Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 379)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vyprávění dětí předškolního a mladšího školního věku - jejich folkstories
Název práce v češtině: Vyprávění dětí předškolního a mladšího školního věku - jejich folkstories
Název v anglickém jazyce: Folkstories of preschool and younger school age children
Klíčová slova: dětské fiktivní příběhy, narative, žánry,
Klíčová slova anglicky: folkstories, narrative competence, genres
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (41-KPSY)
Vedoucí / školitel: PhDr. Miroslav Klusák, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem, čeká na schválení garantem
Datum přihlášení: 28.02.2011
Datum zadání: 28.02.2011
Datum a čas obhajoby: 11.09.2013 10:30
Místo konání obhajoby: M303
Datum odevzdání elektronické podoby:18.06.2013
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2013
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: PhDr. Ida Viktorová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Úkolem studentky je provést heuristicky pojatou repliku výzkumu, který v 70. letech provedl B. Sutton-Smith se svým týmem. Tento tým po tři roky sbíral vyprávění (stories) od dětí ve věku 2-10 let; celkem tak nasbírali na tisíc vyprávění od více jak dvou set dětí. Zhruba polovičku sbírky pak v roce 1981 Sutton-Smith publikoval spolu s teorií vývoje dětského vyprávění (storytelling).
Studentka tak nejdříve bude muset řešit otázku získání přístupu do srovnatelného terénu (jedno předškolní zařízení a jedna základní škola); v jejím případě však nepůjde o New York, ale o české menší město. Dále bude řešit otázku počtu oslovených dětí v jednotlivých věkových kohortách (2-10 let). Podstatným problémem bude způsob oslovení dětí, tak aby dosáhla dostatečně intenzivní reakce dětí (více vyprávění od každého z oslovených), a to v čase reálně k dispozici při Bc práci (americký tým pracoval s množstvím sběratelů dlouhodobě pobývajících v jednotlivých dětských kolektivech, třídách).
Při teoretizaci empirických dat jde o citlivost analytických pojmů k vývojovým rozdílům v dětském vyprávění (storytelling). Konkrétněji pak je otázkou, zda studentka bude schopná vývojové rozdíly vyprávění ve své sbírce uchopit pomocí teorie Sutton-Smithe: přechod od vyprávění-veršů k vyprávěním-zápletkám (verse stories – plot stories); a teoretická konkretizace dané struktury v dimenzi kompozice vyprávění + v dimenzi symbolismu psychosexuálního vývoje. Nebo zda a v čem bude její empirický materiál vyžadovat elaboraci této teorie.
Seznam odborné literatury
Výchozím pramenem je - Brian Sutton-Smith: The Folkstories of Children. Philadelphia: University of Pensylvania Press,. 1981. V případě, že studentka bude potřebovat další prameny inspirace své teoretické citlivosti, pak prvním zdrojem v pořadí je v citované publikaci uvedený seznam titulů zmíněného autora a jeho spolupracovníků, které publikovali v rámci daného výzkumu v letech 1975-79. Druhým zdrojem v pořadí jsou pak prameny, jimiž se Sutton-Smith a jeho kolegové sami inspirovali. Teprve třetím zdrojem v pořadí by byla rešerše v rámci elektronizovaných katalogů a databází.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK