Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Magnetické karty pod mikroskopem - odhalíme padělek?
Název práce v češtině: Magnetické karty pod mikroskopem - odhalíme padělek?
Název v anglickém jazyce: Credit cards under microscope - fake or genuine?
Klíčová slova: kerrovské zobrazování, scanovací mikroskop, magnetické domény
Klíčová slova anglicky: Kerr imaging, scanning microscope, magnetic domains
Akademický rok vypsání: 2016/2017
Typ práce: projekt
Jazyk práce:
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: RNDr. Eva Schmoranzerová, Ph.D.
Řešitel: Mgr. Vladislav Wohlrath - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.11.2016
Datum zadání: 11.11.2016
Zásady pro vypracování
Zaznamenávání informací na magnetické pásky je velmi často využíváno např. v kreditních kartách, elektronických klíčích v hotelech apod. Jedná se o způsob zápisu založený na orientaci magnetizace v mikroskopických magnetických částicích zabudovaných v polymerové matrici. Každá karta má unikátní vzor, který je do pásku zapsán vnějším magnetickým polem. Vzor pak lze číst pomocí jednoduché čtecí hlavy na principu elektromagnetické indukce.
Tento systém ukládání informací je velmi populární kvůli nízkým finančním nákladům spojeným s výrobou a čtením karty. Magnetický vzor je však relativně snadné zkopírovat a vyrobit padělek karty. Padělané pásky mají ovšem určitá specifika (nepravidelnosti), které je možné odhalit až při přesnějším zobrazení jejich magnetické struktury. Proto je velmi důležité mít k dispozici efektivní metody, která takové zobrazení umožní. K tomuto účelu je velmi vhodná tzv. Kerrovská mikroskopie, která využívá citlivosti polarizačního stavu světla na směr magnetizace v materiálu. Jejím speciálním typem jsou tzv. laserové skenovací mikroskopy, kde se prostorového rozlišení dosahuje pomocí pohybu vzorku vůči fokusovanému laserovému svazku.
Náplní tohoto projektu bude studium magnetického vzoru kreditních karet metodou laserové skenovací mikroskopie. Student se bude podílet na stavbě a optimalizaci mikroskopu, pomocí něhož bude následně porovnávat struktury pravých a padělaných karet za účelem získání snadné metody identifikace padělků. Projekt bude probíhat ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR. V případě zájmu je tento projekt možné rozšířit i do podoby bakalářské práce.
Seznam odborné literatury
1. R. Schäffer, “Investigation of Domains and Dynamics of Domain Walls by the Magneto-optical Kerr-effect”, kapitola v knize, Wiley (2007)
2. A. K. Zvezdin, V. A. Kotov, „Modern Magnetooptics and Magnetooptical Materials“, Institute of Physics Publishing, Bristol/Philadelphia (1997).
3. J. M. D. Coey, “Magnetism and Magnetic Materials“, Cambridge University Press, Cambridge 2010
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK