PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Lidský faktor a personální management - JEB065
Anglický název: Human Resource Managament
Zajišťuje: Institut ekonomických studií (23-IES)
Fakulta: Fakulta sociálních věd
Platnost: od 2017
Semestr: zimní
E-Kredity: 6
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:2/2, Zk [HT]
Počet míst: neurčen / neurčen (90)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Stav předmětu: zrušen
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Další informace: http://samba.fsv.cuni.cz/~koubek/IES-FSV%20UK/UCEBNI%20TEXTY/HRM/
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
při zápisu přednost, je-li ve stud. plánu
Garant: PhDr. Jiří Kameníček, CSc.
Ing. Ivo Koubek
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)
Tento kurz se obvykle koná v zimním semestru. Kurz vznikl ve spolupráci FSV UK a School of Industrial and Labor Relations Cornellovy University v USA. Přednášky Vás uvedou do problémů, se kterými se setkávají manažeři a odborníci v oblasti personalistiky při projektování organizační a kvalifikační struktury firmy a při efektivním hospodaření s pracovními silami.
Znalosti, které máte možnost získat v tomto kurzu, patří do základní výbavy moderního ekonoma bez ohledu na jeho další zaměření. Absolvování kurzu se může studentům hodit i při studijním pobytu na některých zahraničních univerzitách, které se v nějaké míře orientují i na "Business administration".
Cíl předmětu -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)

Cílem kurzu je poskytnout studentům přehled o všech důležitých činnostech, které v rámci personálního řízení vykonávají personalisté a manažeři organizací, seznámit je s obvyklými postupy při řešení jednotlivých úkolů v rámci těchto činností a naučit je určité techniky a zásady potřebné pro řešení těchto úkolů. Jedná se o projektování a budování organizační a kvalifikační struktury firmy, o zásady efektivního hospodaření s pracovními silami včetně jejich vyhledávání, výběru a propouštění, o problematiku odměňování v nejširším smyslu slova, o zvyšování kvalifikace a kariérový rozvoj zaměstnanců, o péči o zaměstnance, o motivaci k práci a identifikaci s firmou, atd.

Literatura -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)

Milkovich G.T. - Boudreau J.W.: Řízení lidských zdrojů, GRADA 1993 (zapůjčí katedra).
Materiály distribuované průběžně na přednáškách.

Metody výuky -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)

Přednášky a semináře.

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)

Úspěšné absolvování dvou písemných zkoušek, respektive dvou písemných TESTŮ.

Sylabus -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)

Stručný obsah kurzu:
1. Úvod, celkový kontext a personální politika. Co je to personální management, role personálního managementu.
2. Organizace a vnější prostředí. Sledování a hodnocení vnějších podmínek významných z hlediska personálního managementu.
3. Právní a sociální rámec pro práci personálního managementu.
4. Sledování a hodnocení vnitřních podmínek práce personálního managementu. Organizační struktura firmy (organizace) z hlediska personálního managementu. Obecná povaha práce ve firmě (v organizaci), získávání podstatných informací o pracovních funkcích.
5. Plánování v oblasti personálního managementu. Techniky předpovídání budoucí potřeby pracovních sil. Informace o pracovních silách. Osobní údaje, pracovní výkonnost a její měření, zjišťování názorů a postoje zaměstnanců k firmě (organizaci).
6. Nábor a výběr zaměstnanců z externích uchazečů, efektivnost náboru a efektivnost výběru zaměstnanců. Některé aspekty mezinárodního personálního managementu.
7. Role personálního managementu při budování dceřiné společnosti v zahraniční.
8. Snižování pracovních sil a problematika propouštění zaměstnanců. Alternativy k propouštění. Metody vytváření a udržování stabilního jádra zaměstnanců firmy (organizace). Zásady ukončování pracovního poměru. Náklady na propouštění ze zaměstnání.
9. Profesionální dráha (kariéra) zaměstnanců. Plánování a řízení profesionální dráhy. Vnitřní nábor a výběr zaměstnanců pro pracovní postup.
10. Zvyšování kvalifikace (trénink a školení) zaměstnanců. Různé techniky zvyšování kvalifikace, jejich hodnocení a měření jejich efektivnosti.
11. Odměňování. Vnější a vnitřní porovnání úrovně odměňování. Oceňování pracovních funkcí. Cíle odměňování a způsoby jejich prosazování prostřednictvím mzdové politiky.
12. Odměňování jednotlivých zaměstnanců. Formy skupinové a individuální stimulace v odměňování. Nejčastěji využívané systémy odměňování.
13. Nepeněžní formy odměňování: Druhy sociálních dávek a využívání škály zaměstnaneckých výhod v tržní ekonomice. Význam různých typů dávek a výhod pro dosahování hlavních cílů firmy (organizace). Regulace nákladů na tyto dávky a zaměstnanecké výhody.
14. Odměňování z hlediska tzv. vnitřní a vnější spravedlnosti.
15. Vztahy s odbory a s pracovními kolektivy: Odbory - smysl a vývoj. Strategie chování zaměstnavatelů vůči odborům. Vznik odborové organizace. Kolektivní vyjednávání a kolektivní smlouva. Selhání kolektivního vyjednávání - stávka, výluka. Stížnosti na neplnění smlouvy - arbitráž.
16. Působení, postavení a cíle odborů v České republice.

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: PhDr. Jiří Kameníček, CSc. (11.09.2014)

Absolvování kurzu Ekonomie I, JEB003.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK