PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Krajinné plánování - MZ330P44
Anglický název: Landscape Planning
Zajišťuje: Katedra fyzické geografie a geoekologie (31-330)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2014
Semestr: letní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/0, Zk [HT]
Rozsah za akademický rok: 28 [hodiny]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: doc. Mgr. Václav Treml, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: KLIMENT (22.03.2006)
V předmětu jsou prezentovány přístupy k plánování krajiny, tj. vědomému ovlivňování vývoje krajiny administrativními prostředky. Pojednáno je zejména o ovlivňování ekologicko-stabilizačních a estetických funkcí krajiny prostřednictvím plánování ekologických sítí, pozemkových úprav, ochrany krajinného rázu, plánování rozvoje lesů a hospodaření s vodou. Podrobně jsou rozebrány jednotlivé administrativní nástroje umožňující usměrňovat vývoj krajiny. Předmět navazuje a rozvíjí základní přednášku z krajinné ekologie (Z330P94).
Literatura
Poslední úprava: KLIMENT (22.03.2006)

AOPK ČR (1999): Metodika přípravy plánů péče. AOPK ČR, Praha.

Dumbrovský, M. et al. (2000): Metodický návod pro pozemkové úpravy a související informace. VÚMOP, Praha.

Dvořák, B. (1983): Základy estetiky architektury. VÚVA, Praha.

Forman, R.T.T, Collinge, S.K. (1995): Nature conserved in changing landscapes with and without spatial planning. Landscape and Urban Planning 37: 129 ? 135.

Forman, R.T.T., Godron,M. (1986): Landscape ecology. Wiley and sons. New York, 1994 přeloženo do čj.

Janeček, M. et al. (2002): Ochrana zemědělské půdy před erozí. ISV, Praha

Jonáš, F. et al. (1990): Pozemkové úpravy. SZN, Praha.

Lipský, Z. (1999): Krajinná ekologie pro studenty geografických oborů. Karolinum, Praha.

Sylabus
Poslední úprava: KLIMENT (22.03.2006)

1. Úvod: vysvětlení pojmu krajinné plánování; vymezení krajinného plánování vůči územnímu plánování; přístupy ke krajinnému plánování v ČR, SR, Evropě; instituce zabývající se krajinným plánováním; literatura.

2. Legislativní úpravy krajinného plánování; začlenění krajinného plánování do rozhodování státní administrativy; začlenění dokumentů krajinného plánování do procesu územního plánování a strategických dokumentů regionálního rozvoje, Evropské strategické dokumenty se vztahem ke krajinnému plánování.

3. Podklady pro krajinné plánování (historické mapy, katastry, současné použitelné mapy a vrstvy GIS); vlastnické vztahy v krajině.

4. Plánování ekologických sítí; ECONET, ÚSES; parametry ÚSES; proces navrhování a realizace ÚSES; současná problematika ÚSES; ostatní ekologické sítě v Evropě.

5. Krajinný ráz ? definice; způsoby hodnocení; způsoby ochrany krajinného rázu; metodika posuzování vlivu záměru na krajinný ráz; podklady pro hodnocení krajinného rázu;

6. Pozemkové úpravy ? definice; legislativní zakotvení a proces pozemkových úprav; cíle a formy pozemkových úprav; vazba pozemkových úprav na ÚSES, krajinný ráz; metodika navrhování pozemkových úprav.

7. Krajinný plán ? definice; postavení krajinného plánu v ČR a sousedních zemích; obsah a standardy krajinného plánu; plánování krajinných úprav.

8. Lesní hospodářské plány, Oblastní plány rozvoje lesů, Plánování povodí ? přístupy, definice; postavení v legislativě; závaznost a praktický dopad těchto dokumentů.

9. Plány péče o Zvláště chráněná území ? definice; metodika a zásady zpracování Plánů péče; legislativní postavení a praktický dopad.

10. Rekultivace ? definice a typy rekultivací; metodické přístupy a zásady rekultivací; podklady pro zpracování návrhů rekultivací.

11. Plánování retenčních a protierozních opatření; typy opatření; možnosti jejich začlenění do procesu krajinného plánování; nástroje sloužící k realizaci těchto opatření;

12. Finanční zdroje pro krajinné plánování; rozbor jednotlivých nástrojů v rámci legislativy a sektorových operačních programů.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK