PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Regional Demography - MD360P40E
Anglický název: Regional Demography
Zajišťuje: Katedra demografie a geodemografie (31-360)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2021
Semestr: zimní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:kombinovaná
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: 5
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: angličtina
Úroveň: specializační
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Tomáš Kučera, CSc.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: RNDr. Tomáš Kučera, CSc. (21.02.2013)
Kurs má dva hlavní cíle: rozvíjet u studentů schopnosti porozumět vzájemným vztahům mezi sociálními, politickými, hospodářskými a demografickými souvislostmi probíhajících změn na úrovni regionů a poskytnout návod k aplikaci širokého spektra výzkumných metod a postupů, které lze použití při sběru a analýze populačních dat a interpretaci získaných výsledků na regionální úrovni.
Literatura -
Poslední úprava: RNDr. Tomáš Kučera, CSc. (21.02.2013)

Bosveld, W. 1998. Explaining the between-country variation in fertility: the theoretical link between individual behaviour and social context. Amsterdam: Nethur-Demography (paper No. 41).

Congdon, P. a P. Batey. 1989. Advances in regional demography: information, forecasts, models. London: Belhaven Press.

Burcin, B. and T. Kučera. 2000. Changes in Fertility and Mortality in the Czech Republic: An Attempt of Regional Demographic Analysis. In: Kučera, T. at al., eds. 2000. New demographic faces of Europe: The changing population dynamics in countries of Central and Eastern Europe. Heidelberg: Springer Verlag.

Hrnčiarová, T., P. Mackovčin, et al. 2008. Atlas krajiny České republiky. Praha – Průhonice: Ministerstvo životního prostředí ČR a Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i.

Kibele, E.U.B. 2011. Regional mortality differences in Germany. Spatial patterns, temporal trends, contextual- and individual-level determinants. Doctoral dissertation. Wirtschafts- und Sozialwissenschaftlichen Fakulät der Universität Rostock.

Mládek, J. et al. 2006a. Atlas obyvatel´stva Slovenska. Bratislava: Univerzita Komenského.

Mládek, J. et al. 2006b. Demogeographical analysis of Slovakia. Bratislava: Univerzita Komenského.

Murphy, A. B. 1991. Regions as social constructs: the gap between theory and practice, Progress in Human Geography, Vol. 115(1), 22–35.

Nir, D. 1990. Region as a socio-environmental system. Dordrecht: Kluwer Academic Publishers.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: RNDr. Tomáš Kučera, CSc. (21.02.2013)

Během kurzu každý student zpracuje seminární práci na vybrané téma a prezentuje ji na závěrečném semináři. Pro úspěšné absolvování kurzu jsou studenti povinni získat zápočet a složit předepsanou písemnou zkoušku.

Sylabus -
Poslední úprava: RNDr. Tomáš Kučera, CSc. (18.02.2013)

Cíl kurzu:

Kurz si klade za cíl seznámit posluchače s přístupy a metodami studia demografického vývoje na regionální a lokální úrovni, s jejich aplikací v konkrétních podmínkách a s existující regionální diferenciací reprodukčních procesů v České republice i ve světě. .

1. Úvod k vlastnímu kurzu:

Cíl, program, úkoly posluchačů, podmínky absolvování kurzu a základní časový plán. Úvod do problematiky regionální demografie:

vymezení základních pojmů (region, druhy regionů, regionální populační vývoj, regionální diferenciace, regionální a multiregionální systém)

pojetí regionální a lokální demografie v demografické literatuře.

2. Studium populačního vývoje v regionu: zaměření populačního vývoje v regionu, podmínky a specifika studia regionálního demografického vývoje

základní přístupy a metody demografického studia na regionální a lokální úrovni.

3. Regionální diferenciace populačního vývoje: cíle a význam studia regionálních rozdílů etody hodnocení regionální diferenciace (statistické, kartografické), výběr vhodných demografických charakteristik (intenzita výskytu jevu, struktura, vývoj).

4. Případová studie I: Způsoby hodnocení regionální diferenciace plodnosti a úmrtnosti v ČR letech 1987-1998: výběr charakteristik plodnosti a úmrtnosti použité metody hodnocení regionální diferenciace a jejího vývoje (maximální a minimání hodnoty, definice intervalů a znázornění změn rozložení četností, statistické charakteristiky variability, srovnávací a vývojové indexy, kartografické vyjádření zjištěných rozdílů).

5. Možnosti dalšího studia regionálního populačního vývoje České republiky: česká demografická statistika a informační možnosti studia regionálního populačního vývoje hodnocení primárních zdrojů dat (územní specifikace v běžné evidenci demografických událostí, sčítání a centrálním registru obyvatelstva) technická a legislativní omezení práce s podrobnými údaji za obyvatelstvo regionů.

6. Demografický pasport regionu: cíle a význam sestavení demogafického pasportu regionu, obsah pasportu (výběr tematických okruhů a ukazatelů, volba výrazových prostředků - informace v tabulkové, textové a grafické podobě) uživatelé a přístup k informacím uloženým v pasportu vztah pasportu k regionálnímu (demografickému) informačním systému design a otázka standardizace pasportu aktualizace pasportu.

7. Prognózování vývoje obyvatelstva v regionu: metodologické odlišnosti prognózování na národní a regionální úrovni problém migrace na regonální úrovni a jeho řešení multiregionální metody v praxi regionálního prognozování. Případová studie II: Prognóza vývoje obyvatelstva hl.m. Prahy na období 1995-2030. Analýza vývoje, vymezení prognózovaného systému a výběr projekčního modelu formulace prognostických předpokladů prezentace a komentář výsledků.

8. Demografická regionalizace a typologie: cíle a význam vymezování demografických regionů a vývojových typů, obecná charakteristika demografických regionů (druh, nejednoznačnost vymezení - prostorová stabilita a stabilita vymezení v čase), metody a kritéria demografické regionalizace a typologie, vývojová typologie regionů.

9. Geografická difuze změn demografického chování. Model prostorové difuze, praktické příklady aplikace modelu prostorové difuze v demografii, vývojová typologie regionů.

10. Teoretické otázky vývoje regionální diferenciace demografických charakteristik. Teorie komplexních systémů (vymezení geografických systémů a systémů zahrnujících obyvatelstvo, vývojové pravidelnosti, dualita statistického rozložení), tranformace statistických rozložení v průběho vývoje.

11. Teritoriální diferenciace rozmístění obyvatelstva a demografických struktur na různých úrovních regionálního členění. Pravidelnosti v rozmístění obyvatelstva (svět, Evropa, vybrané země a regiony, Česká republika), regionální rozdíly ve vývoji pohlavní a věkové struktury obyvatelstva.

12. Teritoriální diferenciace intenzity výskytu demografických jevů na různých úrovních regionálního členění. Regionální diferenciace intenzity výskytu demografických jevů (svět, Evropa, vybrané země a regiony, Česká republika), vnitroregionální rozdíly a jejich průkaznost.

13. Teritoriální diferenciace vývojových změn na různých úrovních regionálního členění. Vývojové změny a problematika měření jejich intenzity, hodnocení změn a formy jejich prezentace, regionální diferenciace intenzity vývojových změn vybraných demografických charakteristik.

14. Seminář věnovaný prezentaci seminárních prací posluchačů.

Úkoly posluchačů: Seminární práce: zpracování a prezentace referátu - analýza demografického vývoje zvoleného regionu nebo hodnocení regionální diferenciace zvoleného demografického jevu.

Cvičení: Práce se studijními materiály, cvičná aplikace probíraných metoda přístupů, práce na výukovém projektu a prezentace jeho výsledků.

Návaznost kurzu: D360P08 Demografická analýza II; D360P11 Populační vývoj České republiky

Způsoby a kritéria hodnocení posluchačů:

Zápočet: předepsaná a aktivní účast na výuce, kvalitní vypracování a úspěšná prezentace seminární práce.

Zkouška: úroveň absolvování ústní zkoušky (získání zápočtu je podmínkou připuštění ke zkoušce).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK