PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Spektrální metody IČ, MS - MC270P06A
Anglický název: Spectroscopic Methods IR, MS
Zajišťuje: Katedra organické chemie (31-270)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2015
Semestr: letní
E-Kredity: 4
Způsob provedení zkoušky: letní s.:
Rozsah, examinace: letní s.:2/1, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: RNDr. Martin Štícha, Ph.D.
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: KROUTIL (14.06.2005)
Základní principy nejdůležitějších spektrálních metod, používaných v organické chemii: infračervené (IČ), Ramanovy (Ra), ultrafialové (UV) a nukleární magnetické rezonanční (NMR) spektroskopie a hmotnostní spektrometrie (MS). Výklad vzniku spekter, definice základních pojmů, způsoby měření spekter, základy experimentální techniky. Závislost spektrálních parametrů na struktuře a stereochemii. Použití jednotlivých metod k řešení chemických problémů, mj. ke stanovení struktury, identifikaci a kvantitativní analýze organických sloučenin. Praktická interpretace kombinace spekter. Tato přednáška klade důraz na IČ a MS spektra. MS: Molekulový ion, základní ion, fragmentace organických molekul, spektra běžných sloučenin.
Literatura
Poslední úprava: KROUTIL (14.06.2005)

Š.Kováč, J.Leško: Spektrálne metódy v organickej chémii. Alfa, Bratislava, 1980.

S.Böhm, S. Smrčková-Voltrová: Strukturní analýza organických sloučenin. Ediční a audiovizuální centrum VŠCHT, Praha 1995.

S. Voltrová: Příklady pro cvičení ze strukturní analýzy organických sloučenin . Ediční a audiovizuální centrum VŠCHT, Praha, 1996.

R. M. Silverstein , G.C. Bassler., T. C. Morrill: Spectrometric Identification of Organic Compounds, 5th Edition. Wiley, New York, 1991.

Požadavky ke zkoušce
Poslední úprava: RNDr. Martin Štícha, Ph.D. (03.05.2012)

Předmět je zakončen zkouškou ve formě písemného testu. Test má dvě části. V první polovině jsou otázky z IČ a následuje druhá část se otázkami z MS. Každá otázka je hodnocena maximálně 5 ti body. Jednotlivé části jsou hodnoceny samostatně, podmínkou je aby ani v jedné části neklesla úspěšnost pod 30%. Minimální požadovaná celková úspěšnost je 60 %.

Sylabus -
Poslední úprava: KROUTIL (14.06.2005)
IR (Ra):
Základní pojmy, harmonic and anharmonic charakter molekulové

vibrace, mechanismus vzniku vibračních spekter (absorbce, rozptyl), klasifikace vibrací, počet vibračních stupňů volnosti, Deciovy rovnice, symetrie molekul a symetrie vibrací, výběrová pravidla, intenzita v IR a Ra spektru, pravidlo alternativního zákazu, polarisované IR záření, depolarisační faktor v Ra spektru. Popis vibračních spekter, spektrální pás, profilové funkce pásu a jejich parametry, Stokesova a anti-Stokesova oblast, získávání parametrů pásu ze spektra.

Měření vibračních spekter, disperzní a interferometrické techniky, příprava vzorků, transmisní, reflexní a emisní techniky (ATR, FMIR,CIRCLE, DRIFT, FTIR mikroskopie, GC-FTIR).

Interpretace a chemické aplikace vibračních spekter, charakterisace a identifikace sloučenin, počítačové data base, programy typu SEARCH. Určování struktury molekul, charakteristické pásy, inter- a intramolekulární faktory ovlivňující jejich parametry (elektronové, hmotové a kinematické efekty, vodíková vazba, sterické efekty, konformace, geometrická isomerie, dipolární a vibrační interakce, Fermiho resonance, vliv skupenskéh stavu, rozpouštědla, tvorba komplexů.. Kvantitativní analýza, Beerův zákon v základní integrované a derivované formě a podmínky jeho platnosti v IR oblasti, analytický pás, pozadí spektra, analýza dynamických rovnovážných směsí (konformery, slabé komplexy), počítačové zpracování spekter, NIR spektrometrie.

UV:
Fyzikální podstata vzniku elektronových spekter, elektronové stavy molekul a typy elektronových přechodů z hlediska organické chemie, jejich pravděpodobnost, výběrová pravidla.

Elektronová spektra základních tříd organických sloučenin, isolované chromofory, konjugované systemy, aromáty, Woodvard-Fieserova pravidla, sterické efekty, zábrana konjugace, dipolární iterakce.

Měření UV-VIS spekter, přístroje, kyvety, rozpouštědla, vliv polarity, vliv pH. Aplikace UV-VIS spekter, určování struktury, kvantitativní analýza, reakční kinetika, sledování chemických rovnováh.

Hmotnostní spektrometrie (MS):
Princip metody, druhy ionizací (EI, CI), princip konstrukce spektrometrů, vstup (přímý, z GC a HPLC), iontový zdroj, urychlení iontů, analyzátory (B, E, Q), detekce. Jedná se jen o stručný úvod; přednáška je dále věnována převážně EI-spektrům a pozitivním iontům. Stručná informace o dalších metodách (CI, FAB, SIMS, MIKES, FI, FD, MS-MS), spektrometrie negativních iontů.

Tvar spektra, normalizace, základní ion, molekulový ion, fragmentace, ionty a radikálové ionty, metastabilní ionty, izotopické ionty. Metody studia fragmentačních mechanizmů, dceřinné a rodičovské ionty. Spektra vysokého rozlišení, stanovení sumárního složení iontů. Dusíkové pravidlo, stupeň nenasycení. Identifikace molekulového iontu, jeho vlastnosti, stabilita.

Fragmentace iontů a radikálových iontů (Stevensonovo pravidlo), typy fragmentace organických sloučenin, používaná symbolika, využití fragmentových iontů pro určení struktury. Fragmentace lineárních a větvených alkanů, alkenů, aromatických sloučenin, alkoholů, aminů, etherů, ketonů, cyklických olefinů (retrodienové štěpení), přesmyky (McLafferty-ho přesmyk), přenosy vodíkového radikálu .Ukázka měření MS. Praktické interpretace EI-MS jednoduchých organických sloučenin, řešení struktury na základě EI-MS nízkého rozlišení.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK