PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Multimediální projekt - ANM50649
Anglický název: Multimedia Project
Zajišťuje: Ústav informačních studií - studia nových médií (21-UISKNM)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neomezen (25)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Další informace: http://novamedia.ff.cuni.cz/
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
student může plnit i v dalších letech
Garant: Mgr. Jakub Sedláček, Ph.D.
Vyučující: Mgr. Jakub Sedláček, Ph.D.
Anotace -
Poslední úprava: Mgr. Jakub Sedláček, Ph.D. (21.02.2024)
Těžiště předmětu spočívá v řízené projektové činnosti studentských týmů, které si tak mohou vyzkoušet řešení projektu od začátku až do konce. Týmy během semestru realizují reálné projekty pro reálné klienty, průběžně svůj postup konzultují s klientem a garantem projektu/předmětu a svůj postup prezentují i sobě navzájem. Nabídka projektů je každý rok jiná a jejich témata jsou definována dle aktuálních společenských potřeb, svým zaměřením pokrývají celou šíři novomediálního oboru.
Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Jakub Sedláček, Ph.D. (21.02.2024)

Úspěšné zakončení předmětu předpokládá zapojení studujících po celou dobu realizace projektu, průběžné předkládání dílčích výstupů, pravidelnou komunikaci s klientem i garantem předmětu a průběžné zohledňování poskytované zpětné vazby při realizaci projektu.

Účast na úvodní burze projektů, průběžné prezentaci postupu v polovině i závěrečném neveřejném a následně veřejném vystoupení je povinná pro všechny členy týmu a absenci na nich lze omluvit pouze ve výjimečných případech. Stanovené termíny a pokyny jsou závazné pro všechny studující a jejich nedodržení či nerespektování povede k zápisu výsledné atestace "nevyhověl(a)".

Konzultační schůzky s garantem předmětu proběhnou hybridně v učebně a na Zoomu.

Závěrečné podklady projektu musí být předloženy v odpovídající formě nejpozději do 23. 6.

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Václav Paštěka (19.09.2022)

DAVIS, B.: 97 klíčových znalostí projektového manažera: Zkušenosti expertů z praxe. Computer Press, Praha 2010

BULÍČKOVÁ, S., VLASÁK, R.: Základy projektování informačních systémů, Karolinum Praha 2004

DVOŘÁK, D.: Řízení projektů: Nejlepší praktiky s ukázkami v Microsoft Office, Computer Press Praha 2008

TAYLOR, J.: Začínáme řídit projekty, Computer Press Praha 2007

Manuály a tutoriály s ohledem na charakter zpracovávaného projektu.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Jakub Sedláček, Ph.D. (21.02.2024)

Harmonogram předmětu (a závazné termíny vážící se k jednotlivým krokům)

I. návrh řešení projektu: Každý zformovaný tým prostřednictvím svého vedoucího předloží garantovi předmětu návrh řešení projektu, ve kterém budou jednoznačně rozděleny role jednotlivých účastníků, bude specifikováno jejich konkrétní zapojení do projektu a svěřená zodpovědnost (každý tým má pravě jednoho vedoucího). Návrh dále bude obsahovat promyšlený projektový plán (připravený v návaznosti na harmonogram předmětu), ze kterého bude jednoznačně patrné, co bude týmem vytvořeno a doručeno k jakému termínu. Dokument ve své nejobsáhlejší části odpovídající formou nabídne podrobný popis týmového návrhu řešení projektu. Dokument musí být doplněn o dvě předepsané přílohy (harmonogram a časovou osu).

Návrh řešení projektu není jednostranným vyjádřením představy týmu o možném řešení, nýbrž se jedná o jednotný, s garantem projektu prodiskutovaný a klientem odsouhlasený promyšlený plán (tým se musí před jeho vypracováním alespoň jednou setkat s klientem), který má jasně pojmenováné cíle i to, jakým způsobem jich bude dosaženo.

(Pokud není návrh řešení projektu předložen včas, v odpovídající podobě, není schválený klientem nebo jiným závažným způsobem nevyhovuje, garant předmětu jej může ukončit a projekt neprodleně rozpustit. V případě, že návrh obsahuje drobné nedostatky, které může tým na základě ústní zpětné vazby dopracovat, vstupuje do hry deadline pro předložení přepracovaného návrhu řešení projektu, týden po deadlinu původním.)

II. ústní zpětná vazba (online): Každý řešený projekt obdrží ústní zpětnou vazbu zvlášt od garanta předmětu na návrh řešení projektu. Účast je povinná pro vedoucí týmu, přesný čas si rezervuje vedoucí týmu v příslušném dokumentu.

III. povinná konzultace (online): Každý řešený projekt se musí zúčastnit konzultace s garantem předmětu k postupu řešení projektu. Účast je povinná pro vedoucí týmu, přesný čas si rezervuje vedoucí týmu v příslušném dokumentu.

IV. prezentace postupu projektu "v polovině": Každý tým vystoupí na tomto průběžném setkání a formou prezentace představí ostatním týmům v detailu svůj dosavadní postup při řešení projektu i úkoly, které mají ještě před sebou. Po vystoupení každého týmu následuje diskuse. Účast je povinná pro všechny členy týmu.

V. a VI. povinná konzultace (online): Každý řešený projekt se musí zúčastnit konzultace s garantem předmětu k postupu řešení projektu. Účast je povinná pro vedoucí týmu, přesný čas si rezervuje vedoucí týmu v příslušném dokumentu.

VII. závěrečná neveřejná prezentace: Každý tým vystoupí na závěrečných neveřejných prezentacích a formou prezentace představí ostatním studujícím svůj projekt a jeho výsledky. Po vystoupení každého týmu následuje diskuse. Účast je povinná pro všechny členy týmu.

VIII. závěřečná veřejná prezentace: Každý tým vystoupí na závěrečných veřejných prezentacích a formou prezentace představí ostatním studujícím, absolventům, oborovým přátelům, klientům i veřejnosti svůj projekt a jeho výsledky. Po každém vystoupení následuje 5 minut pro dotazy z publika a moderátora. Členové týmu se dostaví s půlhodinovým předstihem na místo a finální verzi prezentace budou mít s sebou na flashdisku.

IX. odevzdání kompletních podkladů pro zveřejnění projektu & získání atestace (23. 6.): Kompletní podklady musí být vypracovány podle definované šablony a doručeny popsaným způsobem ve stanoveném termínu, aby mohl tým získat atestaci.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Jakub Sedláček, Ph.D. (21.02.2024)

Multimediální projekty jsou realizovány vždy v návaznosti na aktuální nabídku projektů, která se liší v každém roce. Zadání projektů jsou formulována více či méně konkrétně tak, abyste mohli využít prostoru pro vlastní návrh řešení. Pokud vás některý zaujme, mluvte o něm se svými spolužáky a spolužačkami (například v prostoru oborového fb hubu), o tom jakým způsobem byste jej chtěli nebo mohli řešit, jak byste mohli přispět k jeho úspěšnému dokončení, co byste si chtěli vyzkoušet nebo se naučit… a zformujte společný tým. Bez něho se neobejdete!

Žádný projekt nezaujal? Můžete si zkusit navrhnout a následně řešit projekt vlastní. Ale ne bez pravidel. Každý projekt potřebuje mantinely a jasný cíl. Vyjma zvláštních (a idividuálně dohodnutých) případů potřebujte konkrétního zákazníka, kterému bude projekt šit na míru, bude s ním pravidelně konzultován a kterému bude výstup projektu nakonec i sloužit. Zákazníkem by neměl být např. Váš zaměstnavatel - cílem je vyzkoušet si něco nového (takový projekt je ale teoreticky možné nabídnout ostatním). Případné projekty umělecké by potom měly například směřovat k nějakému konkrétnímu, formálnímu způsobu prezentace (galerie, výstava, festival..), který bude domluvený předem a pomůže mantinely nastavit. MMP nejsou sólo aktivita, tedy nejprve zjistěte, zda Váš nápad má mezi spolužáky nějaký ohlas. Pokud mít bude, ozvěte se mi do konce ledna na jakub.sedlacek@ff.cuni.cz a budeme řešit dál.

Každý tým má pravě jednoho vedoucího, který jej řídí, koordinuje a rozděluje úkoly; vedoucí týmu za něho rovněž komunikuje navenek (směrem ke klientovi i garantovi předmětu).

Předmět je otevřen i studentům mimo SNM, nemohou však plnit roli vedoucího týmu.

S ohledem na závěrečný požadavek kompletních podkladů projektu za účelem jeho zveřejnění ve výstavní síni multimediálních projektů SNM je doporučeno vedoucím projektů seznámit se s jejich náležitostmi předem a průběžně materiály dokumentující vznik a realizaci projektu sbírat.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK