Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Obraz Commonwealthu ve Velké Británii v letech 1991-2011
Název práce v češtině: Obraz Commonwealthu ve Velké Británii v letech 1991-2011
Název v anglickém jazyce: The image of the Commonwealth in the United Kingdom, 1991-2011
Klíčová slova: Commonwealth, Velká Británie, Deklarace z Harare, obraz, politická scéna, média, veřejné mínění
Klíčová slova anglicky: Commonwealth, Great Britain, Harare Declaration, image, political scene, media, public opinion
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra evropských studií (23-KZS)
Vedoucí / školitel: Mgr. Jan Váška, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.12.2010
Datum zadání: 21.12.2010
Datum a čas obhajoby: 14.06.2011 00:00
Místo konání obhajoby: FSV UKM Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:18.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 14.06.2011
Oponenti: prof. PhDr. Lenka Rovná, CSc.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Prameny
Millbrook Commonwealth Action Programme on the Harare Declaration, Commonwealth Secretariat, London 1995.
Průzkum veřejného mínění "Britain's Most Important International Relationship - trends 1969-2003", 1969-2003, Ipsos MORI, 2003.
Průzkum veřejného mínění "British Identity" 24.9.-27.9.1999, Ipsos MORI, The Economist, 2009.
Průzkum veřejného mínění "Commonwealth" 2.3.-4.3.2009, YouGov plc. On behalf of Royal Commonwealth Society, 2009.
Singapore Declaration Of Commonwealth Principles, Commonwealth Secretariat, London 1971.
The Future Role of the Commonwealth, First Report, House of Commons Foreign Affairs Committee, London, 1995-96.
The Harare Commonwealth Declaration. CHGOM, Harare 1991.
UK International Priorities: A strategy for the FCO, FCO, London 2003.
Záznam debaty v House of Lords 10.12.2009, Commonwealth democracy debate in Lords [online]. Dostupné z: <http://www.parliamentlive.tv/main/player.aspx?meetingid=5245>.
Sekundární literatura
FORD, K.; KATWALA, S.: Making the Commonwealth Matter, Interim Report, The Foreign Policy Centre 1999.
FORD, K.; KATWALA, S.: Reinventing the Commonwealth, The Foreign Policy Centre 2000.
HOLMAN, M.: British media and the Commonwealth, The Round Table , Vol. 334, Issue 1, 179?186, April 1995.
LENNOX-BOYD, M.: British foreign policy, Vital Speeches of the Day , Vol. 60, Issue 22. 679?683, January 1994.
MARSHALL, P.: 21st Century Britain and the Commonwealth, The Round Table, Vol. 93, No. 376, 571?581, September 2004.
MARSHALL, P.: The Commonwealth at 60, The Round Table, Vol. 98, No. 404, 535?546, October 2009.
MARSHALL, P.: The United Kingdom, the Commonwealth and the European Union, Vol. 347, Issue 1, 357?386, July 1998.
McINTYRE, D.: A Guide to the Contemporary Commonwealth, Palgrave, Basingstoke, Hampshire 2001.
Přednáška 18. 2. 1999 na Institute of Social Studies v Haagu, Srinivasan, K.: Commonwealth Yesterday and Today, Institute of Social Science, Haag 1999.
SHAW, T. M.: Commonwealth. Inter- and Non- state Contributions to Global Governance (Global Institutions), Routledge Global Institutions, London 2008.
SRINIVASAN, K.: The Rise, Decline and Future of the British Commonwealth, Palgrave Macmillan, New York 2005.
WILLIAMS. P. D.: Blair?s Britain and the Commonwealth, The Round Table, Vol. 94, No. 380, 381?391, July 2005.
WILLIAMS. P. D.: British foreign policy under New Labour, 1997-2005, Palgrave Macmillan, Houndmills 2005.
Předběžná náplň práce
Předběžná náplň práce:
Práce se bude zabývat organizací Commonwealth a jejím tématem bude srovnání britských ideálů o společenství s jeho skutečnou rolí v současném světě.
Cílem práce je analyzovat současnou britskou představu o funkci Commonwealthu a zjistit, zdali tato představa odpovídá skutečnosti. Pokud představa v některých oblastech realitě odpovídat nebude, klade si práce za cíl tyto oblasti podrobněji rozebrat a odpovědět na otázku, proč je britský ideál v daných případech zkreslený.
Commonwealth prošel v posledních dvou desetiletích v důsledku změn na mezinárodním poli (mj. ukončení studené války, posílení procesu globalizace, pád režimu apartheidu v Jižní Africe) významným rozvojem a změnami, nicméně britská společnost si vzhledem k malé informovanosti o Commonwealthu, tyto změny nemusela dostatečně uvědomit, a tudíž je možné, že mezi Brity přetrvávají chybně idealizované představy o společenství. Nedostatečná informovanost britské společnosti pramení především z faktu, že na britské politické scéně není Commonwealthu věnováno mnoho pozornosti, a to z toho důvodu, že není pro Británii dostatečně politicky ani ekonomicky přitažlivý.
Předpokládanou odpovědí proto je, že britská představa o současném fungování společenství je do určité míry mylná, a to právě z důvodu malé informovanosti o něm, přičemž větší zkreslení představ lze očekávat na úrovni britské společnosti, nežli na úrovni britských politiků.
Časově se práce zabývá obdobím od roku 1991 (tj. rok vydání Deklarace z Harare, což je nejaktuálnější souhrnný dokument definující cíle a roli Commonwealthu) do současnosti, protože toto období tvoří v historii Commonwealthu nejmodernější vývojovou etapu.
Práce je zpracovávána pouze z pohledu Velké Británie a nejsou v ní zahrnuty postoje žádné z ostatních členských zemí Commonwealthu. Důvodem tohoto postupu je fakt, Spojené království vždy hrálo v Commonwealthu klíčovou roli, která byla dána jak historicky, tak ekonomicky. I když je Commonwealth v současnosti postaven na vzájemné rovnosti jednotlivých členských států, nelze opomíjet skutečnost, že společenství je do značné míry výsledkem britské politiky, Británie dodnes zůstává největším přispěvatelem do jeho rozpočtu a na mezinárodní scéně jeho nejsilnějším členem. Souhrnně lze tedy říci, že Británie má v Commonwealthu výraznější roli než ostatní státy a můžeme o ní hovořit jako o "prvním mezi rovnými".

Zásady pro vypracování:
Práce bude případovou studií na téma Británie a Commonwealth s komparativními prvky, založená na empiricko-analytickém přístupu. Hlavní užívanou metodou bude kvalitativní analýza sekundární literatury a dokumentů souvisejících s britskými postoji k organizaci nebo s Commonwealthem samotným.
V práci budou použity jednak primární zdroje (programová prohlášení vlád, politické manifesty, parlamentní rozpravy, proslovy britských politiků, výroční zprávy FCO, průzkumy veřejného mínění, atp.) a jednak sekundární literatura. Veškeré primární zdroje jsou publikovány v anglickém jazyce, stejně jako převážná většina sekundární literatury.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis deals with the organisation Commonwealth and its main topic is comparison of British ideas about the association and its real role in the contemporary world.
The objective is to analyse the British notions about the Organisation and to find out, whether the notions correspond with the reality. If the ideas in some fields are not corresponding with the reality, the aim is to analyse these fields and to answer why the British ideal is distort.
Due to changes on the international field (among others end of the cold war, extension of globalisation, breakdown of apartheid in South Africa etc.) in the last two decades the Commonwealth has been facing significant development and changes. Nevertheless British society did not necessarily consider those changes, due to low level of awareness of the Organisation; therefore it is possible that British sustain their wrong ideas on the Commonwealth.
Insufficient awareness derives mainly from the fact that British political scene does not pay enough attention to the Commonwealth which is not that much politically, nor economically attractive for the UK.
Therefore expected answer is that the British idea of the current Commonwealth is to certain extent wrong due to insufficient knowledge of it, whereas greater distort is expected at the level of the British public society than at the level of the British politicians.
Time wise the thesis deals with period since 1991 (i.e. the year when The Harare Commonwealth Declaration was published) till today, because this phase represents the most modern part of the development of the Commonwealth.
The thesis is elaborated from the UK viewpoint and it does not reflect positions of any other member state of the Commonwealth. The reason for this approach is that the United Kingdom has always been playing a primary role in the organisation. This position was given both historically and economically. Even though the contemporary Commonwealth is based on mutual equality of its members, the fact that the association is heritage of British policy is still valid. Moreover Great Britain remains to be the major contributor to the Commonwealth budget as well its strongest member on the international scene. Overall we can say that Britain plays more significant role than any other member country and we can call it "the first among equals".
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK