PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Antropogenetika - MB110P46
Anglický název: Anthropogenetics
Zajišťuje: Katedra antropologie a genetiky člověka (31-110)
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Platnost: od 2017
Semestr: zimní
E-Kredity: 3
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/0, Zk [HT]
Počet míst: neomezen
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Vysvětlení: Zmena poctu kreditu ze 3 na 4 od roku 2002
Poznámka: povolen pro zápis po webu
Garant: MUDr. Miloslav Kuklík, CSc.
Záměnnost : MB110P83
Výsledky anket   Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: VACKOVA (29.04.2002)
Genetika a základní biologické pojmy, mendelovské typy dědičnosti, struktura a fce eukaryotních chromozomů, změny počtu a struktury chromozomů, struktura lidské DNA, organizace lidského genomu, multigenní rodiny a opakující se sekvence, regulace genové exprese v průběhu ontogeneze, mimojaderná dědičnost člověka, buněčná diferenciace, základy populační genetiky, genetika kvantitativních znaků, etnická diverzita a genetické polymorfismy, mutace a nestabilita lidské DNA, mapování lidského genomu, geny a prostředí, buněčná signalizace, somatická mutace a kancerogeneze, multifaktoriální dědičnost, lidský genom a evoluce, genetický drift, selekce a founder efekt, technologie rekombinantních molekul DNA, klonování lidské DNA.
Sylabus
Poslední úprava: VACKOVA (26.04.2002)

1. Struktura nukleových kyselin, struktura chromozómů

Struktura DNA, RNA, polypeptidů, lineární sekvence biopolymeru, DNA jako nositelka genetické informace, genetický kód degenerovaný, alternativní struktury DNA, karyotyp, typy lidských chromozómů. Struktura chromozómů a jejich organizace, funkce chromozómů, vztah transkripční aktivity k chromozómové architektuře.

2. Mendelovský typ dědičnosti, přenos genetické informace

Základní pojmy dědičnosti, varianty a komplikace základního schématu dědičnosti, faktory ovlivňující genovou frekvenci, replikace, transkripce, posttranskripční úpravy, translace, posttranslační úpravy, nemendelovský typ dědičnosti, monogenní a polygenní dědičnost znaku, cytoplasmatická dědičnost.

3. Organizace lidského genomu

Organizace lidského genomu, HUGO-projekt, exprese lidských genů, unikátní organizace a exprese imunoglobulinových (T-cell) receptorových genů člověka, základní struktura unikátních sekvencí, opakující se sekvence v lidském genomu a jejich organizace, enchromatin, heterochromatin.

4. Multigenní rodiny a opakující se sekvence

Základní principy organizace repetitivních forem DNA a multigenních rodin, příklady multigenních rodin, genové chomáče, extragenové repetitivní DNA sekvence, transponovatelné jednotky, alfa satelitní DNA, mikro- a minisatelitní DNA, telomerická DNA, Alu-repetitivní sekvence lidského genomu, SINEs a LINEs jednotky DNA.

5. Regulace genové exprese lidského genomu

Aparát pro proteinovou lokalizaci, signální transdukce, perpetuace DNA, rekombinace DNA, transpozóny mobilizující cestou DNA, retroviry, retroposony, supresor-mutátorové rodiny, konzervativní a replikativní transpozice, replikativní a nereplikativní mechanismy, pojem a funkce transporáz a resolváz.

6. Mutace a nestabilita lidské DNA

Pojmy mutace a polymorfismu, typy jednotlivých mutací, incidence mutací v lidském genomu, mutace vznikající v procesu DNA replikace, pojmy, transice, transverze, tiché mutace, nesynonymní mutace, neutrální mutace, přirozené mutace, posunové mutace, pathogenní mutace, úloha nestabilních trinukleotidových repetic v lidském genomu - anticipace.

7. Základy klonování lidské DNA

Klonování založené na principech hybridomových technologií, in vitro klonování DNA zprostředkované polymerázou (PCR-mediated cloning), restrikční endonukleázy a modifikace restrikčních míst, izoschizomery, genomové knihovny, selekce a identifikace klonu, vektorové systémy pro DNA fragmenty různých velikostí, principy expresního klonování.

8. Molekulární hybridizace

Typy molekulární hybridizace, značení DNA a RNA fragmentů, ribopróby generované "run-off" transkripcí, základní metody molekulární hybridizace a jejich využití (dot-blot, slot-blot hybridizace, alel-specifické oligonukleotidové hybridizace, Southern a Northern-blotting, restrikční mapování, RFLP-techniky, "Colony" blotting, in situ hybridizace, DNA fingerprinting).

9. Lidský genom a evoluce

Evoluce jaderné a mitochondriální DNA člověka, evoluce sex chromozómů, sex diferenciace, evoluce genové struktury a její organizace, genetický drift, Kimurova teorie neutrální evoluce, evoluce genu a genového produktu, vertikální a horizontální přístup k molekulárnímu stadiu antropogeneze, fosilní DNA, srovnávací genetika primátů.

10. Buněčná signalizace - receptory, růstové faktory

Způsoby buněčné signalizace, typy buněčných receptorů s přímým a nepřímým vazebným efektem, receptory neurotransmiterů, acetylcholinový receptor, transmembránové signální receptory, iontové kanály, význam G-proteinů, stimjulační G-proteiny, G-proteiny aktivující adenylátcyklázu.

11. Somatická mutace a kancerogeneze

Pojmy onkogenu a antionkogenu, tumor-supresorové geny, mutátorové geny, aktivace

protoonkogenů, vliv bodových mutací, vznik nových chimerických genů, aktivace onkogenní transpozicí, příklady mutací tumor-supresorových genů, princip mnohostupňové evoluce rakoviny, příklady mutátorových genů a mutací v nich.

12. Mapování lidského genomu

Fyzikální mapování - metody lokalizace lidského chromozómového fragmentu "chromosome-walking"-technika, typy technik používaných při identifikaci neznámé sekvence (ZOO-blotting, identifikace CpG-ostrůvků, hybridizace mRNA x DNA, "exon-trapping"-metoda, komputerová analýza DNA).

Genetické mapování - rekombinační frakce je mírou genetické vzdálenosti, jednoduché a dvojité rekombinanty, genetické mapy, patentování lidských genů a buněk.

13. Multifaktoriální dědičnost

Role rodiny, význam dvojčecích a adopčních studií ve výzkumu polygenně děděných znaků, linkage-analýza, LOD-skóre, příklady polygenní a multifaktoriální dědičnosti člověka (schizofrenie, Alzheimerova choroba, růst a vývoj pohybového aparátu, diabetes mellitus, kardiovaskulární systém - jeho vývoj v normě a pathologii.

14.Zápočtový týden (zápočtový test + odevzdání seminární práce na vybrané téma).

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK