PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2023/2024
   Přihlásit přes CAS
Úvod do klinické medicíny III - Interní propedeutika - CVSE3P0030
Anglický název: Introduction to Clinical Medicine III - Propedeutics in Medicine
Zajišťuje: Interní klinika 3. LF UK a FNKV (12-2INK)
Fakulta: 3. lékařská fakulta
Platnost: od 2019
Semestr: zimní
Body: 2
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
letní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:16/30, Z [HS]
letní s.:0/10, Z+Zk [HS]
Počet míst: zimní:neurčen / neurčen (neurčen)
letní:neurčen / neurčen (neurčen)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština, angličtina
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Garant: doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   
Anotace -
Poslední úprava: Pavla Ježková (24.03.2020)
Vážené kolegyně a kolegové, v návaznosti na přijetí krizového opatření omezující jakoukoli formu prezenční výuky včetně zkoušení, se až do odvolání ruší také zkoušení z propedeutiky. Nové termíny budou v dostatečném množství vypsány po uvolnění krizových opatření. O tomto budete zavčasu informováni. Stávající termíny zůstávají, i když je pravděpodobné, že s ohledem na trvání krizových opatření tyto nebudou moci být realizovány. Chápu, že situace je pro Vás složitá, ale věřte, že je naší prioritou, abyste všichni, kdo budete mít zápočet, mohli zkoušku v tomto akademickém roce absolvovat. O vývoji situace Vás budeme průběžně informovat. S pozdravem, Jan Gojda !!! Upozornění !!! Zajištění výuky a zkoušení v době mimořádného přerušení prezenční výuky (MZ 10.3.). Zbývající praktika budou nahrazena samostudiem. Pro tento účel budou v dohledné době na portál výuka nahrány prezentace z posledních praktických témat (obecná laboratorní vyšetření, základní klinické hodnocení nálezů na RTG srdce, plic a břicha, EKG). Každý asistent po domluvě se svým kruhem může poskytnout on-line konzultaci v době posledního plánovaného praktika. Studenti se domluví individuálně se svým asistentem. Zápočtové zkoušení (původně se mělo jednat o vyšetření pacienta a sepsání chorobopisu) bude nahrazeno vypracováním kazuistiky. Rozsah a zadání poskytne studentům jejich asistent v krátké době. Po udělení zápočtu je možné se přihlásit ke zkoušce, termíny jsou vypsány od druhého dubnového týdne. Zkouška bude probíhat tak, jak je naplánováno v SIS. Studenti se dostaví na sekretariát 2. interní kliniky, po kontrole všech dokumentů budou rozděleni na jednotlivé kliniky ke zkoušejícím. Praktickou část, která sestává z demonstrování dovedností fyzikálního vyšetření budou studenti provádět vzájemně na sobě (původně měli studenti demonstrovat dovednosti na pacientech). Toto je podmíněno jejich ústním souhlasem. V případě nesouhlasu či jiných zřetele hodných okolností bude na každém examinátorovi, aby praktické dovednosti ověřil. Teoretická zkouška proběhne standardně. Jan Gojda 11.3.2020 Anotace: Interní propedeutika je úvodním předmětem pro další studium vnitřního lékařství. V jeho rámci student získá základní znalosti a dovednosti potřebné pro vyšetření pacienta. Jedná se o přístup k nemocnému, odběr anamnézy, fyzikální vyšetření a základy vyšetření komplementárních. Student bude dále seznámen s hlavními symptomy a syndromy tak, aby byl schopen stanovit pracovní diagnózu pacienta.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D. (12.12.2019)

Cílem výuky předmětu je a osvojit si znalosti, dovednosti a postoje, nezbytné pro další studium vnitřního lékařství. Jedná se zejména následující:

1.  Správné a systematické odebrání kompletní pacientovy anamnézy.

2.  Fyzikální vyšetření všech oblastí, orgánů a systémů. Fyziologický nález, jeho základní popis, a základní interpretace patologických nálezů.

3.  Základní vyšetřovacími metody používané ve vnitřním lékařství a jeho podoborech (laboratorní vyšetření, ekg, zobrazovací metody apod.). Osvojení principů vyšetření, jejich základní indikace a obecná interpretace výsledků (např. kdy je indikováno, jaké informace přináší, normální nález a základní patologie). Nedílnou součásti je i znalost přípravy pacienta na instrumentální vyšetření, jeho základní indikace a kontraindikace.

4. Osvojení procesu analýzy dat získaných anamnézou, fyzikálním vyšetřením a vyšetřeními komplementárními a jejich syntézy. Cesta od symptomu k syndromu, pracovní diagnóze a definitivní diagnóze

Literatura -
Poslední úprava: Bc. Kateřina Maternová (30.09.2022)

Ladislav Chrobák a kol.: Interní propedeutika. Grada, Praha, 2007, 244 s.

Michal Anděl, Jan Gojda a spolupracovníci: Propedeutika vnitřního lékařství I. Text bude k dispozici na síti pro studenty 3. ročníku v průběhu října 2022

Metody výuky -
Poslední úprava: doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D. (12.12.2019)

Výuka probíhá formou přednášek, seminářů a praktických cvičení v malých skupinách na klinických odděleních fakultních klinik. Výuka je vedena formou teoretickou a praktickou.

Teoretická výuka spočívá v osvojování znalostí potřebných k vyšetřování nemocných. Je realizována formou interaktivních seminářů a vlastní teoretické práce studentů s pacientskými daty.

Praktická výuka spočívá v nácviku dovedností, zejména odběru anamnézy, fyzikálního vyšetřování a interpretaci nálezů. Spočívá v samostatném vyšetřování pacientů, demonstracích patologických nálezů, referování pacientů a využití simulačních technologií.

 

Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D. (19.05.2021)


Zápočet je udělen souhrnně v letním semestru po ukončení celého kurzu. Podmínkami zápočtu je docházka na semináře a klinické stáže, vypracování teoretického klinického případu a demonstrace samostatného vyšetření pacienta. Teoretický klinický případ bude studentům přidělen po skončení zímního bloku výuky jejich vyučujícím, studenti ho sami vypracují a budou prezentovat během letního bloku stáží. Demonstrace samostatného vyšetření bude probíhat během letního semestru po domluvě s vyučujícím, spočívá v kompletním vyšetření pacienta, vypracováním chorobopisu a kritickou diskusí nad případem.

Zkouška z interní propedeutiky bude mít dvě části.

1. část: Praktická zkouška u lůžka pacienta. Student nejprve u lůžka pacienta prokáže schopnost správně vyšetřit jednu konkrétní oblast (např. vyšetření břich, vyšetření krku apod.) Student nemusí nutně být schopen poznat, o jakou patologii se jedná, musí ale postupovat metodicky správně. V případě, že u lůžka nemocného neprokázal schopnost správně provést požadované vyšetření, dostane náhradní pokyn k vyšetření jiného orgánu téhož nemocného a pokud ani ten nesplní, zkouška končí jako neúspěšná (nekoná se tedy již teoretická část).

2. část: Teoretická otázka: základní příznaky chorobných stavů, základní vyšetřovací metody, jejich účel, indikace, obecné zásady. Seznam otázek je zveřejněn.

Pokud ze kterékoli z obou částí zkoušky student bude hodnocen „neprospěl“, znamená to automaticky, že u zkoušky neprospěl. V takovém případě musí opakovat obě části zkoušky (tedy i pokud v prvním pokusu v praktické části uspěl).

 

Otázky k teoretické části zkoušky z interní propedeutiky

  1. Vyšetřování poruch vědomí

  2. Měření tělesné teploty, fyziologické a patologické nálezy

  3. Vyšetření stavu výživy, BMI

  4. Vyšetření kůže, kožních adnex, základní patologické změny

  5. Anamnéza při bolesti na hrudníku

  6. Anamnéza a fyzikální vyšetření při dušnosti

  7. Anamnéza a fyzikální vyšetření při synkopě

  8. Anamnéza a vyšetření při udávaném bušení srdce

  9. Systolické šelesty

  10. Diastolické šelesty

  11. Patologické srdeční ozvy, přídatné kliky, perikardiální třecí šelest

  12. Příznaky stenózy či uzávěru tepny

  13. Příznaky žilní trombózy či flebitidy

  14. Cyanóza (centrální versus periferní)

  15. Měření srdeční frekvence a krevního tlaku

  16. Principy elektrokardiografie, jak správně zaznamenat EKG křivku

  17. Popis EKG křivky, fyziologická křivka.

  18. Základní patologické nálezy EKG: extrasystoly (komorové versus supraventrikulární), fibrilace síní versus fibrilace komor, tachykardie (supraventrikulární versus komorová), EKG projevy infarktu myokardu.

  19. Příznaky srdečního selhání (akutního či chronického) a šoku.

  20. Otoky

  21. Obtíže lokalizované do oblasti břicha-gastroenterologická anamnéza

  22. Analýza bolestí břicha-lokalizace, charakter, propagace, průběh

  23. Symptomy v oblasti jícnu

  24. Fyzikální vyšetření břicha (včetně vyšetření per rectum, oblasti břicha a břišní kvadranty)

  25. Typické propagace bolestí při nemocech orgánů dutiny břišní

  26. Vyšetření a obecné příznaky u onemocnění jater, žlučníku a žlučových, ikterus

  27. Vyšetření a obecné příznaky u onemocnění pankreatu

  28.  Anamnéza a fyzikální vyšetření při kašli

  29. Skiagram hrudníku

  30. Symptomy a nálezy u pneumonie

  31. Patologické poslechové nálezy na hrudníku

  32. Spirometrie a patologické nálezy

  33. Symptomy a nálezy u pleurálního výpotku

  34. Anamnéza a nejčastější příznaky u onemocnění ledvin a vývodných cest močových.

  35. Fyzikální vyšetření ledvin a vývodných cest močových.

  36. Vyšetření moči a základní renální syndromy.

  37. Anamnéza a nejčastější příznaky u onemocnění pohybového aparátu.

  38. Vyšetření páteře.

  39.  Vyšetření svalů, kloubů, úponů a šlach a mimokloubních struktur.

  40.  Vyšetření struktury a funkce a obecné příznaky u onemocnění hypotalamu a hypofýzy

  41. Vyšetření struktury a funkce a obecné příznaky u onemocnění štítné žlázy a příštítných tělísek

  42. Vyšetření struktury a funkce a obecné příznaky u onemocnění nadledvin a gonád

  43. Vyšetření oGTT a jeho interpretace: normální hodnoty, diabetes a prediabetes

  44. Doporučené hodnoty sérových hladin celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a triacylglycerolů u zdravých a u pacientů v riziku(obezita, diabetes, hypertenze) a s prokázanou ICHS

  45. Základní vyšetření dolních končetin.

  46. Základní neurologické vyšetření. Vyšetření kožní citlivosti

  47. Doporučené hodnoty arteriálního tlaku krve u zdravých a u diabetiků

  48. Lymfadenopatie: základní vyšetřovací postupy

  49. Splenomegalie: základní vyšetřovací postupy

  50. Poruchy v červeném krevním obrazu: fyzikální, laboratorní a další vyšetřovací metody k objasnění etiologie poruch

  51. Poruchy v leukogramu: fyzikální, laboratorní a další vyšetřovací metody k objasnění etiologie

  52. Trombofilie: fyzikální, laboratorní a další vyšetřovací metody k objasnění etiologie

Sylabus -
Poslední úprava: doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D. (13.12.2019)

Výuka probíhá formou povinných seminářů a klinických stáží.

Semináře. Uskuteční se celkem 8 seminářů pokrývajících propedeutiku základních podoborů vnitřního lékařství. Semináře jsou pro studenty povinné. Prezence bude zapisována vyučujícím do prezenčních archů, které budou studentům rozdány první výukovou hodinu.

Propedeutika v kardiologii. Anamnéza a vyšetření u onemocnění kardiovaskulárního aparátu

Ekg, principy, normální křivka, základní patologické změny

Propedeutika v gastroenterologii. Anamnéza a vyšetření u onemocnění gastrointestinálního traktu

Propedeutika v pneumologii. Anamnéza a vyšetření u onemocnění respiračního aparátu

Propedeutika v nefrologii. Anamnéza a vyšetření u onemocnění uropoetického aparátu

Propedeutika v revmatologii. Anamnéza a vyšetření u revmatologických onemocnění

Propedeutika v endokrinologii a diabetologii. Anamnéza a vyšetření u onemocnění žláz s vnitřní sekrecí

Propedeutika v hematologii. Anamnéza a vyšetření u onemocnění hematopoetického aparátu

Klinické stáže budou probíhat na klinických odděleních interních klinik. V den první stáže budou studenti rozdělení k příslušným učitelům na jednotlivá oddělení, kam budou docházet v průběhu celé praktické výuky. Účelem stáží bude výuka, procvičování a praktická aplikace anamnézy a fyzikálního vyšetření interních pacientů. Náplní stáže bude rovněž seznámení se základy pomocných vyšetření používaných ve vnitřním lékařství, zejména s ohledem na jejich principy, základní indikace a kontraindikace a přípravu nemocných. Prezence bude zapisována vyučujícím do prezenčních archů, které budou studentům rozdány první výukovou hodinu.

Úvod do propedeutiky, vedení dokumentace, přístup k pacientovi, komunikace s pacienty a profesionály, referování klinických případů

Anamnéza

Základy fyzikálního vyšetřování, vyšetření celkového stavu a vitálních funkcí

Vyšetření hlavy a krku

Vyšetření hrudníku a prsou, včetně srce a plic

Vyšetření břicha, včetně per rectum a vyšetření ledvin

Vyšetření končetin, cévního systému, páteře

Symptomy a syndromy při onemocnění kardiovaskulárního aparátu

Symptomy a syndromy při onemocnění respiračního aparátu

Symptomy a syndromy při onemocnění trávicího a uropoetického traktu

Symptomy a syndromy při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí

 

Vstupní požadavky -
Poslední úprava: doc. MUDr. Jan Gojda, Ph.D. (12.12.2019)

Základním požadavkem je zápis do 3. ročníku magisterského studia.

Základní podmínkou účasti na stáži je bílý plášť, fonendoskop, jmenovka, přezůvky a očkování proti hepatitis B.

Studenti se nesmí nezúčastnit stáže v případě, že budou mít příznaky respirační či gastrointestinální infekce. Náhrada stáže je možná po domluvě s vyučujícími.

 

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK