Výuka odborně zaměřeného německého jazyka s cílem porozumět a interpretovat odborné texty.
Poslední úprava: PhDr. Eva Pokorná, Ph.D. (24.10.2019)
Characteristics Instruction of professional English language aimed at understanding and interpreting specialized
texts.
Cíl předmětu -
Poslední úprava: PhDr. Eva Pokorná, Ph.D. (01.02.2021)
Porozumění a interpretace odborných textů. Dosažení úrovně kompetencí, vztahujících se k příslušné receptivní/produktivní činnosti a strategiím, odpovídající B1.1; lexikální kompetence na úrovni B1.1 SERRJ.
Poslední úprava: PhDr. Eva Pokorná, Ph.D. (08.02.2021)
Comprehension and interpretation of texts in professional language. Attainment of the competence level related to receptive/productive activities and strategies defined as B1.1; a B1.1 lexical competence level according to the CEFR.
Požadavky ke zkoušce -
Poslední úprava: Mgr. Linda Mejsnarová, Ph.D. (24.09.2019)
Pravidelná docházka do výuky. Tolerovány jsou 2 absence za semestr. Za 3. a 4. nepřítomnost učitel studentovi přidělí náhradní práci podle vlastního uvážení. 5 absencí a více se rovná nesplnění zápočtových požadavků. Výjimkou je individuální studijní plán.
V průběhu semestru ústní prezentace zvoleného tématu na základě studia odborné literatury (cca 8 min, písemná příprava).
Poslední úprava: PhDr. Eva Pokorná, Ph.D. (24.10.2019)
Regular attendance at seminars. 2 lesson absences within a semester are tolerated. To compensate for the 3rd and 4th absence at a lesson, the student will be given substitutive assignment by the course teacher. 5 or more absences do not meet basic requirements for being granted credit, the only exception being individual study scheme.
Oral presentation of a selected professional topic during the semester, involving practical demonstrations (approx. 8 minutes; written preparation of the presentation based on reference sources in the relevant foreign language).
Sylabus -
Poslední úprava: PhDr. Eva Pokorná, Ph.D. (25.10.2019)
1. Studium na univerzitě
2. Zdravotnické zařízení a jeho oddělení
3. Práce a povinnosti zdravotnického personálu
4. Onemocnění, úrazy a první pomoc
5. Lidské tělo
6. Pohybový systém
7. Dýchací systém
8. Oběhový systém
9. Nervový systém
Poznámka:
Při koncipování jazykového kurzu zaměřeného na odborný jazyk je nezbytné zohlednit rovněž lingvodidaktické hledisko, což se promítá do počtu zvolených tematických okruhů.
Poslední úprava: PhDr. Eva Pokorná, Ph.D. (24.10.2019)
Curriculum
1. Studying at University
2. Health Facilities and their Departments
3. Work and job Specification of Medical and Nursing Staff
4. Diseases, Injuries and First Aid
5. Humany Body
6. Locomotor System
7.Respiratory system
8. Circulatory system
9. Nervous system
Note:
In order to design a language course focusing on professional languages, it is absolutely necessary to take into account language teaching aspects as well, which is reflected in the number of topics covered throughout the specific course.