PředmětyPředměty(verze: 945)
Předmět, akademický rok 2018/2019
   Přihlásit přes CAS
Imaginativní tvorba jako nástroj reflexe, vyjádření a interpretace - výtvarný workshop - YBK013
Anglický název: Imaginative Creativity - Art Workshop
Zajišťuje: Program SHV - Kreativní modul (24-CR)
Fakulta: Fakulta humanitních studií
Platnost: od 2018 do 2018
Semestr: zimní
E-Kredity: 2
Způsob provedení zkoušky: zimní s.:
Rozsah, examinace: zimní s.:0/30, Z [HS]
Počet míst: neurčen / neomezen (20)
Minimální obsazenost: neomezen
4EU+: ne
Virtuální mobilita / počet míst pro virtuální mobilitu: ne
Kompetence:  
Stav předmětu: vyučován
Jazyk výuky: čeština
Způsob výuky: prezenční
Způsob výuky: prezenční
Úroveň:  
Poznámka: předmět je možno zapsat mimo plán
povolen pro zápis po webu
Garant: PhDr. Václav Hájek, Ph.D.
Vyučující: PhDr. Václav Hájek, Ph.D.
Termíny zkoušek   Rozvrh   Nástěnka   
Anotace -
Poslední úprava: Bc. Kristýna Brunclíková (17.08.2009)
V tomto kurzu bude konfrontována náhodná vizuální struktura a kulturní archetyp s imaginativní cílenou tvorbou subjektu. Za pomoci určitých limitů a kombinací výtvarných technik spolu s inspiračními zdroji z oblasti narace i formy se budeme snažit otevřít pole individuální imaginace a tvořivosti, rozlomit bariéry zaběhlých vizuálních i myšlenkových stereotypů. Takový tvůrčí proces iniciuje kompetenci sebereflexe a sebeprezentace spolu se schopností otevřené komunikace o polysémii konceptů a vnímání.
Literatura
Poslední úprava: Mgr. Aleš Svoboda (07.07.2019)

Povinná:

  • Foucault, M.. Sen a obraznost. Praha: Dauphin, 1995, s. ISBN 80-901842-1-9.
  • Hrdlička, J., Vojvodík, J.(eds.). Osoba a existence. Brno: Host, 2009, s. ISBN 978-80-7294-333-3.

Sylabus
Poslední úprava: Mgr. Aleš Svoboda (07.07.2019)

Blokový kurz.

Cílem kurzu bude obrazová / výtvarná komunikace, výraz a projev. Půjde nám o určité uvolnění bariér tohoto druhu nonverbálního projevu, které jej běžně blokují. Tato blokace nastává obvykle v období puberty jakožto typ ostychu z projevu a výrazu, který nemá jasně daná konvenční pravidla a je proto dominantní společností poněkud vytlačován. To se pochopitelně týká i jiných nonverbálních a expresivních projevů - pohybových, hlasových atd. Provedeme pokus o jisté otevření a probuzení vlastního často potlačeného kreativního potenciálu. K tomuto probuzení budeme používat metodu osobní účasti či zainteresovanosti na daných aktivitách. Tj. budeme se snažit o obrazovou reflexi témat, k nimž mám osobní a bezprostřední vztah. Taková témata mají větší inspirační a imaginativní potenciál než vnější motivy, k nimž si můžeme zachovávat symbolickou distanci. Nejde o arteterapii či psychoterapii, neboť je výtvarný projev a nikoli práce s psychikou. Metody otevření imaginace budeme používat různé. Inspiraci budeme hledat v oblasti forem i obsahů či příběhů sdělovaných za pomoci jiných médií (literatura, film, hudba atd.).
Výstupem kurzu má být soubor výtvarných artefaktů (nikoli "uměleckých") - několik kontrastních dvojic reflektujících různé subjektivní, ale zároveň archetypální motivy. Také bych od Vás chtěl písemnou reflexi kurzu v rozsahu cca jedné normostrany.
K absolvování kurzu budete potřebovat výtvarné pomůcky, které si prosím pořiďte. Může jít o zcela běžné, nejlevnější výtvarné potřeby, které jsou dostupné v každém papírnictví. Každý z Vás by měl mít tři různé výtvarné prostředky, které si vyberte z následujících možností (alespoň jedna výtvarná technika musí být barevná a vodou ředitelná!): vodovky, tempery, pastelky, suché křídy (pastely), uhel, rudka, měkká tužka, akvarel apod. Dále si každý přineste dva kulaté štětce (širší), kelímek na vodu, hadřík, kladívkové čtvrtky A3 (alespoň 10 kusů), fixativ (stačí obyčejný lak na vlasy), staré noviny či časopisy s různými obrázky (pro případ koláže); také jsou potřeba nůžky a lepidlo. 

Podmínky zakončení předmětu
Poslední úprava: Mgr. Aleš Svoboda (07.07.2019)

100% účast na blokovém kurzu a vypracování úkolů podle zadání.

 
Univerzita Karlova | Informační systém UK