PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Německy hovořící Praha - místa paměti - AET100294
Anglický název: German-speaking Prague – Places of Memory
Zajišťuje: Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií (21-UESEBS)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: letní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (10)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: němčina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D.
Třída: Exchange - 08.3 History
Exchange - 08.9 Others-Humanities
Exchange - 14.1 Political Sciences
Exchange - 14.2 Sociology
Exchange - 14.7 Anthropology
Exchange - 14.9 Others-Social Sciences
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (16.02.2023)
Dodnes je Praha multietnickým městem. Po mnoho staletí bylo město součástí habsburské monarchie a po první světové válce se stalo hlavním městem nově vzniklé Československé republiky. Zejména v 19. a na počátku 20. století tvořilo německé, české a židovské obyvatelstvo v Praze i v celých českých zemích "konfliktní společenství" (Křen 1996), které nenávratně skončilo cézurou v letech 1938 a 1945 a šoa.
Kurz probíhá v německé jazyce.

Bis heute ist Praha/Prag eine multiethnische Großstadt. Über viele Jahrhunderte hinweg war sie Teil der Habsburger Monarchie und nach dem Ersten Weltkrieg Hauptstadt der neugegründeten Ersten Tschechoslowakischen Republik. Insbesondere im 19. und frühen 20. Jahrhundert bildeten deutsche, tschechische und jüdische Bevölkerungsteile sowohl in Prag als auch in den böhmischen Ländern insgesamt eine „Konfliktgemeinschaft“ (Křen 1996), die mit der Zäsur der Jahr 1938 und 1945 sowie der Shoa ihr unwiederbringliches Ende fand.<br>
Der Kurs wird in deutscher Sprache durchgeführt.
Cíl předmětu
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (14.05.2023)

Základem semináře je studium dějin mnohonárodnostní Prahy v širším kontextu českých zemí, se zvláštním zřetelem k německy mluvícímu obyvatelstvu. Na tomto historickém základě se seminář zaměřuje na kolektivní nebo veřejnou paměť multietnické minulosti města. Soustředí se na obsah a témata paměti, stejně jako na aktéry, média a předměty paměti. Kulturní a společenskovědní výzkum paměti poskytuje teoretický rámec pro řešení současných diskurzů, praktik a artefaktů paměti. Zabýváme se širokým spektrem jevů - od vzpomínkové kultury a turistických inscenací až po ekonomické využívání.

Souběžně bude probíhat podobný kurz na Institutu kulturní antropologie a evropské etnologie na Albert-Ludwigs-University ve Freiburgu v Německu (pod vedením Dr. Tilmana Kastena).

Grundlage des Seminars ist die Beschäftigung mit der Geschichte des multiethnischen Prag im größeren Kontext der böhmischen Länder, wobei der deutschsprachigen Bevölkerung besondere Aufmerksamkeit geschenkt wird. Aufbauend auf diesen historischen Grundlagen liegt der Schwerpunkt des Seminars auf der kollektiven bzw. öffentlichen Erinnerung an die multiethnische Vergangenheit der Stadt. Im Mittelpunkt stehen dabei die Inhalte bzw. Themen des Erinnerns genauso wie die Akteure sowie Medien und Objrektivationen des Erinnerns. Die kultur- und sozialwissenschaftliche Memoriaforschung stellt den theoretischen Rahmen für die Beschäftigung mit aktuellen Diskursen, Praktiken und Artefakten der Erinnerung dar. Wir beschäftigen uns mit einem breiten Spektrum von Phänomenen – von der Memorialkultur, über die touristische Inszenierung bis hin zur ökonomischen Verwertung.

Parallel dazu wird ein ähnlicher Kurs am Institut für Kulturanthropologie und Europäische Ethnologie der Albert-Ludwigs-Universität in Freiburg (unter der Leitung von Dr. Tilman Kasten) stattfinden.

Studenti a studentky se na základě získaných informací porozumí dějinám mnohonárodnostní Prahy se zřetelem na 20. století. Společným česko-německým projektem si osvojí práci s prameny a v terénu včetně prezentačních schopnosti v německém jazyce.

Podmínky zakončení předmětu - němčina
Poslední úprava: PhDr. Mgr. Sandra Kreisslová, Ph.D. (16.02.2023)

Projektový seminář vychází ze společné projektové práce, jejímž cílem je prozkoumat vybraná tzv. pamětní místa česko-německo-židovského soužití v Praze, jejich (ne)komemoraci, podobu a využití za socialismu a dnes. Součástí semináře je týdenní exkurze v Praze. 

ONLINE DISK https://drive.google.com/drive/folders/1ezyinaM_QzqGH79uXy23vUgTCeVThxjg?usp=sharing

EXKURZE

Název: Praha - explorace urbánních paměťových prostorů

Datum: 17.5.2023 - 21.5.2023.

Exkurze zavede účastníky/účastnice k místům, institucím, objektům a aktérům připomínající dějiny německy mluvícího obyvatelstva Prahy. Budou zkoumány aspekty paměťové kultury a turistické inscenace, jakož i otázky ekonomického vykořisťování a vědomého "pěstování" jazykově-národní identity až do současnosti. V rámci exkurze bude probíhat spolupráce se skupinou studentů a studentek z univerzity ve Freiburgu. V rámci spolupráce zaměřené na praxi chceme identifikovat společné otázky a je otestovat v terénu.

V případě zajištění financování se předpokládá exkurze do Freiburgu v měsíci červnu. 

Předpoklad atestace: účast na semináři, aktivní projektová práce a účat na exkurzi. 

Das Projektseminar basiert auf einer gemeinsamen Projektarbeit, deren Ziel es ist, ausgewählte „Gedächtnisorte“ des tschechisch-deutsch-jüdischen Zusammenlebens in Prag, deren (Nicht-)Gedenken, Form und Nutzung im Sozialismus und heute zu erforschen.

Teil des Seminars ist auch eine fünftägige Exkursion in Prag.

EXKURSION

Titel: Praha/Prag – Exploration urbaner Gedächtnisräume

Termin: 17.05.2023 - 21.05.2023.

Exkursion führt die Teilnehmenden zu Orten, Institutionen, Objektivationen und Akteur*innen des Erinnerns an die Geschichte der deutschsprachigen Bevölkerung Prags. Dabei kommen Aspekte von Memorialkultur sowie touristischer Inszenierung genauso in den Blick wie Fragen der ökonomischen Verwertung sowie der bewussten ‚Pflege‘ sprachnationaler Identität bis in unsere Gegenwart. Im Rahmen der Exkursion findet eine Kooperation mit einer Studierendengruppe von Universität in Freiburg statt. In einer praxisorientierten Zusammenarbeit wollen wir gemeinsame Fragestellungen identifizieren und selbstständig im Feld erproben.

Wenn die Finanzierung gesichert ist, ist eine Exkursion nach Freiburg im Juni vorgesehen. 

Voraussetzung: Teilnahme am Seminar, aktive Projektarbeit und Teilnahme an der Exkursion. 

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK