Elanor - EGJE

 

Okruh řešení

 

Uct = Obecný export do účetnictví

 

 

 

popis okruhu řešení

 

1     Základní charakteristika okruhu řešení „Uct“ 2

1.1    Obecně. 2

1.2    Úvod k řešení okruhu „Uct“ 4

1.3    Vnitřní logika výstavby dat pro účetnictví v našem systému. 5

2     Data okruhu „Uct“ 6

2.1    Popis účetní souvztažnosti 6

2.1.1      Společná data všech řádků souvztažnosti 6

2.1.2      Detailní data řádky souvztažnosti 7

2.2    Účetní data. 8

3     Standardní řešení okruhu „Uct“ 9

3.1    Uct01 - Účetní souvztažnosti 10

3.2    Uct02 - Obecný export do účetnictví 11

3.3    Uct03 - Export z účetní tabulky. 12

3.4    Uct04 - Data pro účetnictví 12

3.5    Uct05 - Opis účetních souvztažností 13

3.6    Uct06 - Export účetních souvztažností 13

3.7    Uct07 – Export účetní rekapitulace. 13

3.8    Uct08 – Přehled účetních rezerv. 13

3.9    Uct09 – Rekapitulace obratů na účtech MD a DAL. 13

3.10      Uct72f – Převod do účetnictví MUZO.. 13

4     Technologické poznámky a postupy pro uživatele. 14

4.1    Základní principy práce s exportem do účetnictví 14

4.2    Nastavení konfigurace. 14

4.2.1      Nastavení parametrů souvztažnosti jako celku. 14

4.2.2      Nastavení parametrů řádků souvztažnosti 15

4.3    Ošetření chyb. 17

4.4    Globální konfigurace. 17

5     Příloha A. 18

6     Příloha B – Rezervy. 19

6.1    Typ tvorby rezervy 1 - Poj. odpovědnosti 20

6.2    Typ tvorby rezervy 2 – Dovolená Colas SK. 20

6.3    Typ tvorby rezervy 3 – Roční prémie Colas SK. 21

6.4    Typ tvorby rezervy 4 – Svátky Colas SK. 21

6.5    Typ tvorby rezervy 5 – Dovolená Securitas CZ. 21

7     Specifické úpravy pro zákazníky. 22

7.1    Ministerstvo dopravy. 22

8     Upozornění 22

 

 

 

1       Základní charakteristika okruhu řešení „Uct“

Okruh řešení Uct = Obecný export do účetnictví zabezpečuje konfiguraci a provádí přípravu dat pro účetnictví.

1.1     Obecně

Mzdové účetnictví je součástí účetnictví. V určitém směru práce s daty zaměstnanců směřuje více do HR, ale vlastní mzdy a jejich výpočet jasně směřují k účetnictví. Proto je vazba mzdového subsystému na účetnictví (či obecně na účetní systémy) nutnou součástí každého vyspělého mzdového systému.

Vzhledem ke složení našich zákazníků se budeme zabývat pouze účetnictvím (dříve podvojné účetnictví), nikoliv daňovou evidencí.

Vazba na účetní systémy je problematická v tom, že mzdová část systému musí umět spolupracovat s různými účetními systémy. Systém proto musí zabezpečit obecný interface, který vyhoví různým cestám spolupráce. Buduje se tak určitý způsob sdílení dat mezi našim systémem a účetními systémy.

Interface na účetní systémy či obecné účetnictví je obousměrný:

-        Účetní systémy primárně vedou určité struktury, ve kterých se sledují účetní data. Typicky se jedná o nákladovou strukturu, neboť účetnictví obvykle sledují náklady po určitých skupinách v členění k tomu určeném. Tyto struktury primárně vedené v účetnictví by měly být v našem systému používány ve stejném členění a musí být zabezpečeno to, aby sledování mzdových nákladů bylo možno provádět podle těchto struktur. Alespoň část těchto struktur by náš systém měl automatizovaně přebírat. Jedná se tedy o import dat z účetního systému

-        Náš mzdový systém předává do obecného účetnictví informace o mzdových nákladech a to v členění určeném obecným účetnictvím. Jedná se tedy o export do účetního systému

Import dat z účetního systému

Z účetního systému náš mzdový systém přebírá (sdílí) ta data, která jsou v účetním systému primárně evidována. Jedná se o následující data

-        účetní osnova .. z účetní osnovy přebírá mzdový systém pouze účty, které se používají ve mzdové oblasti. Vzhledem k množství dat a četnosti jejich změn není zabezpečován žádný interface a správnost používaných vnitropodnikových účtů v našem systému je ponechána na zodpovědnosti uživatelů

-        účetní struktury .. jedná se především o nákladovou strukturu středisek, strukturu zakázek a další struktury podle firemních potřeb. Pokud se jedná o malé množství stabilních dat (např. kategorie mívá řádově maximálně desítky hodnot), pak je opět vhodné ponechat vyplňování takových struktur na uživateli v rámci našeho systému. Pokud se však jedná o rozsáhlé či často se měnící struktury (nákladové střediska svým rozsahem či zakázky svou četností změn), pak je vhodné zabezpečit automatizovaný přenos aktuálních dat z účetního do našeho systému. Cesta sdílení dat z účetního systému přímo našim systémem formou databázového pohledu na originální data není z našeho pohledu vhodná (stabilita řešení - různé změny v účetním systému, stabilita provozní - musí být funkční oba systémy aby k interface mohlo dojít online, bezpečnostní otázky, ...).

Jak je vidět, obecně nelze tuto otázku řešit. Je však řešitelná v rámci konkrétní implementace na základě posouzení možností a vhodnosti určitých řešení.

Export do účetního systému

Na rozdíl od importu dat, který se provádí při změnách v účetnictví sledovaných struktur, je export dat do účetnictví akcí, která se pravidelně opakuje v každém zúčtovacím období. Navíc je rozsáhlý svým objemem a tak tento interface jednoznačně musí být automatizován.

V obecnosti se ale nedá řešit export do všech účetních systémů jedním způsobem. Je proto vhodné rozdělit export do účetnictví na 2 fáze

-        obecný export do účetnictví, který nachystá zúčtovaná data mzdového systému způsobem vhodným pro další zpracování a který obsahuje potřebná data pro různé účetní systémy,

-        konkrétní převod účetních dat, který je specifický podle cílového účetního systému a konkrétního uživatele. Tato fáze využívá data nachystaná obecným exportem do účetnictví.

Okruh řešení „Uct“ se zabývá pouze obecným exportem do účetnictví.

1.2     Úvod k řešení okruhu „Uct“

Jak bylo uvedeno výše, obecný export do účetnictví převádí zúčtovaná mzdová data do formy, která je vhodná pro další zpracování a obsahuje potřebná data.

 

Účetní systémy sledují druhové členění nákladů podle účetní osnovy, to je na jednotlivé vnitropodnikové účty (dále jen účty). Z hlediska mzdového by takto postavené členění mzdových nákladů bylo vhodné i pro výpočet mezd a mzdové rozbory pouze v případě, že by byla podstatně jednodušší legislativa a nízká potřeba podnikových rozborů. Tak tomu však v našich  podmínkách není a tak mzdové systémy vytváří podrobnější členění, které pak směřují na vnitropodnikové účty.

V rámci účetnictví se používá dvou základních způsobů evidence účetních pohybů a účetních zápisů. Jedná se o:

-        jednořádkový zápis, kde se sleduje jedna částka, která se přesouvá mezi stranami MD a DAL (účty, struktury, ...),

-        dvouřádkový zápis, kde se sleduje částka a pouze jedna ze stran MD nebo DAL s určením o kterou stranu se jedná.

Z jednořádkového zápisu lze jednoduše vytvořit dvouřádkový, opačný směr je složitější a proto náš export do účetnictví vytváří data v jednořádkovém zápisu a obsahuje v každém záznamu obě účetní strany MD - DAL.

Účetní souvztažnost je účetním pojmem, který pevně svazuje účty v účetním zápisu. Jedná se tedy o povolenou vazbu účtu účetní osnovy na straně MD a DAL.

Náš mzdový systém pro druhové členění používá členění na složky mezd (SLM). Složka mzdy tak z účetního hlediska představuje určitý případ účetního pohybu. V okamžiku potřeby přenést mzdové náklady do účetnictví tak vzniká potřeba ke složce mzdy přiřadit konkrétní účetní souvztažnost. SLM je tak rozčleněním účtů či účetních zápisů. Mzdový systém sleduje SLM v podrobnějším členění než náklady a pohyby v účetnictví. Jedné účetní souvztažnosti tak odpovídá i více SLM.

V praxi však za určité situace vzniká potřeba odlišit či rozčlenit náklady na SLM do několika účetních zápisů. Logická účetní souvztažnost se pak skládá z několika účetních zápisů (MD - DAL) z nichž každý má svá specifika:

-           vstupy splňují určitou podmínku

-           vstupní hodnoty (částka) se přepočítávají či rozpočítávají do výstupních hodnot (částek)

Vzniká tak vlastní účetní souvztažnost a k tomu detailní řádky.

Zákon o účetnictví ve svých zásadách hovoří o průhlednosti a jednoznačné určitelnosti podkladů pro zúčtování. K tomu se musejí účetní zápisy řádně a systematicky označovat. Používá se rozdělení dokladů do dokladových řad, druhů dokladů, daňových kódů či jiných kódů dokladu a očíslování dokladů. Rozdělení dokladů odpovídá určité skupině účetních souvztažností. Každá organizace si však může ve svém účetním systému zvolit ten svůj způsob z určitých povolených způsobů členění a označování dokladů. Takovéto označování se může provádět buď až ve fázi konkrétního převodu dat z obecných dat nebo již v rámci obecného exportu dat určitým nastavením volitelných položek.

V rámci obecného účetnictví může existovat několik oddělených subsystémů, které využívají mzdové výstupy. Buď je zpracovávají najednou, nebo si z mzdových výstupů vybírají určité skupiny exportních dat (něco pro zaúčtování, něco pro převodní příkazy, něco pro účetní rozbory, ..)

1.3     Vnitřní logika výstavby dat pro účetnictví v našem systému

V předchozí kapitole bylo naznačeno, že základním pojmem je účetní souvztažnost (dále také jen souvztažnost). Ta se může členit do jednoho nebo více řádků.

Složky mezd (SLM) ze mzdových výpočtů je nutno zařadit na souvztažnosti. K tomu se využívá aparát obecné započitatelnosti SLM, kde pro účetnictví je určena započitatelnost s  kódem započitatelnosti „UCTO“. Každá souvztažnost je svázána s určitou skupinou SLM z číselníku obecné započitatelnosti, podle položky kód skupiny.

 

Účetní souvztažnosti jsou stejně jako složky mezd budovány společně pro celou zpracovávanou organizaci. Nic však nebrání zúčtovávat různě například podle správních jednotek tím, že se účtování rozliší v podmínce řádku souvztažnosti. V rámci jednotného účetnictví by však k takové situaci mělo přicházet pouze výjimečně.

Výsledkem obecného exportu do účetnictví je databázová tabulka s celou řadou položek. Do ní jsou zapisovány součty částek, případně hodin, směn a dnů za skupiny stejných účtů a dalších zapisovaných položek..

Výsledná databázová tabulka obsahuje v každém záznamu řadu pevných položek a pak několik položek volitelných, které jsou naplňovány podle „konfiguračních“ parametrů uvedených v popisu řádků účetní souvztažnosti. Tři volné položky jsou určeny pro stranu MD, tři pro stranu DAL a dalších šest je volných pro obecné použití. Pomocí konfigurace lze tyto volné položky naplnit v podstatě libovolnou položkou vstupních dat nebo jejich kombinací. Vše je podrobně popsáno v kapitole 4.

2       Data okruhu „Uct“

V této části si popíšeme datové položky a jejich skupiny, které jsou sledovány v rámci okruhu „Uct“.

Okruh samozřejmě může používat i položky jiných okruhů a to zejména v případě procesů a sestav.

2.1     Popis účetní souvztažnosti

2.1.1    Společná data všech řádků souvztažnosti

Zde se popisuje souvztažnost jako celek, tj. společné vlastnosti pro všechny její řádky

Číslo souvztažnosti

Označení účetní souvztažnosti. Jedná se o jednoznačný klíč, kterým se souvztažnost identifikuje. Uživatelský numerický kód.

Název souvztažnosti

Název souvztažnosti podle potřeb uživatele. Měl by vystihovat určení souvztažnosti

Organizace

U víceorganizační instalace umožní omezit souvztažnost na jednu organizaci.

Skupina - započitatelnost

Vazební položka do číselníku obecné započitatelnosti, který pak určuje SLM patřící do této souvztažnosti. Pro zadávání je k dispozici seznam aktuálně platných skupin v číselníku započitatelnosti UCTO

Typ tvorby rezervy

Vytváření rezervy je přídavná funkčnost. Většinou je algoritmus vázaný na konkrétního zákazníka.

Položka obsahuje číselník:

0 - Nejedná se o tvorbu rezervy

1 - Poj. odpovědnosti

2 - Dovolená podle Colas SK

3 - Roční prémie podle Colas SK

4 - Svátky podle Colas SK

5 - Dovolená podle Securitas CZ

Nevyplněno a 0 se chová stejně – souvztažnost není doplněna o tvorbu rezervy.

Rezervy jsou stručně popsány v Příloha B – Rezervy.

 

SLM pro vytvářenou rezervu

Pokud je v předchozí položce zadáno vytváření rezerv, je tato rezerva do účetního výstupu generována pod SLM zde zadanou.

 

Účtování s osobním číslem

Tato položka určuje, zda export má a jakým způsobem převádět osobní číslo ze vstupních dat do dat pro účetnictví. Položka má značný vliv na počet řádků výsledné tabulky pro účetnictví. V případě, že osobní číslo má tvar OOOO.PP (osobní číslo, tečka, číslo PV), je možno převádět pouze část před tečkou. Vyplňuje se podle řešitelského číselníku ucto_osc s hodnotami:

0             účtování bez osobního čísla

1             účtování s osobním číslem, které se převádí do samostatné položky

2             účtování s osobním číslem, které se převádí analytického účtu strany MD

3             účtování s osobním číslem před tečkou, které se převádí do samostatné položky

4             účtování s osobním číslem před tečkou, které se převádí do analytického účtu strany MD

Při hodnotách 3 a 4 v situacích, kdy osobní číslo neobsahuje tečku, se přenáší celé osobní číslo.

Platnost od Platnost do

Určuje datumovou platnost (použitelnost) souvztažnosti. Časově neplatná souvztažnost (k referenčnímu datumu = poslední den zpracovávaného měsíce) nebude zpracována.

Platnost k ref. datumu

Tato položka poskytuje informaci, zda je účetní souvztažnost vybraná v navigačním seznamu platná k referenčnímu datumu.

2.1.2    Detailní data řádky souvztažnosti

Zde se uvádějí položky popisující každý jednotlivý řádek souvztažnosti.

Číslo souvztažnosti

Vazební prvek do evidence souvztažností

 

Pořadové číslo

Jedná se o číslo řádky v rámci souvztažnosti

Zdroj dat a účtování

Pro účely cestovních příkazů jsou určeny speciální hodnoty položky Zdroj dat a účtování. Zde si uživatel volí, co se v rámci tohoto řádku konfigurace převádí do účetnictví a to podle řešitelského číselníku typ_zdroje_ucto s hodnotami:

0       Mzdová data .. převádí se celková částka,

2       Cestovní příkazy: částka  .. převádí se celková částka,

3       Cestovní příkazy: částka – DPH. převádí se celková částka bez částky DPH,

4       Cestovní příkazy: DPH .. převádí se částka DPH.

5       Tvorba rezerv

6       Pojištění organizace na SLM

7       Cestovní příkazy: částka v cizí měně

Podmínka

Podmínka pro zpracování vstupních dat.

Zde se uvádí logická podmínka, která musí být splněna, aby vstupní data byla převedena na výstupní data pomocí popisu uvedeného v tomto řádku souvztažnosti – například výše zmíněná podmínka na číslo správní jednotky. Pokud není podmínka uvedena, je tím podmínka splněna a popis řádku souvztažnosti bude použit pro všechna vstupující data. Způsob zápisu podmínky je uveden v kapitole 4.

Syntetický účet MD

Zadává se syntetický účet na straně Má dáti. Numerická položka podle celostátní metodiky účetnictví.

Analytický účet MD

Zadává se analytický účet na straně Má dáti. Alfanumerická položka podle vnitrofiremní metodiky účetnictví.

Syntetický účet DAL

Zadává se syntetický účet na straně Dal. Numerická položka podle celostátní metodiky účetnictví.

Analytický účet DAL

Zadává se analytický účet na straně Dal. Alfanumerická položka podle vnitrofiremní metodiky účetnictví.

Koeficient

Výsledná hodnota částky (případně hodin, směn a dnů) zapisovaná do výstupních dat je ještě vynásobena zde uvedeným koeficientem. Pokud není uveden, k násobení nedochází (implicitně koeficient = 1).

Násobení koeficientem se aplikuje až na nasčítané částky (…) za skupiny dat s jinak stejnými ostatními položkami (účty, střediska, …). Koeficient je evidován na 6 desetinných míst a výsledná částka (…) je matematicky zaokrouhlena na 2 desetinná místa.

Popis naplnění položky va1_md

Zde se zapisuje, jakým způsobem je naplňována volitelná výstupní položka va1_md. Možnosti zápisu jsou veliké a jsou popsány v kapitole 4.

Obdobně toto poznámka platí pro následující položky

Popis naplnění položky va2_md

Popis naplnění položky va3_md

Popis naplnění položky va1_da

Popis naplnění položky va2_da

Popis naplnění položky va3_da

Popis naplnění položky va4

Popis naplnění položky va5

Popis naplnění položky va6

Popis naplnění položky va7

Popis naplnění položky va8

Popis naplnění položky va9

2.2     Účetní data

Následující položky jsou obsaženy v záznamech vytvořených programem obecného exportu do účetnictví. Záznamy jsou tvořeny sadou klíčových položek a dále pak součtem hodnotových položek (částky, hodiny, směny, dny)

Správní jednotka

Správní oddíl

Číslo souvztažnosti

Vazební prvek do evidence souvztažností

Pořadové číslo

Jedná se o číslo řádky v rámci souvztažnosti

Složka mzdy (SLM)

Číslo složky mzdy

Zúčtovací období

Typ výplatního termínu

Syntetický účet MD

Syntetický účet na straně Má dáti. Převádí se z popisu řádky souvztažnosti

Analytický účet MD

Analytický účet na straně Má dáti. Převádí se z popisu řádky souvztažnosti

Syntetický účet DAL

Syntetický účet na straně Dal. Převádí se z popisu řádky souvztažnosti

Analytický účet DAL

Analytický účet na straně Dal. Převádí se z popisu řádky souvztažnosti

Osobní číslo PV

Položka je naplňována podle hodnoty konfigurace souvztažnosti ucto_osc

Osobní číslo osoby

Položka je naplňována podle hodnoty konfigurace souvztažnosti ucto_osc

Koeficient

Převádí se z popisu řádky souvztažnosti

Následující skupina údajů čerpá z výsledků provedené měsíční uzávěrky. Obsahuje hodnoty položek o bankovních převodech a bankovních cestách:

Jako příjemce je zde uveden příjemce pro převodní příkazy, tj. účet hromadné úhrady pro hromadné úhrady a koncový individuální účet pro individuální úhradu

Kód zasílání

Kód zasílání pro rozesílání bankovních převodních příkazů

Odesilatel - předčíslí

Odesilatel – číslo účtu

Odesilatel – IBAN

Příjemce - předčíslí

Příjemce – číslo účtu

Příjemce – směrový kód banky

Příjemce – IBAN

Příjemce – BIC (SWIFT) kód banky

Příjemce – variabilní symbol

Příjemce – konstantní symbol

Příjemce – specifický symbol

Příjemce - zpráva

Další skupinou údajů jsou volitelné položky. Ty jsou naplněny podle popisů naplnění položek z jednotlivých řádek účetních souvztažností

Položka va1_md

Položka va2_md

Položka va3_md

Položka va1_da

Položka va2_da

Položka va3_da

Položka va4

Položka va5

Položka va6

Položka va7

Položka va8

Položka va9

A na závěr jsou zde součtové položky pro vlastní hodnotový obsah dat pro účetnictví. Sumy těchto položek jsou počítány ze vstupních vypočtených dat za stejné hodnoty výše uvedených položek správní jednotku, správní oddíl, číslo souvztažnosti, řádek, SLM, osč, … , va9

Částka

Hodiny

Směny

Kalendářní dny

3       Standardní řešení okruhu „Uct“

V následující tabulce je uveden seznam objektů zařazených do okruhu Uct. V prvním sloupci je kód objektu, ve druhém označení druhu objektu (F = formulář, P = proces, E = export, S = sestava). Třetí sloupec popisuje obsah objektu

Tučným písmem jsou označeny již řešené a zdokumentované objekty

 

Uct01

F

Účetní souvztažnosti

Uct02

P

Obecný export do účetnictví

Uct03

E

Export z účetní tabulky

Uct04

S

Rekapitulace dat pro účetnictví

Uct05

S

Opis účetních souvztažností

Uct06

E

Export účetních souvztažností

Uct07

E

Export účetní rekapitulace

Uct08

F

Přehled účetních rezerv

Uct09

S

Rekapitulace obratů na účtech MD a DAL

Uct72f

E

Převod do účetnictví MUZO

 

3.1     Uct01 - Účetní souvztažnosti

Individuální formulář o účetních souvztažnostech

Navigace: Seznam evidovaných účetních souvztažností

Formulář umožňuje práci s daty souvztažností.

Vlastní data formuláře jsou organizována v záložkách

Záložka „Souvztažnost“

Obsluha: Popis souvztažnosti, její základní atributy společné pro všechny řádky souvztažnosti.

Na této záložce lze zadat novou souvztažnost nebo editovat již zadanou.

Data záložky jsou rozdělena do dvou částí

V horní části jsou společné popisné položky souvztažnosti.

Číslo souvztažnosti

Název souvztažnosti

Skupina - započitatelnost

Typ tvorby rezervy

SLM pro vytvářenou rezervu

Účtování s osobním číslem

Platnost odPlatnost do

Platnost k ref. datumu

V dolní části „Započtené SLM“ se zobrazuje seznam SLM zařazených na souvztažnost. Jedná se o stejná data, která jsou obsažena v číselníku obecné započitatelnosti

SLM – od

SLM - do

Druh doby od

Druh doby do

Způsob započítávání částek

Způsob započítávání hodin

Způsob započítávání směn

 

Záložka „Detaily“

Obsluha: V horní části výběr z řádků evidovaných pro souvztažnost; v dolní části položky zvoleného řádku.

Položky:

Číslo souvztažnosti

Pořadové číslo v souvztažnosti

Zdroj dat a účtování

Podmínka

Syntetický účet MD

Analytický účet MD

Syntetický účet DAL

Analytický účet DAL

Koeficient

Zaokrouhlení částky

Základ pro zaokrouhlení částky

Popis naplnění položky va1_md

Popis naplnění položky va2_md

Popis naplnění položky va3_md

Popis naplnění položky va1_da

Popis naplnění položky va2_da

Popis naplnění položky va3_da

Popis naplnění položky va_4

Popis naplnění položky va_5

Popis naplnění položky va_6

Popis naplnění položky va_7

Popis naplnění položky va_8

Popis naplnění položky va_9

 

Kontextové sestavy a procesy

Uct02 - Obecný export do účetnictví

Uct03 - Export do účetnictví

Uct04 - Data pro účetnictví

 

3.2     Uct02 - Obecný export do účetnictví

Formulář slouží pro spouštění procesu obecného exportu do účetnictví

 

Navigace: Správní oddíl, zúčtovací období, výplatní termín

Vlastní data formuláře jsou organizována v záložkách

Záložka „Exportuj“

Obsluha: Záložka obsahuje detailní popis navigovaného správního oddílu a zúčtovacího období. Tento popis však není editovatelný (viz Vyp02).

Hlavním prvkem záložky je tlačítko, kterým se spouští vlastní program obecného exportu do účetnictví

Položky:

Oracle hints – nastavení optimalizace běhu exportu do účetnictví. V závislosti na nastavení DB je možné použít některou z přednastavených možností.

Tlačítka: „Proveď export do účetnictví

Poznámka: akce může být dočasně nastavena na podrobnější výpisy do protokolu – viz EGJE_Provdoc / Příloha L. – více hlášek v některých protokolech.

Záložka „Hromadné akce“

Tlačítko "Proveď export do účetnictví pro SO, kde není dosud proveden."

Výběr SO kde export neproběhl.

Provedení exportu za tyto SO.

Tlačítko " Zruš export do účetnictví pro SO, kde je již proveden."

Výběr SO kde export již proběhl.

Zrušení exportu za tyto SO.

 

Záložka „Vyexportovaná data“

Obsluha: Záložka zobrazuje ve formátu hromadného formuláře účetní data vytvořená programem obecného exportu do účetnictví. Slouží pro prohlížení zúčtovaných dat, nikoliv k opravám a zadávání, proto je záložka needitovatelná.

Položky: x

Číslo souvztažnosti

Pořadové číslo

Syntetický účet MD

Analytický účet MD

Syntetický účet DAL

Analytický účet DAL

Složka mzdy (SLM)

Částka

Kód měny

Položka va1_md

Položka va1_da

Osobní číslo PV

Osobní číslo osoby

Hodiny

Směny

Kalendářní dny

Koeficient

Kód zasílání

Odesilatel - předčíslí

Odesilatel – číslo účtu

Odesilatel - IBAN

Příjemce - předčíslí

Příjemce – číslo účtu

Příjemce – směrový kód banky

Příjemce - IBAN

Příjemce – BIC (SWIFT) kód banky

Příjemce – variabilní symbol

Příjemce – konstantní symbol

Příjemce – specifický symbol

Příjemce - zpráva

Položka va2_md

Položka va3_md

Položka va2_da

Položka va3_da

Položka va4

Položka va5

Položka va6

Položka va7

Položka va8

Položka va9

 

Záložka „Rezervy“

Zobrazení vygenerovaných rezerv.

Záložka „Protokoly“

Zobrazení protokolů z provedených exportů do účetnictví.

 

3.3     Uct03 - Export z účetní tabulky

Export dat nachystaných obecným exportem do účetnictví.

Pomocí tohoto exportu získáte v univerzálním tvaru (záznam na řádku, položky oddělené středníkem) všechna přístupná data nachystaná pro speciální export do účetnictví podle vašeho účetního systému.

Sestava je určena pro uživatele s přístupovými právy na celý správní oddíl, případně celou správní jednotku. Nehlídá přístupová práva k jednotlivým PV.

3.4     Uct04 - Data pro účetnictví

Sestava slouží pro základní kontrolu dat účetní dávky a současně jako protokol o datech pro účetnictví předávaný finanční účtárně

Uživatel si může zvolit, zda chce sestavu pouze se součty za SLM či nikoliv. K tomu zadává příslušný vstupní parametr.

Rovněž pomocí vstupních parametrů Nepovinný výčet typů výplatních termínu a Nepovinný výčet souvztažností je možné dále upřesnit podmínky pro výběr dat, která mají být výstupem sestavy.

Sestava je určena pro uživatele s přístupovými právy na celý správní oddíl, případně celou správní jednotku. Nehlídá přístupová práva k jednotlivým PV.

 

Do sestavy byl přidán sloupec měna, protože daná SLM může být pro i pro zaměstnance toho samého správního oddílu vedena ve více měnách.

 

3.5     Uct05 - Opis účetních souvztažností

Sestava zobrazuje evidované účetní souvztažnosti a všechny jejich atributy (podmínky, kódy středisek, složky mezd, druhy dob).

3.6     Uct06 - Export účetních souvztažností

Komplexní export nastavení účetních souvztažností včetně složek mezd a druhů dob nakonfigurovaných pomocí započitatelnosti UCTO.

3.7     Uct07 – Export účetní rekapitulace

Export dat nachystaných obecným exportem do účetnictví. Neexportují se detailní data, ale součty bez identifikace bankovních účtů. Pomocí tohoto exportu získáte součty za SLM, účty  MD/DAL, nakonfigurované položky va1-va9 nachystané obecným exportem do účetnictví (Uct02). Volitelně se exportují čísla a název SLM a další volbou lze ovlivnit exportování osobního čísla. Exportuje se ve formátu Excel.

3.8     Uct08 – Přehled účetních rezerv

Přehled rezerv pro účetnictví vytvořených při exportu do účetnictví v Uct02. Zde je umožněno data korigovat vytvořením nových, ručních záznamů.

Uživatel si vybírá období a správní oddíl z navigačního seznamu a dále pak typ rezervy (v horní části formuláře). Ve spodní části pak může

-   Sledovat automaticky vygenerované záznamy rezerv (needitovatelné, ruční vstup = 0)

-   Zadat korekční záznamy. Ty jsou odlišeny na záznamy vzniklé

o před automatickou tvorbou rezerv (např. importované před prováděním tvorby rezerv v EGJE na Uct02; ručně = 1),

o po automatické tvorbě rezerv (jako korekční záznamy; ručně = 2).

Ručně zadané záznamy (nevzniklé automaticky) jsou zachovány i při opakovaném spuštění tvorby rezerv na Uct02.

3.9     Uct09 – Rekapitulace obratů na účtech MD a DAL

Sestava je určena pro základní rychlou kontrolu dat účetní dávky. Poskytuje informaci o sumě částek, které byly zaúčtovány na jednotlivé účty do účetnictví za vybraný (vybrané) SO a zvolené období. A to samostatně jak za účty strany MD, tak za účty strany DAL.

Uživatel si může zvolit, zda chce sestavu pouze se součty za jednotlivé účty, či s detaily za účty a souvztažnosti. K tomu zadává příslušný vstupní parametr.

Rovněž pomocí vstupních parametrů Nepovinný výčet typů výplatních termínu a Nepovinný výčet souvztažností je možné dále upřesnit podmínky pro výběr dat, která mají být výstupem sestavy.

Sestava je určena pro uživatele s přístupovými právy na celý správní oddíl, případně celou správní jednotku. Nehlídá přístupová práva k jednotlivým PV.

 

3.10 Uct72f – Převod do účetnictví MUZO

Speciální převod do účetnictví MUZO používaného na vysokých školách ČR.

 

4       Technologické poznámky a postupy pro uživatele

4.1     Základní principy práce s exportem do účetnictví

Pro splnění cíle tohoto okruhu řešení jsou nutné činnosti:

-        nastavení konfigurace na formuláři Uct01, případně na formuláři Slm02

-        spuštění vlastního obecného exportu na formuláři Uct02 

-        konkrétní export do účetnictví vašeho speciálního účetnictví se provádí způsobem určeným při implementaci systému – není zde popisován

Dále je umožněno provádět

-        standardní export do textového formátu Uct03

-        opis zúčtovaných dat ve formě sestavy Uct04

4.2     Nastavení konfigurace

Na formuláři Slm02 je pro převod složek mezd do účetnictví nutno založit číselník obecné započitatelnosti UCTO. Tento číselník obsahuje jako skupiny stejně označené účetní souvztažnosti.

Na formuláři Uct01 se definují a udržují data a jednotlivých souvztažnostech. Pro práci se vždy vybírá jedna souvztažnost z navigačního seznamu v pravé části monitoru.

4.2.1    Nastavení parametrů souvztažnosti jako celku

Pro založení nové souvztažnosti musí být „kurzor“ / myš v horní části záložky „Souvztažnost“; pak pomocí tlačítka „Nový“ lze zadat zcela novou souvztažnost.

Každá souvztažnost má své jednoznačné číslo a to včetně těch, které jsou již datumově označeny jako neplatné.

Na záložce „Souvztažnost“ se zadává konfigurace společná pro celou souvztažnost, tj. pro všechny její řádky. Jedná se zvláště o položky účtování s osobním číslem.

4.2.1.1    Účtování s osobním číslem

Pro účely účtování v některých speciálních situacích je vhodné do účetnictví převádět i označení osoby ze vstupní SLM. Jedná se například o srážky typu manka, kde se sleduje stav zaplacení přímo v účetnictví. Okruh řešení „Uct“ nabízí možnost konfigurovatelného převádění osobního čísla pro každou souvztažnost.

Náš systém označuje zaměstnance či lépe PV (personální či právní vztah) položkou osobní číslo PV (oscpv). Jedná se o znakový řetězec, který je používán podle potřeb a zvyklostí každého uživatele. Jako jeden z doporučených tvarů oscpv je tvar OOOOO.PP, kde PP je označením PV (personálního vztahu) osoby OOOOO. Pro tento způsob tvorby oscpv umožňujeme převádět do účetnictví jak OOOOO.PP tak pouze OOOOO. V následujícím číselníku se jedná o osobní číslo před tečkou (OOOOO) a celé osobní číslo (OOOOO.PP).

Osobní číslo je možno převádět buď do speciální položky (oscpv) nebo do analytického účtu na straně DAL.

Způsob účtování s osobním číslem je řízen hodnotou položky „účtování s osobním číslem“, která má hodnoty podle řešitelského číselníku (ucto_osc):

0             účtování bez osobního čísla

1             účtování s osobním číslem, které se převádí do samostatné položky

2             účtování s osobním číslem, které se převádí analytického účtu stranu MD

3             účtování s osobním číslem před tečkou, které se převádí do samostatné položky

4             účtování s osobním číslem před tečkou, které se převádí analytického účtu stranu MD

4.2.1.2    Variantnost zápisu

Je nutno si uvědomit, že výstup do účetnictví obsahuje součty částek, hodin, směn a dnů pro společné hodnoty ostatních zapisovaných položek. Výstup do účetnictví tak podle nastavení konfigurační položky účtování s osobním číslem může obsahovat diametrálně rozdílní počet záznamů. Pro každou kombinaci čísel účtů MD/DAL, dalších položek a zejména volitelných položek tak vzniká podle zadání parametrů:

-        účtování bez osobního čísla .. vzniká tolik záznamů, kolik různých SLM obsahují vstupní data této souvztažnosti

-        účtování s osobním číslem .. vzniká tolik záznamů, kolik různých SLM obsahují vstupní data této souvztažnosti vynásobeno počtem různých hodnot oscpv, které obsahují vstupní data složek mezd této souvztažnosti

Zvažte proto řádně nastavení konfigurace souvztažnosti.

4.2.1.3    Zařazení SLM na souvztažnost

Seznam složek mezd je společný souvztažnosti jako celku, tedy pro všechny řádky souvztažnosti. Zadává se na formuláři Slm02. Každý řádek zde zadávané tabulky obsahuje rozsah čísel SLM a druhů dob, které jsou určeny pro souvztažnost. Obsahuje rovněž i způsob zápočtu pro částku, hodiny, směny (ten je použit i pro kalendářní dny) z jednotlivých SLM. Způsob zápočtu má hodnoty

0          nezapočítává se

+1        započítává se kladně (přičítá se do celkového součtu)

-1         započítává se záporně (odčítá se od celkového součtu)

4.2.2    Nastavení parametrů řádků souvztažnosti

Každá souvztažnost může mít více řádků. Zadávání řádků a jejich parametrů se provádí na formuláři Uct01 a to na záložce „Detaily“.

Každý řádek souvztažnosti má v rámci této souvztažnosti jednoznačné pořadové číslo.

K čemu se používá více řádků jedné souvztažnosti ? Například

-        pro různé účtování podle zadané podmínky

o   jinak THP

o   jinak ostatní

-        pro počítané záznamy

o   jeden záznam pro základnu

o   druhý záznam pro počítanou položku – např. DPH pomocí koeficientu

4.2.2.1    Podmínka

Cílem podmínky je určit, pro jaká vstupní data se má řádek souvztažnosti použít. Zapisuje se ve formátu SQL dotazu (část WHERE podmínka) a jeho výsledkem musí být logická hodnota Ano (true, pravda) nebo Ne (false, nepravda). Podmínka může obsahovat položky uvedené v příloze A plus navíc níže uvedené speciální funkce struSLM, struPV, struOSO (ale bez možnosti vyhodnocení hierarchického kódu, tedy nelze zapsat struSLM(1H) ). Pozor však tyto speciální funkce mají jako výsledek řetězec, takže hodnota by měla být uzavřena do apostrofů, jinak hrozí problém při nenumerických hodnotách, které funkce vrací (např. jestliže nenajde požadovaný prvek struktury N/A). Příklad: struSLM(11) = '1'.

Není cílem této dokumentace popisovat tvar zadávání SQL dotazu. Proto pouze pro ilustraci několik příkladů:

·       druh_pv = 1 .. položka druh_pv má hodnotu 1

·       druh_pv in (1,4,6) .. položka druh_pv má jednu z uvedených hodnot 1, 4, 6

·       cia > 1101 .. číslo IA větší než 1101

·       cia between 1101 and 1199 .. číslo IA mezi 1101 a 1199

·       cia = 4412 and druh_pv = 4 .. obě podmínky zároveň

·       cia <> 1102 or druh_pv = 1 .. alespoň jedna z podmínek

·       cia = 1101 and (druh_pv = 4 or  cia = 2131) kombinace se závorkami

Podmínky položek uložených v XML formátu je zapotřebí zapisovat ve zvláštním formátu – kontaktujte hotline.

Pozor na podmínku obsahující podřetězec, tedy část vstupního řetězce. Protože evidovaná podmínka se vkládá do SQL dotazu, tak je při jejím zápisu nutné znát o jakou databázi se jedná. Každá z nich má totiž jiný příkaz pro podřetězec; pro

Oracle … substr ( , ,)

MS SQL … substring( , , )

Společný zápis, který funguje pro oba typy databází je { fn substring( , ,) }.

 

Pozn. existence podmínky a způsob jejího zápisu může mít klíčový podíl na tom, jak rychle/pomalu proces proběhne.

Např. na MS SQL bývá výhodnější místo

struSLM(20) in ('02','06','07','09','10')

zapsat

',02,06,07,09,10,' like '%,'+struSLM(20)+',%'

4.2.2.2    Koeficient

Koeficient umožňuje modifikovat výstupní součtové hodnoty. Pomocí zadaného koeficientu se totiž násobí výsledné sumy částek, hodin, směn a dnů.

Tento aparát lze použít pro generování jiných než součtových hodnot, například pro DPH

Pokud není koeficient zadán, násobení se neprovádí.

4.2.2.3    Popis naplnění volitelných položek va1_md až va9

Výsledný účetní záznam obsahuje řadu volitelných položek. Z toho jsou určeny

tři pro stranu MD

tři pro stranu DAL

šest pro ostatní použití

Každý řádek účetní souvztažnosti (který v podstatě představuje definici výstupního záznamu) obsahuje popis naplnění jedné z těchto 12 volitelných položek (viz položky „Popis naplnění položky va1_md“ až „Popis naplnění položky va9“)

Popis obsahuje definici výrazu, který se vyhodnotí s každým načteným vstupem a jeho hodnota se zapíše do příslušné výstupní položky. Je ve tvaru Java Expressions Library (JEL – viz dále).

Pokud není pro volitelnou položku zadán definující výraz, zůstává tato položka na výstupu prázdná.

Definující výraz může obsahovat

·       položky uvedené v příloze

·       speciální funkce struSLM, struPV, struOSO

·       kombinaci položek a funkcí podle normy JEL

Upozornění: Z informací o bankovním spojení pro převodní příkazy se do výstupních záznamů převádí informace o bankovním příjemci, tj.:

·       pro hromadnou úhradu se jedná o hromadného příjemce

·       pro individuální úhradu se pak jedná o koncového individuálního příjemce

 

Položky ze zúčtovaných dat (např. jméno, příjmení, doklad, číslo jednací, číslo dávky …) je možno přenést do účetnictví (Uct02) tak, že se v konfiguraci účetnictví (Uct01) zapíše nová hodnota položky do některé z volitelných položek va*** pomocí zápisu viz kapitola 5 příloha A.

Položky je možno přenášet ze mzdových dat i z dat cestovních příkazů.

 

4.2.2.3.1            Speciální funkce pro definici volitelných položek

Jedná se o funkce, jejichž hodnotou jsou kódy zadaného typu obecné struktury. Tímto způsobem lze získat například nákladové středisko, organizační středisko, kategorii či další uživatelem definovanou strukturu, která je zapisovaná do mzdového archivu.

K dispozici jsou funkce:

struSLM(<typ struktury>) … která vrací strukturu zadaného typu z vypočtené vstupních SLM

struPV(<typ struktury>) …    která vrací strukturu zadaného typu podle hodnot evidovaných na PV

struOSO(<typ struktury>) … která vrací strukturu zadaného typu podle hodnot evidovaných osobě, tj. na kmenovém PV

(lze rovněž psát vše malými písmeny struslm, strupv, struso).

Pokud hodnota struktury není k dispozici, výsledkem je „N/A“. Proto pokud použijete speciální funkci do podmínky, hodnotu dejte do apostrofů (např. struSLM(5) in ('01', '02', '03', '04', '05'), případně substr (struSLM(5),1,2) in ('01', '02', '03', …)).

Do volitelných položek lze tedy současně zařadit nákladové i organizační středisko, k tomu třeba kategorii a číslo výplatního místa.

Od verze e201305 jsou k dispozici další speciální funkce pro doplnění „prefixů“ SJ či SO, tedy vzniká možnost doplnit určitou konstantu v závislosti na SO nebo SJ. Tyto konstanty jsou evidovány na formulářích Adm22 (prefix SJ) či Adm23 (prefix SO) a do volitelných výstupních výrazů je zapisujeme pomocí funkcí:

prefixSO()  vrací řetězec zadaný uživatelem pro SO jako prefix SO pro účetnictví

prefixSJ()   vrací řetězec zadaný uživatelem pro SJ jako prefix SJ pro účetnictví

Od verze e201409 je možno při definici volitelných položek (nikoliv pro podmínku) použít nikoliv kód struktury, ale jeho hierarchickou podobu. Pro tento účel stačí za <typ struktury> napsat písmeno „h“, případně „H“. Tedy struSLM(2) vrací kód (uživatelský), kdežto struSLM(2H) vrací hierarchický kód. Obě hodnoty jsou omezeny na 30 znaků. Hierarchický kód není zprovozněn pro data se zdroji 6=Pojištění organizace na SLM.

4.2.2.3.2            Výrazy podle JEL

Obdobně jako u SQL výrazu zde neuvedeme podrobný popis syntaxe, ale pouze několik příkladů:

·        Abcd = konstanta

·        14 = číselná konstanta (ořeže vedoucí nuly)

·        ‘000‘ = znaková konstanta (zachová všechny znaky)

·        75,68 = konstanta

·        cia  = číslo IA vstupních dat

·        struSLM(1) = kód střediska v nákladové struktuře (typ struktury =1)

·        hodiny / 100

·        (cia > 4000 ? osc() : oscpv) = pro vstupy s IA nad 4000 hodnota položky osc (oscpv před tečkou), jinak hodnota položky oscpv

·        struOSO(2).substring(0,2) = první dva znaky z organizační struktury pro osobu

·        cia – 1 = číslo IA snížené o 1

·        slm+auda = číslo SLM a poté bez mezery analytický účet strany DAL

·        "1" + struSLM(1)  … znak "1" a hned za ním kód střediska v nákladové struktuře

 

4.3     Ošetření chyb

Při exportu do účetnictví jsou ošetřeny případné chyby tak, že jsou nahlášeny a zapisovány do protokolu, ale proces exportu dat pokračuje dále. Chyby jsou většinou způsobeny nesprávným nastavením parametrů exportu v popisu účetních souvztažností (Uct01).

4.4     Globální konfigurace

Některé účetní systémy nepřijímají záporné částky. Proto i obecný export do účetnictví umožňuje řešit situaci, kdy výsledná částka (pouze částka bez ohledu na hodiny, směny a dny) je záporná.

V obecných konfiguračních parametrech máme totiž parametr „Otáčet zápory do účetnictví “, podle jehož hodnoty se v případě záporné částky otáčí znaménko částky a současně se převrací účty a určité volitelné položky ze strany MD na stranu DAL.

Tento parametr je dostupný na úrovni organizace, nebo pro případy, kdy jednotlivé správní jednotky mají vlastní (z celkového pohledu organizace různé) pravidla pro převod záporných částek do účetnictví, je tento parametr k dispozici i na úrovni správní jednotky. Nastavení parametru  Otáčet zápory do účetnictví na úrovni správní jednotky má při exportu dat za tuto správní jednotku přednost před nastavením téhož parametru na úrovni organizace.

 Parametr má hodnoty:

0             ne

1             ano (účty a položky 1)

2             ano (účty a položky 1,2)

3             ano (účty a položky 1,2,3)

 

Pokud tedy chcete otáčet účetní strany, volte vhodnou kombinaci parametru „Záporné částky do účetnictví“ a obsahu volitelných položek va1 až va3 [md / da].

5       Příloha A

Následující tabulka obsahuje seznam položek pro zadávání podmínek a výrazů

 

Položka

Identifikátor pro zápis položky

Formát

Podmínka

Výraz

Kód období

kod_obd

S

A

A

Typ výplatního termínu

typ_vt

N

A

A

Číslo správního oddílu

cso

N

A

A

Číslo správní jednotky

csj

N

A

A

Interní algoritmus

cia

N

A

A

Složka mzdy

slm

N

A

A

Kód cestovního příkazu

cislo_cp

S

A

A

Částka

castka_enc

ND

A

N

Částka v cizí měně

castka_cizi

ND

A

N

Kód měny

kod_meny

S

A

N

Hodiny

hodiny

ND

A

N

Směny

smeny

ND

A

N

Směny čerpání dovolené

smeny_cerp_dovol

ND

A

N

Kalendářní dny

dny_kal

ND

A

N

Datum od

datum_do

S

A

N

Datum do

datum_od

S

A

N

Druh doby

druh_doby

N

A

N

Typ doby

typ_doby

N

A

N

Původ SLM

puvod_slm

N

A

N

Doklad (číslo dokladu) *2)

doklad

XS

A

A

Číslo prvotního dokladu *3)

doklad_uct

XS

A

A

DIČ prvotního dokladu *3)

dic_uct

XS

A

A

Číslo dávky

c_davky

N

A

N

Číslo zdr.pojišťovny

c_zdrp

N

A

N

Druh_PV

druh_pv

N

A

N

Druh příjemce bank.příkazu

druh_prij

N

A

N

Forma doprovodného seznamu bank.příkazu

forma_dsezn

N

A

N

Kód zasílání bank.příkazu

kod_zas

N

A

A

Název příjemce

nazev

S

A

A

Způsob úhrady bank.příkazu

zp_uhrady

N

A

A

Místo odesilatele bank.příkazu

o_misto

XS

A

N

Název odesilatele

o_nazev

XSS

A

N

Předčíslí odesilatele

o_predcisli

XN

A

A

Číslo účtu odesilatele

o_c_uctu

XS

A

A

Banka odesilatele

o_sm_kod

XS

A

A

IBAN

o_iban

XS

A

A

BIC

o_bic

XS

A

A

Předčíslí bank.příjemce

p_predcisli

XN

A

A

Číslo účtu bank.příjemce

p_c_uctu

XS

A

A

Banka bank.příjemce

p_sm_kod

XS

A

A

IBAN

p_iban

XS

A

A

BIC

p_bic

XS

A

A

Variabilní symbol

p_vs

XS

A

A

Konstantní symbol

p_ks

XS

A

A

Specifický symbol

p_ss

XS

A

A

Zpráva pro příjemce

p_zprava

XS

A

A

IČO příjemce

Ico

N

A

A

Osobní číslo PV

oscpv

S

A

A

Osobní číslo před tečkou

osc()

S

N

A

Příjmení zaměstnance

prijmeni

S

A

A

Jméno zaměstnance

jmeno

S

A

A

Číslo jednací

c_jedn

XS

A

A

Rozhodnutí vydal

vydal

XS

A

A

Kód státu úseku pracovní cesty *1)

stat_cep

XN

A

A

Kód daně nákladu pracovní cesty *1)

kod_dane_cep

XS

A

A

*1) od e201509

*2) od e201601. Pro zdroje účtování z cestovních příkazů se doklad plní číslem cestovního příkazu, pro mzdové zdroje pak zadaným číslem vstupního dokladu

*3) od 201611: Pro zdroje účtování z cestovních příkazů (Cep01 / Zaúčtování) se plní zadanou položkou doklad a DIČ, jinak zůstává prázdné.

 

Formát: S=  string, řetězec; N = číslo bez desetinné části; ND = číslo s desetinami (2 des.místa),
XS = xml položka získaná pomocí funkce dbo.ce_xml_val1

XN = xml položka získaná pomocí funkce dbo.ce_xml_nval1

 

 

Pokyn pro nastavení účetnictví od verze e201009

Před verzí e201009 se při nastavení účetnictví na formuláři Uct01 používaly k odlišení položek tzv. kvalifikátory. Ty bylo nutno používat v případě, že položka byla obsažena ve více databázových tabulkách. Např. podmínka na číslo složky mzdy 51 se zapisovala jako výraz

            cemvypdet.slm=51.

Ve verzi e201009 jsme změnili způsob přesného označování položek a kvalifikátory se už nesmí používat. V uvedeném případě stačí napsat pouze „slm“ a tím je položka přesně identifikována. Výše uvedená podmínka na číslo složky mzdy 51 se nově zapisuje jako

            slm=51.

Existuje však několik položek, jejichž interpretace z databáze vyžaduje speciální funkce a tím i speciální zápis v případě, že je potřebujete zadat v podmínce nebo v cílovém výrazu. Např. pro zápis podmínky na směrový kód banky příjemce (p_sm_kod) s hodnotou 0300 se použije výraz

            dbo.ce_xml_val1(ucty_xml, 'cemprikazy.ucty_xml', 'p_sm_kod') = '0300'.

Takovýto zápis je zapotřebí použít pro položky ve výše uvedené tabulce s formátem XS (výsledkem je znakový řetězec) nebo XN (výsledkem je číslo).

 

6       Příloha B – Rezervy

Vytváření rezervy je přídavná funkčnost zadávaná pomocí dvou položek na Uct01.

Jde o

Typ tvorby rezervy

SLM pro vytvářenou rezervu

Většinou je algoritmus vázaný na konkrétního zákazníka.

Typy generování rezervy:

1 - Poj. odpovědnosti

2 - Dovolená podle Colas SK

3 - Roční prémie podle Colas SK

4 - Svátky podle Colas SK

5 - Dovolená podle Securitas CZ

 

Rezerva jednak generuje data do speciálních tabulek a pak pod SLM pro vytvářenou rezervu částky tyto rezervy zpracovává a výsledek zapisuje do standardního účetního výstupu, kam zapisují také všechny standardní souvztažnosti (cemucto, pohled Uct02 / Vyexportovaná data).

Zpracování je analogické (tedy dle Uct01), pouze jako vstup neslouží zúčtované mzdy ale právě vytvořené rezervy (Uct02/Rezervy).

Speciální tabulky:

cemrez – rezervy - pohled Uct02 / Rezervy

cemrezstr – struktury pro řádek rezerv

cemrezscr – rezervy na dovolenou Securitas CZ

Důležitým prvkem rezerv je rozložení na struktury, podobně, jak je tomu i ve výstupu do účetnictví.

 

Uct01 se definuje, že souvztažnost má rezervu tvořit.

Uct02 je základní pohled na rezervy (záložka Rezervy).

Uct08 je specializovaný formulář, kde se dá i rezervy ručně korigovat.

 

Poznámka: akce může být dočasně nastavena na podrobnější výpisy do protokolu – viz EGJE_Provdoc / Příloha L. – více hlášek v některých protokolech.

 

6.1     Typ tvorby rezervy 1 - Poj. odpovědnosti

Poměrně obecný CZ algoritmus postihující čtvrtletní generování pojištění odpovědnosti (IA 3091).

V prvních dvou měsících je generována rezerva a v závěrečném měsíci se zpracovávají a vyrovnávají tyto již vytvořené rezervy.

Do zpracování těchto rezerv vstupují PV, které musí být aktivní alespoň jeden den mezi 1.1. a koncem zúčtovacího období.

Základem pro tvorbu rezerv jsou vyměřovací základny pro SZ. Procento je z Adm22 / K.P./ Promile zák. pojištění odpovědnosti, stejné je použito u vlastního generování IA 3091 měsíční (čtvrtletní) uzávěrkou.

Příklad pohledu na data rezervy na pojištění odpovědnosti:

                           rezerva     skutečný náklad     fiktivní měsíční náklad

        leden            50.000                               0                              50.000           

        únor             48.600                               0                              48.600           

        březen        -98.600                   149.200                              50.600

        duben          49.100                               0                                9.100           

 

rezerva = vypočtená rezerva

skutečný náklad = částka vypočtená v měsíční uzávěrce mezd

fiktivní měsíční náklad = rozpočteno na měsíce, takto by to mohlo účetnictví zpracovávat.

 

6.2     Typ tvorby rezervy 2 – Dovolená Colas SK

Do zpracování těchto rezerv vstupují PV, které musí být aktivní alespoň jeden den mezi 1.1. a koncem zúčtovacího období, které mají záznam o dovolené (Dov01) a průměr pro náhrady (Pru01) pro zúčtované období.

Z ročního nároku v týdnech a průměrného počtu dní v týdnu (Opv01) se spočten roční nárok ve dnech. Ten se vynásobí hodnotou Týdenní sjednaný úvazek / průměrný počet dní a vynásobením hodinovým průměrným výdělkem se vypočte roční částka. Ta se vydělí 12 a získáme průměrnou finanční hodnotu na jeden měsíc.

SLM se získá z konfigurace Adm21 / Evid. členění řádné dovolené z běžného roku jako SLM. Neboť pouze tímto dělením lze oddělit čerpání nároku z minulého roku od běžného.

Pokud tato SLM není vyplněna, rezerva se nevytváří ani nevyrovnává.

Podíváme se, kolik dovolené v měsíci čerpal. Když více než je ten dvanáctinový nárok, tak se generuje záporná rezerva. Když méně, tak kladná.

V prosinci a v měsíci ukončení PV je třeba rezervy a čerpání dovolené BR vyrovnat.

Do účetnictví (Uct02/Vygenerovaná data) je generována SLM, která je uvedena na Uct01/ SLM pro vytvářenou rezervu.

Navýšení o pojištění se nakonfiguruje až při exportu do účetnictví pomocí druhého řádku a koeficientu.

Pozn.: částka se koriguje započtením ručně zadané rezervy na Uct08.

6.3     Typ tvorby rezervy 3 – Roční prémie Colas SK

Do zpracování těchto rezerv vstupují PV, které musí být aktivní alespoň jeden den mezi 1.1. a koncem zúčtovacího období, které mají záznam o dovolené (Dov01) a průměr pro náhrady (Pru01) pro zúčtované období.

Částka rezervy = průměrný hodinový výdělek * týdenní úvazek sjednaný

* prům. počet týdnů měsíčně / 12

Zaokrouhluje se na €centy.

Takto určená částka se snižuje o již vyplacené roční prémie.

Ty zjistíme součtem částek za SLM podle započitatelnosti přiřazené na Uct01 (cecuso1.zapskslm) a to včetně použití toho, zdali se ve skupině částka započítává (Slm02/ Zařazení SLM / Zap.částka).

Pro prémiování se používá procento Adm23/K.P./ Procento pro roční prémie Colas SK.

V měsíci ukončení PV je třeba rezervy a čerpání za aktuální kalendářní rok vyrovnat. Podobně v únoru aktuálního roku je potřeba vyrovnat rezervy a čerpání za předchozí kalendářní rok.

Do účetnictví (Uct02/Vygenerovaná data) je generována SLM, která je uvedena na Uct01/ SLM pro vytvářenou rezervu.

Navýšení o pojištění se nakonfiguruje až při exportu do účetnictví pomocí druhého řádku a koeficientu.

Pozn.: částka se koriguje započtením ručně zadané rezervy na Uct08.

 

6.4     Typ tvorby rezervy 4 – Svátky Colas SK

Do zpracování těchto rezerv vstupují PV, které musí být aktivní alespoň jeden den mezi 1.1. a koncem zúčtovacího období, které mají záznam o dovolené (Dov01) a průměr pro náhrady (Pru01) pro zúčtované období.

U této rezervy však PV musí mít strukturu 5 (Kategorie) s hodnotou „1“ nebo „5“.

Nejprve se zjistí počet svátků v roce, které připadají na pondělí až pátek a z něj s spočte 1/12.

Částka se počítá z Opv01/Průměrná délka směny  * hodinový průměr pro náhrady * 1/12 svátků.

V prosinci a v měsíci ukončení PV je třeba rezervy a čerpání vyrovnat.

K tomu je zapotřebí zjistit proplacené svátky (zúčtovaná SLM s IA 31 nebo IA 21-2999 a druhem doby 8).

Do účetnictví (Uct02/Vygenerovaná data) je generována SLM, která je uvedena na Uct01/ SLM pro vytvářenou rezervu.

Navýšení o pojištění se nakonfiguruje až při exportu do účetnictví pomocí druhého řádku a koeficientu.

Pozn.: částka se koriguje započtením ručně zadané rezervy na Uct08.

 

6.5     Typ tvorby rezervy 5 – Dovolená Securitas CZ

Do zpracování těchto rezerv vstupují PV s druhem 1,21,31, Status vztahu 1, kdy PV musí být aktivní alespoň jeden den mezi 1.1. a koncem zúčtovacího období.

Vyhodnocuje se i zařazení PV na struktury 11 a 22:

-        pokud je PV zařazeno na strukturu 11 s kódem "88", do zpracování nevstupuje.

-        vstupuje tam ale jen tehdy, pokud je první znak z jeho struktury 22 "d" (nebo „D“).

Od 2021 (hodinové dovolené) pracuje algoritmus takto:

vypočteme fiktivní roční nárok v hodinách – vypočteme z něj 1/12 - tolik připadá na 1 měsíc.

Podíváme se, kolik dovolené v měsíci čerpal. Když víc než je ten dvanáctinový nárok, tak se generuje záporná rezerva. Když méně, tak kladná.

Do účetnictví (Uct02/Vygenerovaná data) je generována SLM, která je uvedena na Uct01/ SLM pro vytvářenou rezervu. Od e202105 se generuje i pro PV, které v zúčtovaném období nebylo spočítáno ve mzdách.

Částka je tento rozdíl od průměru krát průměrný výdělek (od 2021 hodinový, do té doby směnový).

V lednu se ještě vygenerují rezervy pro zůstatky z MR (nar_rd_mr)

V lednu a v měsíci nástupu PV i nároky z Předchozího zaměstnání a Ostatní nároky (nar_rd_pzam, nar_ost).

Od e201509  se staré rezervy podle aktuálního průměrného výdělku nepřepočítávají.

 


7       Specifické úpravy pro zákazníky

7.1     Ministerstvo dopravy

Formulář Uct71f - Převod do účetnictví IFS

Tento formulář slouží k převedení zúčtovaných a obecným exportem do účetnictví připravených dat do určených databázových tabulek, odkud si je převezme IFS.

Data jsou organizována po správních oddílech a zúčtovacích obdobích – jejich seznam je v horní „master“ části. Ve spodní části jsou pak 3 záložky:

Záložka „Převeď“, kde je tlačítko pro spuštění převodu. Po jeho aktivaci se provádí převod dat do tabulek pro IFS. Pokud však byla data ze strany IFS zpracována, převedení nelze provést a v případě potřeby opakovaného převodu je zapotřebí o to požádat příslušné referenty pracující s aplikacemi IFS.

Záložka IFSUCTO .. zobrazuje převedená data v tabulce IFSUCTO pro zaúčtování v hlavní knize

Záložka IFSPRIKAZY .. zobrazuje převedená data v tabulce IFSPRIKAZY pro platby do bank.

Data ze záložek IFSUCTO a IFSPRIKAZY je vhodné standardními prostředky (pravé tlačítko myši a zde „Export“) převést do Excelu a zde s nimi pracovat

Záložka IFSREZERVACE.. zobrazuje převedená data v tabulce IFSPRIKAZY se speciální indikací

 

 

8       Upozornění

Seznam přístupných částí dokumentace je zde.