PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2017/2018
   Přihlásit přes CAS
Půdní biologie - OKN1302030
Anglický název: Soil biology
Zajišťuje: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Fakulta: Pedagogická fakulta
Platnost: od 2017 do 2017
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/0, KZ [HS]
Rozsah za akademický rok: 7 [hodiny]
Počet míst: neurčen / neurčen (25)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: kombinovaný
Způsob výuky: kombinovaný
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: prof. RNDr. Lubomír Hanel, CSc.
Vyučující: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D.
Je záměnnost pro: OKNB1B136B, OKNB2B134B
Anotace -
Poslední úprava: MOUREK/NATUR.CUNI.CZ (30.11.2010)
Tento předmět si klade za cíl představit studentům půdu jako životní prostředí pozoruhodného společenstva organismů, které jsou propojeny složitou sítí vzájemných vztahů a svým působením půdu zároveň vytvářejí. V teoretické části semináře se studenti seznámí se základními typy půd, anorganickými a organickými složkami půdy, půdotvornými činiteli a půdotvornými procesy, hlavními skupinami půdních organismů, jejich vzájemnými interakcemi a adaptacemi na půdní prostředí a se základními metodami pedobiologického výzkumu. V navazující terénní a laboratorní části si vyzkoušejí kvantitativní odběr půdních vzorků, izolaci půdních mikroorganismů, extrakci různých skupin půdních živočichů (hlístice, kroužkovci, členovci), rozbor získaného materiálu a jeho determinaci do vyšších taxonomických skupin. Naučí se také stanovovat vybrané základní fyzikálně-chemické a biochemické parametry půdy (např. vlhkost, půdní reakce, produkce CO2).
Literatura
Poslední úprava: MOUREK/NATUR.CUNI.CZ (30.11.2010)

Základní:

BEJČEK V., ŠŤASTNÝ K. A KOL., 2001: Metody studia ekosystémů. Česká zemědělská univerzita v Praze, lesnická fakulta. Lesnické práce. Praha

MIKO L., 1993: Úvod do půdní biologie. Institut dětí a mládeže MŠMT ČR, Praha.

Tomášek M., 2007: Půdy České republiky. Česká geologická služba. Praha. 67 str.

Rozšiřující:

COLEMAN D. C., CROSSLEY D. A. jr., HENDRIX P. F., 2005: Fundamentals of Soil Ecology, Second Edition. Elsevier Science. 408 str.

PAUL E. A., 2007: Soil microbiology, ecology and biochemistry. 3rd edition. Elsevier Science. 552 str.

ŠIMEK M., 2003. Základy nauky o půdě. 1. Neživé složky půdy. Biologická fakulta JU, České Budějovice, 131 str.

ŠIMEK M., 2003. Základy nauky o půdě. 3. Biologické procesy a cykly prvků. Biologická fakulta JU, České Budějovice, 151 str.

ŠIMEK M., 2004. Základy nauky o půdě. 4. Degradace půdy. Biologická fakulta JU, České Budějovice, 225 str.

Sylabus
Poslední úprava: MOUREK/NATUR.CUNI.CZ (30.11.2010)

Témata přednášek

1. Seznámení s náplní kurzu; vymezení oboru půdní biologie; co je a není půda; specifika půdy oproti vodním a epigeickým biotopům; půdotvorní činitelé; zdroje energie a živin v půdě.

2. Půdní profil, přehled základních typů půd, zonální x azonální půdy, souvislost vzniku půdních typů, geologického podloží a klimatu.

3. Textura a struktura půdy na makroskopické a mikroskopické úrovni; organominerální komplexy; význam jílových minerálů; sorpční vlastnosti půdy; půdní vzduch; půdní roztoky; souvislost struktury půdy a činnosti živých organismů.

4. Přehled základních chemických a biochemických procesů v půdě, rozklad mrtvé organické hmoty v půdě, vznik a různé formy humusu, význam půdy v globálním cyklu různých chemických prvků.

5. Přehled hlavních skupin půdních organismů (edafonu) v souvislosti s jejich rolemi v půdě a adaptacemi na půdní prostředí, pro každou skupinu základní metody studia: prokaryotické organismy (sinice, aktinomycety, ostatní skupiny bakterií), různé skupiny heterotrofních jednobuněčných eukaryot ("Protista"), řasy, houby.

6. Přehled hlavních skupin půdních organismů II - půdní fauna: ploštěnci, břichobrvky, hlístice, vířníci, měkkýši, želvušky, členovci, obratlovci. Interakce mezi různými skupinami organismů (mykorrhizní symbióza, predační vztahy, forézie atd.).

7. Půda a člověk - význam půdy pro výživu lidské populace, stručný přehled vývoje zemědělství; srovnání typů zemědělství ve střední Evropě a v mimoevropských kulturách; metody ochrany půdního fondu před devastací; ochrana půdy v české a mezinárodní legislativě.

Témata praktických cvičení

1. Základní metody kvantitativního odběru půdních vzorků (terén), extrakci různých skupin půdních živočichů (hlístice, kroužkovci, členovci); Kvalitativní a kvantitativní rozbor získaných vzorků půdních živočichů, determinace podle jednoduchých určovacích klíčů.

2. Izolace a kultivace různých skupin půdních mikroorganismů na živných půdách.

3. Stanovení základních fyzikálních parametrů půdy - gravimetrické stanovení momentní půdní vlhkosti, Stanovení reakce půdního výluhu pomocí stolního pH-metru - aktivní a výměnné pH.

4. Stanovení produkce CO2 v půdě titrační metodou.

5. Sledování aktivity půdní fauny při dekompozici rostlinného opadu

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Dagmar Říhová, Ph.D. (08.09.2017)

Kurz Půdní biologie je zakončen ústní zkouškou; okruhy ke zkoušení vyučující kurzu studentům poskytne na přednášce. V případě neúspěchu u prvního termínu zkoušky jsou zkoušenému k dispozici dva opravné termíny. Konkrétní termíny zkoušky určuje vyučující.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK