBEL Petr: Správa utrakvistické církve na Moravě mezi husitskou revolucí a reformací, in: Náboženský život a církevní poměry v zemích Koruny české ve 14.–17. století. Korunní země v dějinách českého státu 4, BOBKOVÁ Lenka, KONVIČNÁ Jana (ed.), Praha: Casablanca – FF UK, 2009, 126–144.
ERŠIL Jaroslav, PRAŽÁK Jiří: Archiv pražské metropolitní kapituly 2. Katalog listin a listů z let 1420–1561, Praha: Univerzita Karlova, 1986.
FEJTOVÁ Olga, PEŠEK Jiří: Recepce díla Erasma Rotterdamského v měšťanském prostředí v Čechách na přelomu 16. a 17. století, in: Miscellanea 17 (2001–2002 [vyd. 2003]) 13–28.
FLEGL Michal: K počátkům Jednoty bratrské na Prácheňsku, in: JSH 37 (1968) 182–186.
FOLTÝN Dušan (a kol.): Encyklopedie moravských a slezských klášterů, Praha: Libri, 2005.
GROSS Hynek: Některé zprávy o literátském bratrstvu v Čes. Krumlově, jeho znovuzřízení Vilémem z Rožmberka r. 1554, in: SHK 15 (1914) 83–92.
HALAMA Ota: Otázka svatých v české reformaci. Její proměny od doby Karla IV. do doby České konfese, Brno: L. Marek, 2002
HANKOVEC Milan: Významní rodáci Strakonicka, Strakonice: Milan Hankovec, 2005.
HANZAL Josef: Církevní poměry v západních Čechách v druhé polovině 16. století, in: MZK 23 (1987) 89–102.
HAVRLANT Jaroslav: Recepce myšlenek Erasma Rotterdamského v Čechách a na Moravě a osobnost katolického kněze Tomáše Bavorovského († 1562), in: Lenka BOBKOVÁ, Jana KONVIČNÁ (ed.), Náboženský život a církevní poměry v zemích Koruny české ve 14.–17. století. Korunní země v dějinách českého státu 4, Praha: Casablanca – Filozofická fakulta UK, 2009, 517–534.
HAVRLANT Jaroslav: Tomáš Bavorovský († 1562), a priest sub una, and the vogue of Erasmus in the Czech lands, in: The Bohemian Reformation and Religious Practice, Vol. 8, Papers from the 8th International Symposium on the Bohemian Reformation and Religious Practice sponsored by the Philosophical Institute of the Academy of Sciences of the Czech Republic held at Vila Lanna, Prague, 17–20 June 2008, DAVID Zdeněk V., HOLETON David R. (ed.), Prague: Main Library, Academy of Sciences of the Czech Republic, 2010?, v tisku.
HEJNIC Josef: O knihovně Václava z Rovného, in: Sborník Národního muzea v Praze, Řada A – Historie 22/5 (1968) 229–356.
HEJNIC Josef: O osudech knihovny Václava z Rovného, in: JSH 37 (1968) 187–193.
HEJNIC Josef: Tomáš Bavorovský a Český Krumlov, in: JSH 40 (1971) 78–83.
HEJNIC Josef, Českokrumlovská latinská škola v době rožmberské, in: Rozpravy ČSAV, řada společenských věd 82, č. 2, Praha: Academia, 1972.
HEJNIC Josef: Českokrumlovský školní správce a městský písař M. Kryštof Kulička, in: JSH 41 (1972) 19–23.
HEJNIC Josef: Jan z Lopřetic, in: JSH 41 (1972) 47–49.
HEJNIC Josef: Plzeňská latinská škola v období humanismu (1450–1620), in: MZK 14 (1978) 111–135.
HEJNIC Josef, Latinská škola v Plzni a její postavení v Čechách (13.–18. století), in: Rozpravy ČSAV, řada společenských věd 89, č. 2, Praha: Academia, 1979.
HEJNIC Josef: Počátky renesančního humanismu v okruhu latinské školy v Plzni, in: MZK 19 (1983) 117–136.
HEJNIC Josef: Erasmus Rotterdamský a české země v druhém desetiletí 16. století, in: LF 109 (1986) 214–221.
HEJNIC Josef: K literárním a bibliofilským zájmům dvou posledních Rožmberků, in: Opera Historica 3 (1993) 223–231.
HEJNIC Josef, MARTÍNEK Jan: Rukověť humanistického básnictví v Čechách a na Moravě od konce 15. do začátku 17. století, I–V, Praha: Academia, 1966–1982.
HEJNIC Josef, POLÍVKA Miloslav: Plzeň v husitské revoluci. Hilaria Litoměřického „Historie města Plzně“, její edice a historický rozbor, Praha: Ústav československých a světových dějin ČSAV, 1987.
HLAVÁČEK Petr: Čeští františkáni na přelomu středověku a novověku, Praha: Academia, 2005.
HLEDÍKOVÁ Zdeňka, POLC Jaroslav V. (ed.): Pražské arcibiskupství 1344–1994, Praha: Zvon, 1994.
HLEDÍKOVÁ Zdeňka, JANÁK Jan, DOBEŠ Jan: Dějiny správy v českých zemích od počátku státu po současnost, Praha: Lidové noviny, 2005.
HLOBIL Ivo, PETRŮ Eduard: Humanismus a raná renesance na Moravě, Praha: Academia, 1992.
HOBIZAL František: K počátkům rožmberského chrámu v Bavorově, in: Vodňany a Vodňansko 2 (1970) 27–28.
HOLECZEK Heinz: Humanistische Bibelphilologie als Reformproblem bei Erasmus von Rotterdam, Thomas More und William Tyndale (Studies in the History of Christian Thought; 9), Leiden: Brill, 1975.
HORYNA Martin: Václav Philomathes: osudy autora a jeho díla, in: PHILOMATHES Václav: Čtyři knihy o hudbě. Musicorum libri quattuor, HORYNA Martin (ed.), Praha: KLP, 2003, xi–xliv.
HOŘEC Jaromír: Počátky české knihy, Praha: Votobia, 2003.
HRDLIČKA Josef: Literární mecenát posledních pánů z Hradce, in: Opera historica 6 (1998) 349–369.
HRDLIČKA Josef: Provoz vídeňského domu Jáchyma z Hradce, in: BŮŽEK Václav (ed.): Poslední páni z Hradce, České Bdějovice: Jihočeská univerzita, 1998, 103–126.
HRDLIČKA Josef, NOVOTNÝ Miroslav: Náboženství, církve, kostely a řeholní řády, in: BŮŽEK Václav, HRDLIČKA Josef a kol.: Dvory velmožů s erbem růže. Všední a sváteční dny posledních Rožmberků a pánů z Hradce, Praha: Mladá fronta, 1997, 208–218.
HREJSA Ferdinand: Česká konfesse, její vznik, podstata a dějiny, Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1912.
HREJSA Ferdinand: K českým dějinám náboženským za prvních let Ferdinanda I., II. Beneše Optáta Výklad epištol ap. Pavla z r. 1528. a Postilla z r. 1527., in: ČČH 21 (1915) 179–216.
HREJSA Ferdinand: Dějiny křesťanství v Československu V. Za krále Ferdinanda I. 1526–1564, Spisy Husovy československé evangelické fakulty bohoslovecké, řada A, sv. IX., Praha: Husova československá evangelická fakulta bohoslovecká, 1948.
HROCH Miroslav, SKÝBOVÁ Anna: Králové, kacíři, inkvizitoři, Praha: Československý spisovatel, 1987.
HRUBÝ František: Luterství a novoutrakvismus v českých zemích v 16. a 17. století, in: ČČH 45 (1939) č. 1, s. 31–44.
HRUBÝ Hynek: České postilly (Studie literárně a kulturně historická), Praha: Jubilejní fond Král. české společnosti nauk, 1901.
HRUŠKA Martin: Kniha pamětní král. krajského města Plzně od roku 775 až 1870, Julius Koráb (red.), Plzeň: Dědicové Hruškovi, 1883.
HUDAK Adalbert: Der Hofprediger Johannes Henckel und seine Beziehungen zu Erasmus von Rotterdam, in: Kirche im Osten 2 (1959) 106–113.
HUSOVÁ Marcella: Bavorovský (též Bavorovinus, Bavorinus), Tomáš, in: Biografický slovník českých zemí 3, Bas–Bend, Praha: Libri, 2005, 294–295.
JAKŠÍ Marie: Město Bavorov a jeho privilegia, Bavorov: Místní rada osvětová, 1947
JAKUBEC Jan: Dějiny literatury české. Od nejstarších dob až do probuzení politického, Praha: Jan Laichter, 1911.
JAKUBEC Jan: F. Vl. Heka „Veliký pátek“, in: Sborník filologický 7 (1922) 89–99.
JANÁČEK Josef: České dějiny. Doba předbělohorská 1526–1547, Kniha 1. Díl 1–2, Praha: Academia, 1968–1984
JÁNSKÝ Jiří: Páni ze Švamberka. Pětisetletá sága rodu s erbem labutě, Domažlice: Nakladatelství Českého lesa, 2006.
JENŠOVSKÁ Věra: Středověká knihovna faráře Václava z Miličína v Bavorově, in: ČSPSČ 58 (1950) 179–183.
JIREČEK Josef (ed.): Anthologie z literatury české doby střední, čítanka pro vyšší gymnasia, Praha: Fridrich Tempský, 1858.
JIREČEK Josef: Z literárního listu p. min. sekretáře J. Jirečka, in: ČKD 5 (1864), 159–160.
JIREČEK Josef: Kněz Tomáš Bavorovský a jeho věk, in: ČKD 5 (1864) 401–412, 492–505.
JIREČEK Josef: Rukověť k dějinám literatury české do konce XVIII. věku. ve spůsobě slovníka životopisného a knihoslovného, svazek I.–II., Praha: B. Tempský, 1875–1876.
JIREČEK Josef (ed.): Anthologie z literatury české, čítanka pro vyšší gymnasia, díl 2. Doba střední, Praha: F. Tempský,41881.
JOHANIDES Josef: Knihovna Františka Vladislava Heka, in. Strahovská knihovna 3 (1968) 249–254.
JOHANIDES Josef: František Vladislav Hek. Příspěvek k jeho životu a dílu 1, in: Strahovská knihovna 9 (1974) 153–208.
JOHANIDES Josef: František Vladislav Hek, Praha: Melantrich 1976.
JUNGMANN Josef: [Předmluva k 1. svazku Časopisu pro katolické duchovenstvo], in: ČKD 1 (1828) 5–12.
JUNGMANN Josef: Historie literatury české aneb soustavný přehled spisů českých s krátkou historií národu, osvícení a jazyka, Praha: F. Řivnáč, 21849.
JUST Jiří: Biblický humanismus Jana Blahoslava, Praha 2007 (disertační práce, Evangelická teologická fakulta UK Praha).
KÁBRT Jiří: Česká bibliografie v době temna. Od r. 1620 až do sedmdesátých let osmnáctého století, Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1964.
KADLEC Jaroslav, Přehled českých církevních dějin 1–2, Praha: Zvon, 21991.
KAMENÍČEK František: Zemské sněmy a sjezdy moravské. Jejich složení, obor působnosti a význam od nastoupení na trůn krále Ferdinanda I. až po vydání obnoveného zřízení zemského (1526–1628), III, Brno: Zemský výbor markrabství moravského, 1905.
KAVKA František: Zlatý věk růží. Kus české historie 16. století, Praha:Mladá fronta, 21993.
KAVKA František – SKÝBOVÁ Anna: Husitský epilog na koncilu tridentském a původní koncepce habsburské rekatolizace Čech (Počátky obnoveného pražského arcibiskupství 1561–1580), Praha: Univerzita Karlova, 1969.
KLEINSCHNITZOVÁ Flora: Erasma Roterodámského „Uxor mempsigamos“ v českém překladě, in: Bratislava. Časopis Učené společnosti Šafaříkovy 5 (1931) 553–564.
KOBLASA Pavel: Klášteříček v Jindřichově Hradci, pamětihodnost se slavnou minulostí, in: Výběr 43/3 (2006) 217–221.
KOLÁR Jaroslav: Erasmovská recepce v české literatuře předbělohorské doby, in: Miscellanea 4 (1984) 232–287.
KOLÁR Jaroslav: Frantova práva a jiné kratochvíle, Praha: Československý spisovatel, 1977.
KOLÁR Jaroslav: Překlad Řehoře Hrubého z Erasmových Adagií, in: LF 111 (1988) 103–109.
KOTĚŠOVEC František: Osobní fond Marie Jakší 1900–1965, Inventář, Prachatice – Strakonice 1999–2005.
KOUŘIL Miloš: Vztah olomouckých biskupů k Erasmovi Rotterdamskému, in: Studia Comeniana et historica 18 (1988) č. 35, příloha, s. 120–126.
KRÁLÍK Oldřich: Humanismus a počátky českého mluvnictví, in: Pocta Fr. Trávníčkovi a F. Wollmanovi, GRUND Antonín, KELLNER Adolf, KURZ Josef (ed.), Brno: Slovanský seminář Masarykovy university, 1948, 253–275.
KREJČÍK Adolf L.: O farní knihovně bavorovské ve XIV. století, in: Zlatá stezka. Vlastivědný Sborník kraje Husova a Chelčického 8 (1934–1935) 115–116.
KROFTA Kamil: Boj o konsistoř pod obojí v letech 1562–1575 a jeho historický základ. II. Snahy o církevní osamostatnění strany pod obojí za vlivu luterství. Obrat po r. 1547. Obnova konsistoře r. 1562, in: ČČH 17 (1911) 178–199, 283–303.
KRYŠTŮFEK František Xaver: Protestantství v Čechách až do bitvy bělohorské (1517–1620), Praha: Dědictví sv. Prokopa, 1906.
KUBÍKOVÁ Anna: Protestanté v Českém Krumlově, in: Zlatý věk Českokrumlovska 1550–1620, Český Krumlov: SOkA Český Krumlov, 2002, 22–42.
KUBÍKOVÁ Anna: Rožmberské kroniky krátký a summovní výtah od Václava Březana, České Budějovice: Veduta, 2005.
KUBÍKOVÁ Anna: Českokrumlovský měšťan Václav z Rovného, in: Výběr 43/3 (2006) 194–199.
KUTNAR František, MAREK Jaroslav: Přehledné dějiny českého a slovenského dějepisectví. Od počátků národní kultury až do sklonku třicátých let 20. století, Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 21997.
KYAS Vladimír: Česká bible v dějinách národního písemnictví, Praha – Řím: Vyšehrad – Křesťanská akademie, 1997.
LAMPING Antonie Jan: Ulrichus Velenus (Oldřich Velenský) and his Treatise against the Papacy, Leiden: E. J. Brill, 1975.
LEDVINKA Václav: Adam II. z Hradce a poslední páni z Hradce v ekonomice, kultuře a politice 16. století, in: BŮŽEK Václav (ed.): Poslední páni z Hradce, České Bdějovice: Jihočeská univerzita, 1998, 7–32.
LEDVINKA Václav: Na okraj rodových vztahů mezi posledními Rožmberky a pány z Hradce, in: MIKULEC Jiří, POLÍVKA Miloslav (ed.): Per saecula ad tempora nostra. Sborník prací k šedesátým narozeninám prof. Jaroslava Pánka, Praha: Historický ústav AV ČR, 2007, 377–387.
MACEK Josef, Víra a zbožnost jagellonského věku, Praha: Argo, 2001.
MACHÁČEK Fridolín: Dvě studie k dějinám Plzně a Plzeňska, Plzeň: Městské historické museum, 1931.
MACHÁČKOVÁ Veronika: Církevní správa v době jagellonské (na základě administrátorských akt), in: Folia Historica Bohemica 9 (1985) 235–290.
MAREŠ František: Novokřtěnci, in: ČČH 13 (1907) 24–36.
MAŘÍK Antonín: Administrátoři a svatovítská kapitula v době poděbradské. Úřad administrátorů pod jednou a jeho představitelé, in: SAP 51/2 (2001) 313–358.
MAŘÍK Antonín: Svatovítská kapitula za vlády Jiřího z Poděbrad, in: Documenta Pragensia 20 (2002) 25–53.
MAŘÍKOVÁ Vlasta: Hospodářské zázemí českokrumlovského kostela sv. Víta v předbělohorské době, in: Opera Historica 3 (1993) 319–328.
MAŠEK Petr: Význam Bartoloměje Netolického pro český knihtisk 16. století (Příspěvky ke knihopisu; 4), Praha: SNTL, 1987.
MAŠKOVÁ Věra: Církevní instituce v Českém Krumlově v první polovině 15. století, in: Českokrumlovsko 1400–1460, Český Krumlov: SOkA Český Krumlov, 1997, 54–69.
MAŠKOVÁ Věra: Farní kostel sv. Víta v Českém Krumlově v polovině 14. století, in: Českokrumlovsko v době prvních Lucemburků 1310–1380, Český Krumlov: SOkA Český Krumlov, 1996, 56–61.
MENČÍK Ferdinand: Studenti z Čech a Moravy ve Witemberku od r. 1502 až do r. 1602, in: ČČM 71 (1897) 250–268.
MERHOUT Cyril: Před malostranským soudem, in: Národní politika 62/134 (16.5. 1944) 2.
MEZNÍK Jaroslav: Tolerance na Moravě v 16. století, in: Problém tolerance v dějinách a perspektivě, MACHOVEC Milan (ed.), Praha: Academia, 1995, 76–85.
MÍCHALOVÁ Kristýna: Anna Hradecká z Rožmberka, in: Vlastivědný sborník Dačicka, Jindřichohradecka a Třeboňska 19 (2007) 1–21.
MILLAUER Maximilian Xav[er]: Životopisové v přítomném století zemřelých spoluoudů theologické fakulty na univerzitě Pražské, in: ČKD 12 (1839) 798–800.
MOLNÁR Amedeo: Neznámý spis Prokopa z Jindřichova Hradce, in: Husitský Tábor 6–7 (1983–1984) 423–448.
MOLNÁR Amedeo: Na rozhraní věků, Praha: Vyšehrad, 1985.
MOLNÁR Amedeo: Erasmus a husitství, in: Miscellanea 4/2 (1987), 207–232.
MUK Jan: Tomáš Rešl z Jindřichova Hradce a Jan Stráněnský z Počátek, spisovatelé staročeští, in: ČSPSČ 36 (1928) 82–86, 123–133.
MÜLLER Josef Theodor: Dějiny Jednoty bratrské. I, přeložil F. M. Bartoš, Praha: Jednota bratrská, 1923.
NOVÁK Jan V[áclav]: Postilla česká kn. Tomáše Bavorovského. Příspěvek ke kulturním dějinám XVI. věku, in: Sborník historický 3 (1885) 138–144, 236–241.
NOVÁKOVÁ Stanislava: Několik otazníků kolem odchodu minoritů z Jindřichova Hradce do Jihlavy, in: Jindřichohradecký vlastivědný sborník 13, 2001, 46–49.
NOVOTNÝ Miroslav: Páni z Hradce a jindřichohradecké konventy, in: JAN Libor, OBŠUSTA Petr: Ve stopách sv. Benedikta. Sborník příspěvků z konference Středověké kláštery v zemích Koruny české konané ve dnech 24.–25. května 2001 v Třebíči, Brno: Matice moravská, 2002, 159–171.
NYIKOS Lajos: Erasmus und der böhmisch-ungarische Königshof, in: Zwingliana 7 (1937) 346–374.
OLEJNÍK Jan: Bavorov – kapitoly z minulosti a současnosti města, Bavorov – Písek: Město Bavorov v Prácheňském nakladatelství, 2006.
PAJER Jiří: Studie o novokřtěncích, Strážnice: Etnos, 2006.
PÁNEK Jaroslav: Poslední Rožmberkové a Morava, in: Z kralické tvrze 15 (1988) 7–25.
PÁNEK Jaroslav: Rožmberští sirotci na jindřichohradeckém a českokrumlovském zámku (K otázce výchovy české renesanční aristokracie), in: Jindřichohradecký vlastivědný sborník 1 (1989) 1–20.
PÁNEK Jaroslav: Moravští novokřtěnci. (Společenské a politické postavení předbělohorských heretiků, sociálních reformátorů a pacifistů), in: ČČH 92 (1994) 242–256.
PÁNEK Jaroslav: Poslední Rožmberk. Životní příběh Petra Voka, Praha: Brána, 1996.
PÁNEK Jaroslav: The Religious Tolerance in the Bohemian Lands in the Early Modern Time, in: Přednášky z XXXIX. běhu LŠSS [Letní školy slovanských studií]. Praha: Univerzita Karlova, 1997, 266–280.
PÁNEK Jaroslav: Vilém z Rožmberka. Politik smíru, Praha: Brána, 1998.
PELIKÁN Jan, GRIM Josef, TRUHLÁŘ Antonín (ed.): Výbor z literatury české, učebná kniha škol středních, díl 2. Doba střední, Praha: Bursík a Kohout, 1893.
PEŠEK Jiří: Výuka a humanismus na pražské univerzitě doby předbělohorské, in: Dějiny Univerzity Karlovy, I, 1347/48–1622, SVATOŠ Michal (ed.), Praha: Karolinum, 1995, 227–239.
PEŠINA Z ČECHORODU Tomáš Jan: Phosphorus septicornis, stella alias matutina. Hoc est: sanctae metropolitanae divi Viti ecclesiae Pragensis majestas et gloria, Pragae: Typis Joannis Arnolti de Dobroslavina, 1673.
PETRÁŇ Josef: Stavovské království a jeho kultura v Čechách (1471–1526), in: Pozdně gotické umění v Čechách (1471–1526), Praha: Odeon, 21985.
PLETZER Karel: Českobudějovický písař Jan Petřík z Benešova (příspěvek k dějinám české literatury XVI. století), in: JSH 28 (1959) 17–24, 40–47.
PLETZER Karel: Tomáš Babler a Kryštof Hecyrus – dva českobudějovičtí literáti z 16. století, in: JSH 37 (1968) 1–9.
PLETZER Karel: Předbělohorský slovníkář a překladatel Tomáš Rešel Hradecký, in: JSH 57 (1988) 1–10.
PLETZER Karel: Českobudějovičtí vysokoškoláci v letech 1453–1526, in: Výběr 31/4 (1994) 235–243.
PODLAHA Antonín: Posvátná místa Království českého, Díl II.: Vikariáty: Berounský, Bystřický a Plzeňský, Praha: Dědictví Svatojanské, 1908.
PODLAHA Antonín: Series praepositorum, dekanorum, archidiaconorum aliorumque praelatorum et canonicorum s. metropolitanae ecclesiae Pragensis a Primordiis usque ad presentia tempora, Pragae: Metropolitani capituli Pragensis, 1912.
PODLAHA Antonín, TUMPACH Josef: Český slovník bohovědný, díl 2., Praha: Václav Kotrba, 1916.
PODLAHA Antonín: Catalogus Codicum Manu Scriptorum, qui in Archivio Capituli Metropolitani Pragensis Asservantur, Praha: Sumptibus s. f. metropolitani capituli Pragensis, 1923.
POKORNÝ Pavel R.: Knihovna Eliáše Čecha, in: Bibliotheca Strahoviensis 2 (1996) 131–135.
PRAŽÁK Emil: Řehoř Hrubý z Jelení. Studie s ukázkami z díla, Praha: Svobodné slovo, 1964.
PRAŽÁK Emil: Tomáš Bavorovský, in: Lexikon české literatury. Osobnosti, díla, instituce 1. A–G, Praha: Academia, 1985.
RAK Jiří: Vývoj utrakvistické správní organizace v době předbělohorské, in: SAP 31/1 (1981) 179–206.
RANGOGNINI Enzo: Pražské latinské a italské tisky vydané z iniciativy a nákladem papežského nuncia Cesare Speciana, in: Knihy a dějiny 4 (1997) č. 1, s. 1–20.
REJCHRTOVÁ Noemi: Sondy do postilní literatury pokompaktátního (či předbělohorského) utrakvismu, in: FHB 15 (1991) 59–71.
REJCHRTOVÁ Noemi: Příspěvek k diskusi o „koexistenci či toleranci“ náboženských vyznání v 15.–16. století, in: FHB 15 (1991) 443–450.
REUSCH Franz Heinrich: Der Index der verbotenen Bücher. Ein Beitrag zur Kirchen- und Literaturgeschichte, I, Bonn: Cohen & Sohn, 1883.
ROTHKEGEL Martin: Mährische Sakramentierer des zweiten Viertels des 16. Jahrhunderts: Matěj Poustevník, Beneš Optát, Johann Zeising (Jan Čížek), Jan Dubčanský ze Zdenína und die Habrovaner (Lulčer) Brüder (Bibliotheca bibliographica Aureliana; 208; Bibliotheca dissidentium; 24), Baden-Baden – Bouxwiller: Koerner, 2005, 41–100.
ŘÍČAN Rudolf: Dějiny Jednoty bratrské, Praha: Kalich, 1957.
ŘÍČAN Rudolf: Die tschechische Reformation und Erasmus, in: Communio viatorum 16 (1973) 185–206.
SEDLÁČEK August: Hrady, zámky a tvrze království Českého I–XV, Praha: Argo, 21993–1998.
SEDLÁČEK August: z Klenového a z Janovic, in: OSN XIV, Praha: J. Otto, 1899, 359.
SEDLÁČEK August: ze Švamberka, in: OSN XXIV, Praha: J. Otto, 1906, 851.
SKÝBOVÁ Anna: Knihovna arcibiskupa Antonína Brusa z Mohelnice, in: POLIŠENSKÝ Josef, ŠMAHEL František (ed.): Knihtisk a kniha v českých zemích od husitství do Bílé hory. Sborník prací k 500. výročí českého knihtisku, Praha: Academia, 1970, 239–256.
SKÝBOVÁ Anna: K politickým otázkám dvojvěří v českém království doby předbělohorské, in: Husitský Tábor 4 (1981) 145–157.
SKÝBOVÁ Anna: Obnovení pražského arcibiskupství, Antonín Brus z Mohelnice a koncil tridentský, in: HLEDÍKOVÁ Zdeňka, POLC Jaroslav V. (ed.): Pražské arcibiskupství 1344–1994, Praha: Zvon, 1994, 114–128.
SMETANA Josef: Nový svátek Plzeňský, ČKD 23 (1846) 553–566.
STARÝ Václav: Matiáš Cervus v Prachaticích, in: Výběr 8 (1971) 26–28.
STEJSKAL Aleš: Divadelní představení v Českém Krumlově v roce 1556 (Příspěvek ke kulturním dějinám rezidenčního města), in: Výběr 33/4 (1996) 254–267.
STRAKA Cyril: „Nový svátek“ v Plzni 1611, ČČM 85 (1911) 172–173.
STRNAD Josef: Snahy o zřízení kolleje jesuitské v Plzni, in: Sborník historický (1885) 333–338.
SVATOŠ Michal: Kališnická univerzita (1419–1556), in: Dějiny Univerzity Karlovy, I, 1347/48–1622, SVATOŠ Michal (ed.), Praha: Karolinum, 1995, 205–217.
SVATOŠ Michal: Pokusy o reformu a zánik karolinské akademie, in: Dějiny Univerzity Karlovy, I, 1347/48–1622, SVATOŠ Michal (ed.), Praha: Karolinum, 1995, 269–289.
SVATOŠ Michal, SVATOŠ Martin: Živá tvář Erasma Rotterdamského, Praha: Vyšehrad, 1985.
SVOBODA Ludvík: Encyklopedie antiky, Praha: Academia, 1973.
ŠEMBERA Alois Vojtěch: Páni z Boskovic a potomní držitelé hradu boskovického na Moravě, Vídeň: A. V. Šembera, 21870.
ŠIMÁK Jaroslav Vítězslav: Studenti z Čech, Moravy a Slezska na německých universitách v XV.–XVIII. st., in: ČČM 79–80 (1905–1906) 290–297, 419–424; 118–123, 300–305, 510–539.
ŠMAHEL František: Husitská revoluce 4, Praha: Karolinum, 21996.
ŠPÉT Jiří: Sto padesát let od druhého vydání Jungmannovy Historie literatury české, in: Národní knihovna. Knihovnická revue 10/5 (1999) 228–232.
ŠŤOVÍČEK Ivan (a kol.): Zásady vydávání novověkých historických pramenů z období od počátku 16. století do současnosti. Příprava vědeckých edic dokumentů ze 16.–20. století pro potřeby historiografie, Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra ČR, 2002.
ŠUSTA Josef: Macchiavelli a Boccacio na koncilu tridentském, in: ČČH 6 (1900) 42–47.
ŠUSTA Josef: P. S. Allen, The Age of Erasmus. Oxford. Clarendon Press. 1914. Str. 313. [recenze/referát], in: ČČH 22 (1916) 188–192.
TEPLÝ František: Dějiny města Jindřichova Hradce I/2. Část všeobecná – Dějiny města za vlády pánů z Hradce linie Telecké (1453–1604), Jindřichův Hradec: obec Hradecká, 1927.
TEPLÝ František: Dějiny města Jindřichova Hradce II/2. Část kulturní – Hradeckých duchovní stránka, Jindřichův Hradec: obec Hradecká, 1932.
TISCHER František: Příspěvek k dějinám censury za arcibiskupa Antonína Brusa, in: LF 32 (1905) 258–271, 376–379.
TOBOLKA Zdeněk Václav, HORÁK František, WIŽĎÁLKOVÁ Bedřiška: Knihopis českých a slovenských tisků od doby nejstarší až do konce XVIII. století, Díl II/1–9., Tisky z let 1501–1800, Praha: Komise pro knihopisný soupis československých tisků až do konce XVIII. století, 1936–1967; Dodatky. Díl II/1–7., písmeno A–Ř, Praha: Národní knihovna, 1994–2008. Knihopis Digital Database: http://db.knihopis.org/
TOMEK Václav Vladivoj: Dějepis města Prahy, Díl XI–XII, Praha: František Řivnáč, 1897–1901.
TRUHLÁŘ Antonín: Rukověť k písemnictví humanistickému, zvláště básnickému v Čechách a na Moravě ve století XVI., I. svazek, Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1908.
TRUHLÁŘ Antonín, REZEK Antonín, ZÍBRT Čeněk: Dodatky a opravy k biografiím starších spisovatelů českých a k starší české bibliografii, in: ČČM 87 (1913) 158–190, 296–304, 384–390, 459–465.
TRUHLÁŘ Josef: O životě a spisech známých i domnělých bosáka Jana Vodňanského, in: ČČM 58 (1884) 524–547.
TURNWALD Erik: Das Luthertum in Böhmen, in: Martin Luther und die Reformation in Ostdeutschland und Südosteuropa, HUTTER Ulrich (ed.), Sigmaringen: Jan Thorbecke, 1991, 107–117.
VÁLKA Josef: Husitství na Moravě. Náboženská snášenlivost. Jan Amos Komenský, Brno: Matice moravská, 2005.
VESELÁ Lenka: Knihy na dvoře Rožmberků, Praha: Knihovna Akademie věd ČR – Scriptorium, 2005.
VINTR Josef: Erasmus Rotterdamský a český humanismus, in: Dějiny a současnost 10/1 (1968) 4–7.
VLČEK Jaroslav: Dějiny české literatury. 1. dílu část 1., Od nejstarších dob až po „věk zlatý“, Praha: Jednota českých filologův, 1893–1897.
VLČEK Pavel, SOMMER Petr, FOLTÝN Dušan: Encyklopedie českých klášterů, Praha: Libri, 1997.
VOIT Petr (ed.): Moravské prameny z let 1567–1568 k dějinám bibliografie, cenzury, knihtisku a literární historie (Příspěvky ke knihopisu; 5), Praha: Státní knihovna ČSR – SNTL, 1987.
VOIT Petr: Encyklopedie knihy. Starší knihtisk a příbuzné obory mezi polovinou 15. a počátkem 19. století, Praha: Libri ve spolupráci s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově, 2006.
VOIT Petr: K dějinám cenzury v předbělohorské době (Některé problémy období 1547–1567), in: FHB 11 (1987) 305–320.
VOIT Petr: Moravský knihtisk první poloviny 16. století a jeho vztahy k českým tiskárnám, in: Knihtisk v Brně a na Moravě, KUBÍČEK Jaromír ed., Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1987, 103–115.
VOIT Petr: O vztahu moravské cenzury z let 1567 a 1568 k domácím literárním tendencím, in: Vlastivědný věstník moravský 2 (1987) 209¬–219.
DE VOOGHT Paul: Un épisode peu connu de la vie ďÉrasme: sa rencontre avec les hussites bohêmes en 1519–1521, in: Irénikon 47 (1974) č. 1, s. 27–47.
VOREL Petr: Velké dějiny zemí Koruny české, sv. 7. 1526–1618, Praha – Litomyšl: Paseka, 2005.
WINKELBAUER Thomas: Überkonfessionelles Christentum in der 2. Hälfte des 16. Jahrhunderts in Mähren und seinen Nachbarländern, in: Dějiny Moravy a Matice Moravská. Problémy a perspektivy. Sborník příspěvků z vědecké konference konané ve dnech 24.–25. listopadu 1999 v Brně, Brno: Matice moravská, 2000, 131–146.
WINTER Zikmund: Život církevní v Čechách. Kulturně-historický obraz z XV. a XVI. století, sv. 1–2, Praha: Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1895–1896.
WINTER Zikmund: O životě na vysokých školách pražských knihy dvoje. Kulturní obraz XV. a XVI. století, Praha: Matice česká – Jubilejní fond Král. české společnosti náuk, 1899.
WIŽĎÁLKOVÁ Bedřiška: Konkordance Koniášových Klíčů, Indexu, Jungmanna a Knihopisu (Příspěvky ke Knihopisu; 6–10), Praha: Státní knihovna ČSR – SNTL, 1987–1988.
ZELA Stanislav: Náboženské poměry v Olomouci za biskupa Marka Kuena (1553–1565), Olomouc: nákladem vlastním, 1931.
ZELENÝ Václav: Život Josefa Jungmanna, Praha: Matice česká, 1874.
ZÍBRT Čeněk: Tomáš Rešel Hradecký, in: Sborník historický (1886) 234–240, 293–301, 337–342.
ZÍBRT Čeněk: Markolt a Nevím v literatuře staročeské, Praha: Čes. akademie, 1909.
ZILYNSKÁ Blanka: Utrakvistická církevní správa a možnost jejího studia, in: Církevní správa a její písemnosti na přelomu středověku a novověku, Praha: Karolinum, 2003 (Acta Universitatis Carolinae. Philosophica et Historica 13/2, 1999), 39–53.
ŽYTEK Jakub: Latinsko-český slovník Tomáše Rešla z r. 1560 v kontextu české lexikografie 2. pol. 16. století, diplomová práce, Praha: Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK, 2005.

VI.5. Elektronické a internetové zdroje
Baďurová Anežka (ed.): Bibliografie cizojazyčných bohemikálních tisků z let 1501–1800. Produkce tiskáren na dnešním území České republiky v 16. a 17. století, CD-ROM, Knihovna Akademie věd České republiky, 2003
http://biblio.hiu.cas.cz
http://books.google.cz
http://db.knihopis.org
http://kramerius.mlp.cz
http://kramerius.nkp.cz
http://sigma.nkp.cz
http://www.aloha.net/~mikesch/ILP-1559.htm (Index Pavla IV., Romae 1559)
http://www.avcr.cz/zajimave_projekty.php?ID=284 (2009).
http://www.manuscriptorium.com
http://www.nm.cz/katalogy.php
Předběžná náplň práce
Předkládaná práce se snažila najít zdroje inspirace pojetí církve u Tomáše Bavorovského. Kladla si za cíl především přiblížit obtížnou dobu poloviny 16. století, prostředí, ve kterém vznikala jeho kázání a teologické pojednání. Jedním z prvních úkolů bylo vyrovnat se s historickými díly, která jsou zatížena předsudky vůči tehdejší katolické církvi. Další dosažené výsledky už se týkají dílčích objevů a jednotlivostí. Nejprve se podařilo shromáždit literaturu a podrobnější studie, které se zabývají osobou a dílem Tomáše Bavorovského. Jeho život dosud nikdo kriticky nezpracoval, a proto bylo třeba prověřit starší i novější zprávy vztahující se k tomuto českému kazateli. Za přínos považujeme také zpochybnění údajné příslušnosti Jana Straněnského k utrakvistům. V obecné části disertační práce se pokusíme podrobněji zmapovat dobovou kazatelskou a teologickou literaturu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Tomáš Bavorovský, a Czech preacher and writer is still a quite unknown personality of the Bohemian renaissance. In my thesis I try to make a research of his ecclesiological attitudes. Thesis are divided into three parts. The first, universal part put the reader into very a difficult religion-political situation in west and south Bohemia in the first half of the 16th century. The aim of the second part is to tell more about personality of the preacher and in the last one I concentrate on his life work.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK