PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
PVS/VS Paměť národa (jaro 2014) - ACN300372
Anglický název: PVS/VS Memory of the Nation (spring 2013)
Zajišťuje: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Fakulta: Filozofická fakulta
Platnost: od 2023
Semestr: letní
Body: 0
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:0/2, Z [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (14)
Minimální obsazenost: 4
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: nevyučován
Jazyk výuky: český znakový jazyk
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Pro jakou fakultu: MU v Brně
Poznámka: předmět z jiné fakulty
Garant: Mgr. Radka Nováková
Mgr. Radka Stará
Rozvrh   Nástěnka   
Anotace
Poslední úprava: NOVAR8AF (12.02.2014)
Předmět se zaměřuje na hlubší poznání kultury českých Neslyšících a identity Neslyšících prostřednictvím zkoumání osobní historie neslyšících osob. Studenti budou zaznamenávat výpovědi neslyšících pamětníků a díky tomu poznávat komunitu českých Neslyšících. Výstupy z předmětu budou zařazeny do databáze Paměť národa (www.pametnaroda.cz).

U tohoto předmětu je možný opakovaný zápis předmětu podle čl. 9 Pravidel pro organizaci studia na FF UK v Praze, která byla schválena AS FF UK v Praze dne 13. 5. 2010 a AS UK v Praze dne 28. 5. 2010 s účinností od prvního dne akademického roku 2010/2011.
Cíl předmětu
Poslední úprava: NOVAR8AF (12.02.2014)

Dvojice neslyšící + slyšící student budou navštěvovat neslyšící pamětníky v České republice a pořizovat videozáznamy jejich vyprávění. Studentům se tak dostane hlubšího poznání komunity Neslyšících, její kultury, komunikace, specifik. To vše s ohledem na sebereflexi a kulturní a jazykovou identitu frekventantů kurzu. Výstupy kurzu - zpracované záznamy vyprávění neslyšících pamětníků v českém znakovém jazyce i českém jazyce - budou sloužit jako materiál pro další ročníky studentů ČNES i pro vzdělávání Neslyšících a komunitu jako takovou.

Literatura
Poslední úprava: NOVAR8AF (12.02.2014)

www.pametnaroda.cz
www.postbellum.cz

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: NOVAR8AF (12.02.2014)

Povinná aktivní účast na setkáních v rámci semináře. Samostatná práce ve dvojici při sběru materiálu. Odevzdání výstupů:

1. VYPRÁVĚNÍ PAMĚTNÍKA:

·         celé video odevzdat v DVD nebo na flash disku

·         "osnova" - v bodech, o čem mluví pamětník - vložit sami přímo do redakčního systému

2. ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH PAMĚTNÍKA:

·         beletristicky zpracované v češtině - nejdřív poslat vyučujícím ke korektuře

·         překlad do ČZJ - počkat na potvrzení po korektuře od vyučující

3. ŽIVOTOPIS

·         strukturovaný (v bodech) v češtině - nejdřív poslat vyučujícím ke korektuře

·         dále také krátký souvislý text v češtině (1 delší odstavec - cca půlka normostrany) - nejdřív poslat vyučujícím ke korektuře

·         překlad do ČZJ - počkat na potvrzení po korektuře od vyučující

·         překlad do angličtiny (nepovinné)

4. VÝBĚR 3-5 krátkých sekvencí

·         videosekvence - vložit sami přímo do redakčního systému

·         přepis do češtiny - vložit sami přímo do redakčního systému

5. FOTOGRAFICKÁ DOKUMENTACE PAMĚTNÍKA (1 současná fotka, 1 i více z minulosti)

·         vložit sami přímo do redakčního systému

6. MOTTO - vložit sami přímo do redakčního systému

To vše zpracované podle společných metodických pokynů.

Sylabus
Poslední úprava: NOVAR8AF (12.02.2014)

Předmět je určen pro neslyšící i slyšící studenty. Podmínkou účasti v předmětu je vytvoření dvojic neslyšící student - slyšící student. Doporučujeme hlásit se do předmětu v předem domluvených dvojicích. Roli neslyšícího studenta ve dvojici může po konzultaci s vedoucí kurzu plnit i neslyšící student jiné fakulty či univerzity, nebo člen komunity Neslyšících, který není student ČNES. Studenti, kteří nemají nikoho do dvojice, mohou kontaktovat vyučující a domluvit se na dalším postupu - je možné, že vyučující sestaví dvojici se zájemcem z jiné fakulty či s neslyšícím dobrovolníkem. Vyučující lze kontaktovat na adresách: radka.novakova@ff.cuni.cz, radka.faltinova@ff.cuni.cz. Prosím posílejte vždy na obě adresy.

Dvojice studentů budou navštěvovat neslyšící pamětníky a zpracují záznam výpovědí pamětníků. Osobu pamětníka mohou studenti navrhnout sami, nebo si vybrat ze seznamu pamětníků, nabízeného vyučujícími. 

Výstupem bude videozáznam v českém znakovém jazyce i písemný překlad vybraných částí do českého jazyka (viz požadavky k atestaci).

Skupina studentů a vyučující se v semestru sejde cca 3-4krát (pro mimopražské studenty po domluvě možnost online přenosu). Na úvodní setkání bude přizván odborník z nadace Post Bellum, která spravuje portál Paměť národa, do něhož budou výstupy umisťovány do samostatného oddílu Paměť českých Neslyšících. Na dalších setkáních se bude řešit postup v samostatné práci jednotlivých dvojic a metodické otázky. Studenti zpracovaný materiál sami vloží. Závěrečné setkání pak shrne práci celého semestru.

Termín schůzek:

únor2014 (bude upřesněn)

duben 2014 (bude upřesněn)

květen 2014 (bude upřesněn)

Vstupní požadavky
Poslední úprava: NOVAR8AF (12.02.2014)

Kurz je určen pouze pro dvojice: neslyšící student + slyšící student. U slyšících studentů se předpokládá schopnost domluvit se s neslyšícím kolegou, tedy alespoň minimální znalost českého znakového jazyka. U neslyšících studentů se předpokládá taková znalost českého znakového jazyka, aby se byli schopni domluvit s neslyšícím pamětníkem a analyzovat videozáznam jeho vyprávění. Roli neslyšících studentů mohou výjimečně po konzultaci s vedoucí kurzů převzít neslyšící osoby z komunity českých Neslyších, které by měly zájem na sběru dat dobrovolnicky spolupracovat. 

 

Kurz je určen pro studenty UK i pro studenty z jiných univerzit. Studenti UK se na začátku semestru zapíší v SIS a po jeho úspěšném skončení jim bude atestace zapsána do SIS a do indexu. Studenti z jných univerzit budou kurz navštěvovat bez zapsání do SIS a po úspěšném absolvování kurzu obdrží od vyučujících potvrzení o absolvování kurzu, s nímž se obrátí na příslušná oddělení svých univerzit/fakult s žádostí o uznání předmětu jako volitelného.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK