PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVS/VS Stereotypy v češtině a v českém znakovém jazyce - ACN300427
Anglický název: PVS/VS Stereotypes in Czech and Czech Sign Language
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (8)
Minimální obsazenost: 4
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (25.01.2016)
Práce se soustředí na zkoumání stereotypů jako součástí jazykového obrazu světa (stereotypy zvířat, stereotypů spojených s lidskými etniky, profesemi či rodinnými rolemi aj) Pozornost bude věnována studiu konotací v češtině a českém znakovém jazyce, tam zejm. na základě motivace znaků a ikonicko-metaforického mapování. Cílem práce bude popis vybraných stereotypů, avšak též dotvoření vhodné metody (s východiskem v metodologii J. Bartmińského) - se zřetelem k obecnějším otázkám popisu stereotypizace (způsoby utváření opozice "člověk - zvíře", realizace opozice "vlastní - cizí" v mluvených a znakových jazycích ap.). U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.
Cíl předmětu
Poslední úprava: VANKI7AP (25.01.2016)

Popis vybraných stereotypů, dotvoření vhodné výzkumné metody (s východiskem v  metodologii J. Bartmińského) - se zřetelem k obecnějším otázkám popisu stereotypizace v mluvených a znakových jazycích. Podle možnosti budou výsledky práce v semináři uplatněny v příspěvcích na mezinárodní kulturnělingvistické konferenci

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: VANKI7AP (17.01.2016)

1/ Pravidelná účast (nejméně 75 %), plnění zadaných úkolů (zejm. četba textů)

2/ Zpracování vybraného tématu, referát o něm s obsáhlejším handoutem pro účastníky semináře a vytvoření krátkého resumé, které bude předloženo v závěru semestru 

Literatura
Poslední úprava: VANKI7AP (17.01.2016)

BARTMIŃSKI, J. (2007): Stereotypy mieszkają w języku. Studia etnolingwistyczne. Lublin: Wydawnictwo UMSC.
ŠŤASTNÁ, Lucie: Opozice „člověk – zvíře“ v jazyce. Diplomová práce. Praha: FF UK, 2015.

ŠŮCHOVÁ, L. (2011): Znakové jazyky: a kognitivní lingvistika: problematika konceptuálních metafor. Jazykovědné aktuality, XLVIII, č. 1 – 2, 5 – 15, dostupné z: http://www.ujc.cas.cz/js/jaz_akt.htm
TAUB, S. F. (2001): Language from the Body. Iconicity and Metaphore in American Sign Language. Cambridge: Cambridge University Press.
VAŇKOVÁ, I. – NEBESKÁ, I. – SAICOVÁ ŘÍMALOVÁ, L. – ŠLÉDROVÁ, J. (2005): Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky. Praha: Karolinum.
WILCOX, S. (2007): Signed Languages. In: Geeraerts, D. – Cuykens, H. (eds.): The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics. Oxford – New York: Oxford University Press, s. 1113 – 1136.

Sylabus
Poslední úprava: VANKI7AP (17.01.2016)

Práce v semináři se soustředí na zkoumání stereotypů jako součástí jazykového obrazu světa. Půjde především o stereotypy zvířat a dle zájmu účastníků i o stereotypy další, spojené např. s lidskými etniky, profesemi či rodinnými rolemi. Pozornost bude věnována studiu konotací v češtině a českém znakovém jazyce, tam zejm. na základě motivace znaků a ikonicko-metaforického mapování. Cílem práce bude popis vybraných stereotypů, avšak též dotvoření vhodné metody (s východiskem v  metodologii J. Bartmińského) – se zřetelem k obecnějším otázkám popisu stereotypizace (způsoby utváření opozice „člověk – zvíře“, realizace opozice „vlastní – cizí“ v mluvených a znakových jazycích ap.)

Vstupní požadavky
Poslední úprava: Mgr. Andrea Hudáková, Ph.D. (26.01.2016)

Seminář je určen pro studenty 3. a vyšších ročníků Bc. studia a NMgr. studia CNES. Studenti jiných ročníků a oborů mohou kurz navštěvovat po konzultaci s vyučující.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK