PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Heterogenní fázové rovnováhy a přechody - MC240P01
Anglický název: Heterogeneous Equilibria and Phase Transitions
Zajišťuje: Katedra anorganické chemie (31-240)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2012
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: 1
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. RNDr. Jitka Eysseltová, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: AGNEMEC (24.04.2002)
Výběrová přednáška pro posluchače odpovídajících specialisací anorganické chemie, částečně presentovaná interaktivní komputerisovanou formou. Jsou probrány historické aspekty problému ve světle vývoje světové geopolitické situace. Je rozebrán Gibbsův zákon fází a základní teorie rovnováhy pevná látka - kapalná fáze. Kondensované fázové diagramy jsou probírány postupně podle vzrůstajícího počtu složek tak, aby se posluchači dokázali samostatně orientovat ve všech situacích, v nich jsou tyto otázky presentovány v literatuře i samostatně s pomocí tohoto aparátu řešit vhodné problémy. Je zahrnuta samostatná lekce o struktuře vody a vodných roztoků a zvláštní pozornost je věnována otázkám krystalisace z vodných roztoků a mořské vodě.
Literatura
Poslední úprava: AGNEMEC (29.04.2005)

Novoselova A. V. Fazovye diagramy, ich postroyenie i metody issledovaniya. Izd. Mos. Univ., Moscow 1987.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: doc. RNDr. Vojtěch Kubíček, Ph.D. (02.05.2012)

Zkouška ústní v rozsahu daném sylabem.

Sylabus -
Poslední úprava: AGNEMEC (24.04.2002)

1.Historický vývoj studia fázových rovnováh ve světě. Základní pojmy thermodynamiky se vztahem k tematu. Definice pojmů soustava, složka, kondensovaný systém, diagram složení, fázový diagram, fázový komplex, zobrazovací bod. Tvary diagramů složení pro dvou a čtyřsložkové systémy a přiřazování zobrazovacího bodu pro dané složení. Korelační princip.

2. Jednosložkové systémy. Clausius-Clapeyronova rovnice. Orientace v pT diagramech, příklady důležitých systémů.

3. Dvousložkové systémy. Rovnováha kapalina-pára. Prostorový tvar diagramu p-T- složení, isothermická a isobarická projekce. Isobarický diagram T-x v eutektických systémech, jeho odvození ze závislosti Gibbsovy energie na složení a praktické získávání z Tammanových křivek. L´Chatelier-Schroederova rovnice.Vliv existence modifikací na tvar isobarického fázového diagramu, vliv omezené a neomezené mísitelnosti složek, Vznik kongruentně a inkongruentně tajících sloučenin.

4. Systémy sůl - rozpouštědlo. Rozpustnost, závislost rozpustnosti na teplotě a tlaku, experimentální techniky měření rozpustnosti. Modelování tepelné závislosti rozpustnosti v systému sůl - voda, projekt rozpustnostních dat IUPAC. Metastabilní oblast, základní pojmy nauky o krystalisaci.

5. Tříslo kové soustavy. Diagramy p-složení, T-složení. Fázový diagram v ternárních systémech eutektického typu, objemy primární a sekundární krystalisace. Zobrazení fázového diagramu v rovině soustavami isotherem-isobar, průmětem do základny a svislými řezy. Vznik binárních a ternárních kongruentně a inkongruentně tajících sloučenin. Vliv výskytu modifikací a mísitelnosti v bimárních systémech na tvar fázového diagramu.

6. Systémy se dvěma elektrolyty se společným iontem a rozpouštědlem. Experimentální technika stanovení rozpustnosti ve vodných trojsložkových systémech, stanovení složení rovnovážné pevné fáze. Diagramy vlastnost - složení ve třísložkových systémech se solemi a rozpouštědlem. Solváty, kongruentně a inkongruentně rozpustné sloučeniny. Rooseboomova klasifikace tuhých roztoků v ternárních systémech se solemi a rozpouštědlem.

7. Ternární systémy s podvojnou záměnou. Definice, dopad reakce AX + BY = AY + BX na fázový problém. Tvar fázového diagramu, stabilní-nestabilní diagonála.

8. Čtyř- a více složkové systémy. Tvar diagramu složení, perspektivní pohled, centrální a orthogonální projekce tetraedru. Přehled způsobů, jakými se fázové diagramy převádějí do tvarů přístupných názoru (řezy o konstantním poměru slo ek atd.) Čtyřsložkové systémy se solemi a rozpouštědlem. Systémy A,B X,Y - S: Jaeneckeho a Loewenherzovo zobrazení. Stabilní a nestabilní diagonála. Krystalisační cesty v jednotlivých zobrazení.

9. Mořská voda. Strukturní představy o vodě a vodných roztocích elektrolytů. Přínos autorského pracoviště k problému.

Novoselova A. V. Fazovye diagramy, ich postroyenie i metody issledovaniya. Izd. Mos. Univ., Moscow 1987.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK