PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVS/VS Neslyšící senioři - ACN300593
Anglický název: PVS/VS Deaf Seniors
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: zimní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (12)
Minimální obsazenost: 4
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: Mgr. Milan Fritz
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2020)
Předmět je zaměřen na specifika komunikace a kulturních zvyklostí (českých) neslyšících seniorů-uživatelů českého znakového jazyka.

Informace k formě výuky: https://ujkn.ff.cuni.cz/cs/2020/09/24/rijnova-distancni-vyuka/
Cíl předmětu
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Bělehrádková (13.08.2020)

Cílem předmětu je ujasnit studentům okolnosti (historické, sociální, vzdělávací, pracovní…), jež se podílely nebo se mohly podílet na formování životních názorů, zkušeností a zvyklostí této specifické sociální, jazykové a komunikační skupiny.

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.09.2020)

Aktivní účast ve výuce, přítomnost na seminářích min. 70 %. Plnění průběžně zadávaných úkolů a vytváření vlastního portfolia.

Distanční výuka:

Aktivní účast na online výuce přihlášením do programu ZOOM, přítomnost na online seminářích min. 70 %. Plnění průběžně zadávaných úkolů a vytváření portfolia.  Konkrétní časy online výuky v programu ZOOM budou upraveny dle počtu studentů. 

 

Generální dodatek k povinné účasti na výuce v zimním semestru 2020/2021: Vzhledem ke kovidové situaci nelze vyžadovat povinnou účast na prezenční či distanční (zejm. online) výuce. Jsme přesvědčeni, že všichni studenti chápou, jak je jejich osobní účast na výuce a aktivita v každém z předmětů důležitá, a udělají vše pro to, aby se do výuky co nejvíce a co nejaktivněji a nejefektivněji zapojili. Pokud se student nemůže prezenční či distanční výuky (ať už online výuky, nebo průběžného plnění zadaných úkolů) z vážných důvodů zapojit, žádáme, aby se neprodleně spojil s vyučujícím a domluvil se s ním na náhradním či alternativním způsobu svého zapojení do výuky tak, aby co nejlépe naplnil obsah a cíle výuky a zodpovědně se připravil na závěrečnou atestaci.  

Literatura
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (01.02.2019)

Domov pro neslyšící seniory. Televizní klub neslyšících. Praha: Česká televize. Vysíláno 21. 3. 2018. [online; cit. 2019-01-21]. Dostupné z: <https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096066178-televizni-klub-neslysicich/218562221800005/#programmePlayer>.

CHLUMSKÝ, V. Senioři se sluchovým postižením jako uživatelé služeb spolku „Tichý dům neslyšících“. Diplomová práce. Brno: MU, 2018. [online; cit. 2019-01-21]. Dostupné z: <https://is.muni.cz/th/u0dww/>.

Paměť českých neslyšících. Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK. Praha: UK. [online; cit. 2019-01-21]. Dostupné z: <https://ujkn.ff.cuni.cz/cs/aktivity/pamet-naroda/>.

Tichý dům neslyšících. [online; cit. 2019-01-21]. Dostupné z: <https://www.tdnko.cz/>.

Zajíček, K. Sociálně aktivizační služby a práce soc. pracovníka v České unii neslyšících, oblastní organizace Prahy. Bakalářská práce. Praha: UK, 2015. [online; cit. 2019-01-21]. Dostupné z: <https://is.cuni.cz/webapps/zzp/detail/152333/>.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Kateřina Bělehrádková (13.08.2020)

Předmět je zaměřen na specifika komunikace a kulturních zvyklostí (českých) neslyšících seniorů-uživatelů českého znakového jazyka. Cílem předmětu je ujasnit studentům okolnosti (historické, sociální, vzdělávací, pracovní…), jež se podílely nebo se mohly podílet na formování životních názorů, zkušeností a zvyklostí této specifické sociální, jazykové a komunikační skupiny. V návaznosti na to budou mj. „nacvičovány“ komunikační situace, ve kterých se může typicky ocitnout tlumočník s neslyšícím seniorem, studenti se budou učit přizpůsobit svůj projev individualitě klienta. Porozumění projevu neslyšících seniorů a interakci s nimi budou studenti procvičovat jednak při analýze videí a jednak při setkání s hosty, kteří výuku navštíví.

Distanční výuka:

Předmět je zaměřen na specifika komunikace a kulturních zvyklostí (českých) neslyšících seniorů-uživatelů českého znakového jazyka. Cílem předmětu je ujasnit studentům okolnosti (historické, sociální, vzdělávací, pracovní…), jež se podílely nebo se mohly podílet na formování životních názorů, zkušeností a zvyklostí této specifické sociální, jazykové a komunikační skupiny. V návaznosti na to budou mj. „nacvičovány“ komunikační situace, ve kterých se může typicky ocitnout tlumočník s neslyšícím seniorem, studenti se budou učit přizpůsobit svůj projev individualitě klienta. Porozumění projevu neslyšících seniorů a interakci s nimi budou studenti procvičovat jednak při analýze videí a jednak při setkání s hosty, kteří se na výuku připojí online. Výuka bude probíhat online - prostřednictvím programu na videokonference ZOOM a v systému Moodle. Účast hostů, jejich četnost a skutečná realizace bude záviset na aktuální situaci a technickém vybavení seniorů.

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (18.08.2020)

Kurz je určen pro studenty třetího a vyšších ročníků bakalářského studia oboru Čeština v komunikaci neslyšících a pro studenty navazujícího magisterského studia tohoto oboru. 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK